Stát už ví, jak zkrotí biomasu. Změní podmínky pro dotované ceny

  14:01aktualizováno  14:01
Podpora výroby elektřiny z biomasy projde od roku 2015 zásadními změnami. Ministerstvo průmyslu a obchodu dokončilo novelu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie, která má zamezit, aby využívání biomasy příliš zdražovalo elektřinu.

Elektrárna na biomasu bude muset současně umět kromě proudu i teplo. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Pokud zákon projde, skončí například dosavadní praxe velkých elektráren, které spalují biomasu společně s uhlím, a získávají tak na vyrobenou elektřinu dotace. Stát chce také výrazněji zvýhodnit pálení biomasy z dřevin či bylin, které se pěstují právě kvůli energii.

"Zákon se snaží co nejvíce využít potenciál biomasy, který u nás je," říká šéf oddělení podpory obnovitelných zdrojů ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Gebauer. Zásadní změnou je fakt, že už nebude stát dotovat taková zařízení, která při pálení biomasy vyrobí jen elektřinu. "Podpora bude podmíněna pouze vysoce účinnou výrobou," vysvětlil Gebauer.

V praxi to znamená, že elektrárna na biomasu bude muset současně umět kromě proudu i teplo, a to pak předat domácnostem či firmám. "Kondenzační kotle na výrobu elektřiny z biomasy mají účinnost méně než čtyřiceti procent, to je příliš málo,“ dodal Gebauer.

True

Po Česku je přitom několik desítek projektů na takové elektrárny o výkonu v součtu stovek megawattů. Investoři teď čekají, jak změna zákona dopadne. Například v Račeticích u Žatce má vyrůst elektrárna s teplárnou o výkonu 20 MW na obilnou slámu.

"Čekáme, jak vše dopadne. Podle návrhu zákona to přestavíme na to, abychom dodávali i teplo, domlouváme se s okolními obcemi, že bychom je teplofikovali,“ řekl starosta Vlastislav Hofman. Jenže právě vysoké náklady na rozvod tepla mohou výrazně ovlivnit návratnost investic. Tu dosud odhaduje starosta maximálně na sedm let, s dotací i na čtyři roky. Kolem miliardové investice krouží velcí hráči, například Czech Coal nebo Viamont.

"Během dvou týdnů by mělo být jasné, kdo se na projektu bude podílet,“ dodal Hofman. Od roku 2015 by měla skončit i podpora proudu vyrobeného v elektrárnách z uhlí, ale s příměsí biomasy. I když je biomasa dražší než uhlí, elektrárnám se vyplatí ji používat, protože pak mají za elektřinu lepší cenu. Dá se čekat, že s koncem podpory přestanou v uhelných elektrárnách biomasu používat.

"Záměrně navrhujeme tříleté přechodné období. Kdybychom zarazili spoluspalování okamžitě, hrozil by kolaps dodavatelů biomasy,“ řekl Gebauer. Během tří let podle něj vyrostou další odbytiště pro biomasu.

True

Stát bude mít i větší kontrolu nad garantovanými výkupními cenami, nebude mít jako dosud možnost snížit je jen o pět procent. K zákonu bude i nová vyhláška o výkupních cenách podle typu biomasy a druhu spalování. Nejvíce má být zvýhodněna elektřina vyrobená z cíleně pěstovaných energetických plodin.

"Je to proto, aby například využití dřevního odpadu pro energetiku nekomplikovalo situaci jiným oborům,“ sdělil Gebauer. Běžní spotřebitelé, kteří používají doma biomasu na topení, změnu v zákoně nepoznají a nijak se na nich neprojeví. Měli by jen mít větší jistotu, že nedojde k enormnímu růstu cen pelet na topení. Nový zákon by měl platit od roku 2012, s tříletým přechodným obdobím.

"Zákon je hotový, teď prochází připomínkováním a pak půjde klasickým legislativním procesem,“ dodal Gebauer.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Český export letos rekordně vzroste. Pomohla mu slabší koruna

Ilustrační snímek

Vývoz zboží z České republiky letos vzroste o dvě procenta na nový rekord 4,3 bilionu korun. A to i přesto, že se čeští...

Slevomat rozjel cestovku do exotiky, do tří let chce utržit miliardu

Slevomat slibuje exotiku za ceny až o třetinu nižší než konkurence. Na snímku...

Portál Slevomat založil vlastní cestovní kancelář CK Zanzo, která od listopadu prodává zájezdy do exotických destinací...

Antimonopolní úřad povolil Agrofertu koupit vydavatelství Bauer Media

Anděl media centrum (AMC), kde sídlí redakce vydavatelství MAFRA (3. ledna 2012)

Holding Agrofert může prostřednictvím své mediální společnosti Mafra koupit vydavatelství volnočasových časopisů Bauer...

Najdete na iDNES.cz