Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Stát uvolní na pomoc potravinářům 1,3 miliardy korun

  • 1
Zadlužené mlékárny, masokombináty a zpracovatelé se můžou těšit na pomoc státu. Česko vyčlení 1,3 miliardy do fondu, který bude vykupovat pohledávky těchto firem a poskytne jim okamžitou hotovost, aby mohly včas zaplatit dodavatelům, u nichž mají dluhy. Pomoc schválila vláda.

Píšou to Hospodářské noviny. Dotování a oddlužování potravinářů má začít fungovat od dubna.

Potravinářská firma, kterou fond do programu zařadí, dostane maximálně 50 milionů korun. Dluhy budou sice potravináři muset fondu do roka a půl splatit, ale zároveň jim Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond bude dotovat část úroků půjček, které si vezmou od bank. A také jim na úvěry poskytne státní garanci.

"Většinou se snažím do trhu nezasahovat. Ale teď zkrátka potřebují zemědělci i potravináři pomoci s odbytem přebytků," hájí záměr ministr zemědělství Petr Gandalovič. Od samotných firem, pro které je pomoc určena, se ozývají rozporné reakce. Nejsou si jisty, zda pomoc bude rozdělována spravedlivě.

Podle deníku není dosud jasné, zda na dotace dosáhnou opravdu všichni. Rozhodovat bude PGRLF a v minulosti nebyla tato instituce průhledná, píše deník.

Potravináři lobbovali u Gandaloviče

"Tím, že stát bude za dodávky sám platit, jen přiměje zemědělce k větší produkci a krizi s odbytem prohloubí," upozornil podle HN jednatel mlékáren TPK Hodonín Oldřich Obermaier. Hodonínská mlékárna pomoc od státu nechce.

Zcela opačně je na tom největší tuzemská mlékárenská firma Madeta. "Už se programu nemůžu dočkat," uvedl šéf Madety Milan Teplý. Připustil také, že se za program pomoci potravinářům u ministerstva přimlouval.

Program se zamlouvá také prezidentovi Potravinářské komory Miroslavu Tomanovi. "Přes dvě třetiny zpracovatelů se ocitly v platební neschopnosti, protože jim pozdě platí obchodní řetězce," řekl podle deníku Toman. Zároveň ale tvrdí, že potravinářské firmy nejsou existenčně ohroženy.