Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Stát vyhrál arbitráž o miliardy, v níž hrál roli rozpad Československa

  • 62
Česká republika vyhrála arbitráž s německým podnikatelem Rupertem Binderem. Ten chtěl téměř čtyři miliardy korun jako náhradu za krach své spediční firmy Cargo Transport - Internationale Spedition. Arbitři ale jeho nárok zamítli.

Německý podnikatel napadal postup českých celních orgánů, který podle jeho tvrzení měl vést k likvidaci jeho společnosti zaměstnávající stovky lidí.

Binder chtěl původně zaplatit škodu ve výši 654 milionů korun. Tato částka se následně vyšplhala na 2,3 miliardy korun, i s úroky však nakonec činila téměř čtyři miliardy.

Mezinárodní tribunál, který netradičně sídlil v Praze, projednával tento spor již od roku 2005, hlavní ústní slyšení se ale konalo až v květnu tohoto roku a pro Česko skončilo vítězně.

"Jednoznačně se ukazuje, že Česká republika již nepatří mezi snadné kořisti v arbitrážních řízeních. Výsledek sporu představuje jasný signál těm investorům, kteří pomýšlejí na lacině získaný prospěch z arbitrážních řízení s Českou republikou," komentoval výsledek sporu ministr financí Miroslav Kalousek.

Podle něj se dokonce jiné středoevropské státy obracejí na ministerstvo financí s žádostí o konzultace v oblasti vedení mezinárodních sporů na základě dohod o ochraně investic.

Z výsledku arbitráže má radost i advokátní kancelář Weinhold Legal, která stát ve sporu zastupovala. "Je více než potěšující, že tribunál složený z renomovaných zahraničních právníků tvrzení o porušení mezistátní česko-německé dohody jednoznačně odmítl," uvedl Daniel Weinhold z advokátní kanceláře.

Podnikatel spojoval krach své firmy i se vznikem Česka

Binder si v roce 1990 v bývalém Československu založil firmu Cargo Transport - Internationale Spedition, která na hranicích vystavovala celní dokumenty pro příslušné domácí úřady. Investoval přitom do vybudování 45 celních jednatelství a spedičních center, připomíná Právo.

Při počáteční investici však nepočítal s tím, že by se Slovensko mohlo v budoucnu stát cizím státem. Po rozpadu federace se změnily zákony a německý investor musel již proclené zboží nechat proclívat ještě jednou. V roce 2003 pak firma skončila v konkurzu.

Stalo se tak poté, co vystavovala celní průvodky na hraničních přechodech a přitom poskytovala ručení řidičům, kteří dováželi naftu například ze Slovenska. Podle dřívějších informací médií šlo přitom o nezdaněné dodávky nafty a benzinu a od celní správy Binderova firma dostala obsílky na zaplacení stovek miliónů. Celníci jí nakonec zabavili zhruba 40 miliónů korun.

Arbitráž byla po kauze Diag Human druhým největším sporem, který Česko v posledních letech vedlo. Diag Human chce po ČR asi 14 miliard korun za zmaření obchodu s krevní plazmou v 90. letech.

Ministerstvo financí letos v únoru informovalo, že Česko čelí čtrnácti arbitrážím za zhruba 24 miliard korun. Do této částky ale nebyly započítány právě miliardové nároky Diag Human. Tuto kauzu má totiž na starosti ministerstvo zdravotnictví.