Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát vyřadil Mittal z privatizace Vítkovic

  16:26aktualizováno  16:26
Nadnárodní uskupení Mittal Steel Company, které ve Slezsku buduje velkou česko-polskou hutní skupinu, nezíská ostravskou firmu Vítkovice Steel. Meziresortní privatizační komise s definitivní platností rozhodla, že ho do soutěže nepustí.

Komise řídí soutěž na prodej poslední státní hutní firmy na Ostravsku.

"Naše předchozí rozhodnutí, že se Mittal Steel nemůže zúčastnit privatizace, se nemění. Tato společnost neplní podmínky vládního usnesení o privatizaci Vítkovic Steelu," řekl šéf privatizační komise a náměstek ministra průmyslu Martin Pecina.

Podle vládního usnesení se privatizace nemohou zúčastnit firmy, jež jsou se státem v soudním sporu. Právě to je případ Mittal Steelu, jehož dceřiná firma Vysoké pece Ostrava se soudí s majitelem vítkovických hutí, státní společností Osinek, o ceny surového železa.

Mittal Steelu privatizaci neotevřelo ani úterní oznámení, že stahuje žalobu, jíž po Osinku žádal doplatek 350 milionů korun za dodané surové železo - a to i přesto, že jeho nárok potvrdil Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Osinek totiž trvá na tom, že mu naopak Vysoké pece mají zaplatit téměř miliardu korun za údajně předražené dodávky železa z loňského roku.

Mittal Steel si bude stěžovat
Mittal Steel stanovisko komise považuje za protiprávní: "Zvažujeme další kroky, jeden z nich bude podání oficiální stížnosti u Evropské komise," reagoval mediální zástupce Mittal Steelu Jan Šimůnek.

Už v úterý pohrozil Mittal Steel, že v případě vyřazení ze soutěže zahájí proti Česku rozhodčí řízení k ochraně svých investic v souladu s dvoustrannou dohodou mezi Českou republikou a Nizozemskem.

Také František Chowaniec, ředitel společností Mittal Steel Ostrava (bývalá Nová huť) a Mittal Steel Poland, tvrdí, že stát nemá k vyřazení skupiny Mittal z privatizace žádný právní důvod.

"To rozhodnutí jen potvrzuje, že celá privatizace je netransparentní. Potvrdily se naše obavy, že prodej Vítkovic Steelu může vést k přerušení významných technologických vazeb, které mezi hutěmi v regionu existují," řekl. Dodal, že vláda by měla kvůli netransparentnosti celého privatizačního procesu soutěž zrušit a nastavit privatizaci lepší parametry.

 "Skupina Mittal Steel bude proti rozhodnutí komise všemi dostupnými prostředky protestovat,“ dodal.

Vítkovice chce 19 investorů
"Bereme tato prohlášení velmi vážně, ale na druhé straně kdybychom postupovali jinak, hrozilo by, že proti průběhu privatizace budou protestovat ostatní zájemci o Vítkovice Steel," řekl náměstek Pecina, který doufá, že postup Mittal Steelu nezpochybní či neprodlouží celou privatizaci vítkovických hutí. "I to se ale může stát," připouští.

Podle dostupných informací se kromě Mittal Steelu o ostravskou hutní firmu s půldruhým tisícem zaměstnanců a čtrnáctimiliardovými tržbami uchází kromě Mittalu devatenáct investorů.

Jsou mezi nimi ocelářské korporace z Německa, Ruska, Ukrajiny, Iránu či Indie, ale také finanční investoři - například Charles Capital vedený Zdeňkem Bakalou, jemuž patří důlní firma OKD. Odborníci soudí, že stát má šanci utržit za Vítkovice Steel přes šest miliard korun.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Konec bloudění po supermarketu? Ahold testuje navigaci uvnitř obchodů

Najdi svůj produkt. Ahold testuje navigaci obchodem.

Nizozemská nadnárodní společnost Ahold Delhaize začala na tamním trhu testovat aplikaci, která zákazníky naviguje mezi...

Čínská „aplikace pro všechno“ si na burze došla pro miliardy

Společnost Meituan Dianping mimo jiné podniká i se zavážkou jídla až ke dveřím.

Čínská internetová společnost Meituan Dianping získala při svém čtvrtečním debutu na akciové burze od investorů...

Dodavatelé energií příliš riskovali, některým hrozí krach

Ilustrační snímek

Dodavatelé energií dlouhou dobu spoléhali na to, že elektřina jen zlevňuje. Jenže před dvěma lety se situace na...Najdete na iDNES.cz