Příjemkyň vdovského důchodu je mnohonásobně víc než těch, kteří pobírají důchod...

Příjemkyň vdovského důchodu je mnohonásobně víc než těch, kteří pobírají důchod vdovecký. | foto: Profimedia.cz

Penzisté vyhráli. Stát jim vrátí slevu na dani, o niž přišli za Nečase

  • 212
Pracující důchodci dostanou od státu peníze, o které loni přišli kvůli zrušené slevě na dani. Hlásit se o ně mohou tři roky. V úterý o tom rozhodlo Ministerstvo financí. Daňovou úlevu pracujícím seniorům upřel zákon, který však později zrušil Ústavní soud.

Skoro dva roky trvala bitva penzistů o slevu na dani za rok 2013. Šlo jim každému až o 24 840 korun. Na tuto slevu mají nárok všichni daňoví poplatníci, výjimkou měly být roky 2013 až 2015, kdy o ni důchodci přišli.

Finanční správa včera oznámila, že daň bude hromadně vracet, nicméně je třeba si o ni požádat – v některých případech u zaměstnavatele, ve většině případů podat daňové přiznání. Podrobný manuál visí na webu www.financnisprava.cz.

Sleva se týká nejen pracujících důchodců (na plnou slevu 24 840 korun dosáhnou, pokud vydělávají alespoň 10 300 korun měsíčně), ale i penzistů, kteří mají penzi vyšší než 36násobek minimální mzdy (25 500 měsíčně) a ze zákona musí danit důchod. Jde často o lidi, kteří pobírají část důchodu ze zahraničí. Důchodová anabáze začala už na sklonku roku 2012, kdy si pracující penzisté začali masově žádat o přerušení důchodu. Jednou z podmínek zachování slevy bylo totiž nepobírat starobní důchod k 1. lednu 2013. Na tento jeden den i několik dalších měsíců si důchod přerušilo více než 17 tisíc penzistů. Doufali, že výměnou za to získají slevu na dani 25 tisíc korun.

Jenže tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který opatření zaváděl, se nechal slyšet, že jde o spekulaci, která důchodcům neprojde. „Účelové obejití zákona s sebou nese rizika. Vyměřené penále nebude prominuto,“ uvedl začátkem roku 2013. (čtěte z důchodců, kteří si přerušili penzi, je mi ouzko, řekl Kalousek)

 „Takové jednání považuji za daňový podvod a sám této možnosti využít nehodlám,“ připojil letos v červnu prezident Miloš Zeman při jednání se zastupiteli Libereckého kraje.

Důchodce podržel Ústavní soud

Jak se ukázalo v době podání daňových přiznání za rok 2013, finanční správa skutečně přerušení důchodu až na výjimky neuznávala. Například paní Libuše z Brněnska požádala o přerušení výplaty důchodu na tři měsíce a dobrovolně se tak připravila o 37 tisíc korun důchodu. O slevu žádala marně.

Mezitím už však soudy řešily několik žalob. Ústavní soud v červenci vyhověl stížnosti skupiny senátorů a slevu důchodcům vrátil – ovšem jen do budoucna, tedy zdaňovací období 2014 a 2015. Už to vypadalo, že za rok 2013 mají penzisté smůlu.

Fakta

Daňová sleva Každý daňový poplatník má nárok odečíst si od daně z příjmu základní slevu 24 840 korun. Vláda Petra Nečase prosadila zákon, podle kterého to neplatí pro penzisty v letech 2013 až 2015. Nicméně podle nálezu Ústavního soudu sleva náleží i důchodcům.

Letos v září nicméně přišel nález Ústavního soudu ve věci individuální ústavní stížnosti Marie Adámkové, pracující penzistky z Prahy. Ta se obrátila na Ústavní soud nepřímo, aniž by předtím prošla nižšími soudy, a uspěla.

„Takový postup (bez předchozího vyčerpání všech opravných prostředků) soud volí skutečně jen velmi zřídka. Nicméně otázku ústavnosti ustanovení zákona, kterým bylo starobním důchodcům odňato právo na slevu na poplatníka, může podle české ústavy řešit výhradně Ústavní soud,“ říká advokát Ondřej Moravec z Hartman, Jelínek, Fráňa a partneři, který Marii Adámkovou zastupoval. Bylo jasné, že stejného rozhodnutí by se dočkal kterýkoliv jiný důchodce, finanční správa proto musela začít vymýšlet, jak slevu vrátit úplně všem.

Souběžně se o zachování slevy pro letošní rok domáhali někteří penzisté. Například Michal Hron, daňový poradce z Liberce, se po zamítavém rozhodnutí finanční správy začal soudit. Letos 19. září liberecká pobočka Krajského soudu v Ústí nad Labem rozhodla – Hronovi sleva náleží. Soud dospěl k tomu, že pokud Ústavní soud jednou shledal opatření za neústavní, není možné na stejnou věc v roce 2013 pohlížet jinak.

Původně mělo zrušení slevy v roce 2013 ušetřit v rámci snižování schodku státního rozpočtu dvě miliardy korun ročně. Teď je bude muset Ministerstvo financí vracet. Schodek rozpočtu je letos plánován na 100 miliard korun.