Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát vyřadil Mittal z privatizace Vítkovic

  16:26aktualizováno  16:26
Nadnárodní uskupení Mittal Steel Company, které ve Slezsku buduje velkou česko-polskou hutní skupinu, nezíská ostravskou firmu Vítkovice Steel. Meziresortní privatizační komise s definitivní platností rozhodla, že ho do soutěže nepustí.

Komise řídí soutěž na prodej poslední státní hutní firmy na Ostravsku.

"Naše předchozí rozhodnutí, že se Mittal Steel nemůže zúčastnit privatizace, se nemění. Tato společnost neplní podmínky vládního usnesení o privatizaci Vítkovic Steelu," řekl šéf privatizační komise a náměstek ministra průmyslu Martin Pecina.

Podle vládního usnesení se privatizace nemohou zúčastnit firmy, jež jsou se státem v soudním sporu. Právě to je případ Mittal Steelu, jehož dceřiná firma Vysoké pece Ostrava se soudí s majitelem vítkovických hutí, státní společností Osinek, o ceny surového železa.

Mittal Steelu privatizaci neotevřelo ani úterní oznámení, že stahuje žalobu, jíž po Osinku žádal doplatek 350 milionů korun za dodané surové železo - a to i přesto, že jeho nárok potvrdil Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Osinek totiž trvá na tom, že mu naopak Vysoké pece mají zaplatit téměř miliardu korun za údajně předražené dodávky železa z loňského roku.

Mittal Steel si bude stěžovat
Mittal Steel stanovisko komise považuje za protiprávní: "Zvažujeme další kroky, jeden z nich bude podání oficiální stížnosti u Evropské komise," reagoval mediální zástupce Mittal Steelu Jan Šimůnek.

Už v úterý pohrozil Mittal Steel, že v případě vyřazení ze soutěže zahájí proti Česku rozhodčí řízení k ochraně svých investic v souladu s dvoustrannou dohodou mezi Českou republikou a Nizozemskem.

Také František Chowaniec, ředitel společností Mittal Steel Ostrava (bývalá Nová huť) a Mittal Steel Poland, tvrdí, že stát nemá k vyřazení skupiny Mittal z privatizace žádný právní důvod.

"To rozhodnutí jen potvrzuje, že celá privatizace je netransparentní. Potvrdily se naše obavy, že prodej Vítkovic Steelu může vést k přerušení významných technologických vazeb, které mezi hutěmi v regionu existují," řekl. Dodal, že vláda by měla kvůli netransparentnosti celého privatizačního procesu soutěž zrušit a nastavit privatizaci lepší parametry.

 "Skupina Mittal Steel bude proti rozhodnutí komise všemi dostupnými prostředky protestovat,“ dodal.

Vítkovice chce 19 investorů
"Bereme tato prohlášení velmi vážně, ale na druhé straně kdybychom postupovali jinak, hrozilo by, že proti průběhu privatizace budou protestovat ostatní zájemci o Vítkovice Steel," řekl náměstek Pecina, který doufá, že postup Mittal Steelu nezpochybní či neprodlouží celou privatizaci vítkovických hutí. "I to se ale může stát," připouští.

Podle dostupných informací se kromě Mittal Steelu o ostravskou hutní firmu s půldruhým tisícem zaměstnanců a čtrnáctimiliardovými tržbami uchází kromě Mittalu devatenáct investorů.

Jsou mezi nimi ocelářské korporace z Německa, Ruska, Ukrajiny, Iránu či Indie, ale také finanční investoři - například Charles Capital vedený Zdeňkem Bakalou, jemuž patří důlní firma OKD. Odborníci soudí, že stát má šanci utržit za Vítkovice Steel přes šest miliard korun.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Miliardář Křetínský nakupuje rádia. Získává i dvojku trhu Evropu 2

Daniel Křetínský, majitel fotbalové Sparty

Podnikatel v energetice, miliardář Daniel Křetínský posiluje v médiích. Nynější majitel deníku Blesk a týdeníku Reflex...

Albert zmenší prodejny, za hlavní tržnice utratí až 120 milionů

Obchodní řetězec Albert chce rozšířit koncept své moderní prodejny „Tržnice“....

Nový koncept „tržnice“ otevřel Albert na pražském Chodově loni v srpnu. Dominuje v něm dřevo a matná černá barva. Kromě...

Historické navýšení: ve Škodovce vzrostou mzdy o dvacet procent

(Ilustrační snímek)

Odboráři v automobilce Škoda dosáhli historicky nejvyššího růstu mezd. Celkově odměna při započítání všech navýšených...

Najdete na iDNES.cz