Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Stát má stejný problém jako řada firem: hledá pět tisíc úředníků

  • 378
Pravidelný růst platů, služební volno při nemoci, vyšší nemocenská...Přestože stát zvýhodnil vstup do služby, lidem se pro něj pracovat nechce. Řeší tak stejný problém jako řada firem. Aktuálně stát hledá přes pět tisíc lidí.

Na webu ministerstva vnitra visí aktuálně 562 inzerátů na volná služební místa. Nabídka je pestrá, od referenta na důchodové správě v tarifní třídě začínající na 11 400 korunách po šéfa zastoupení při EU v Bruselu v platové třídě s tarifem začínajícím na 30 tisících měsíčně.

Kromě toho je volných dalších 4,5 tisíce nezveřejněných míst. Stát musel kvůli nedostatku lidí zmírnit zákon o státní službě.

Průměrný plat 32 342 korun měsíčně a k tomu pravidelný růst platů, služební volno při nemoci, vyšší nemocenská a další benefity. Taková je perspektiva státního úředníka.

Přebyteční úředníci na luxusní „čekané“: stát jim doma platí většinu platu

Navíc propustit ho je zdlouhavé, protože nestačí zrušit jeho místo nebo ho hnát před kárnou komisi. V obou případech má dotyčný nárok zůstat půl roku doma s 80 procenty platu, než je propuštěn. V případě delšího řízení, ať už kárného nebo trestního, pak může být pod placenou ochranou ještě déle.

Další vylepšení přitom může přinést příští kolektivní dohoda úřednických odborů. „Rád bych stanovil povinnost služebních úřadů přispívat na penzijní připojištění – v soukromém sektoru je to časté,“ říká náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký.

Přes zjevné výhody, které aktuálně požívá 70 674 úředníků ve služebním poměru, se do státní služby noví zájemci nehrnou. „Do státní správy je těžké někoho dostat. Někteří lidé kvůli negativnímu vnímání veřejnosti odcházejí, nechtějí poslouchat, že jsou k ničemu,“ myslí si Postránecký.

Mít volná místa se hodí

Stát aktuálně hledá přes pět tisíc lidí. Část míst inzeruje na celostátním webu, část pouze na úředních deskách regionálních úřadů.

„Některým vedoucím se hodí, že jsou místa neobsazená,“ tvrdí ministerský úředník, který si nepřál zveřejnit své jméno. Z přidělených prostředků na platy se pak vyplácejí odměny stávajícím úředníkům, kteří by měli dělat práci za chybějící kolegy.

Výhody státního úředníka

  • Každoroční zvyšování platu
    Od roku 2014 rostly tempem 2 až 4 procenta ročně, letos budou odboráři a ministerstvo práce žádat na vládě rekordní nárůst tarifní mzdy o 8 až 10 %. Tarif tvoří 60 až 70 % platu státního zaměstnance.

  • Více volna
    Pět týdnů placené dovolené, pět dní placeného volna v případě nemoci (tzv. sickdays), den volna na osobní záležitosti, dva dny volna pro otce při narození dítěte (plus nově sedm dní otcovská dovolená pro všechny).

  • Vyšší nemocenská
    O pět procent vyšší nemocenská než ostatní zaměstnanci (65 procent místo 60 u zaměstnanců dle zákoníku práce).

V posledním roce, kdy nezaměstnanost spadla na historická minima (necelých 300 tisíc nezaměstnaných letos v červnu), začal stát nedostatek lidí řešit a musel některá ustanovení služebního zákona zmírnit.

Zavedla se například možnost rychlejšího zvyšování platu. Pokud úředník dvakrát po sobě dostane výtečné služební hodnocení, může poskočit v zápočtu praxe o pět let.

Úředníka jeho představený hodnotí na začátku každého roku, letos poprvé. Jak to dopadlo? „Pracovní odhad je 21 procent vynikajících hodnocení,“ říká Ondřej Krátoška z tiskového oddělení ministerstva vnitra, pod které státní služba spadá. Když dotyční obstojí i příští rok, automaticky budou mít nárok na několik stovek až nízkých tisíců korun navíc.

Od června se také začala započítávat předchozí praxe při nástupu na služební místo. Kdo do té doby nedělal ve státní nebo veřejné správě, dostal nejnižší tarifní plat ve své třídě, jako by byl úplný začátečník v oboru. K základu dostávají úředníci ještě odměny, které tvoří zhruba třetinu celkového platu.

Od loňska navíc existuje možnost dát IT zaměstnancům, právníkům, posudkovým lékařům a od jara také auditorům či pracovníkům ve financích a veřejných zakázkách až dvojnásobek tarifu. U těchto odborností stát zoufale soutěží se soukromou sférou. Nicméně podle Postráneckého se znásobení tarifů využilo zatím jen v desítkách případů.

Vláda také od loňského listopadu zatraktivnila státní službu pro 21 tisíc vysokoškoláků. V pěti nejvyšších tarifních třídách s požadovaným VŠ vzděláním zvyšovala tarify o 5,7 až 30 procent, nejvíce v případě šéfů úřadů. Ostatním úředníkům vzrostly tarify o čtyři procenta.

Se státní službou jsou spojena i omezení. Úředníci si nesmějí přivydělávat bez souhlasu úřadu. Vedoucí zaměstnanci nesmějí vykonávat funkce v politických stranách a nemají placené přesčasy – až 150 hodin ročně musejí odsloužit bez příplatku.