Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát vyvlastnil pumpu u D1 za rekordních 300 milionů

  3:54aktualizováno  3:54
Stát po letech sporů vykoupil za necelých tři sta milionů korun pozemky s benzinovou stanicí Shell na dálnici D1 na výjezdu z Prahy. Na pozemcích nutných pro dostavbu Pražského okruhu se přitom začalo stavět ještě dříve, než byly vyvlastněné.
Stát chystá nový zákon, který má omezit spekulace při výkupech pozemků. Ilustrační foto

Stát chystá nový zákon, který má omezit spekulace při výkupech pozemků. Ilustrační foto | foto: Ondřej Littera, MAFRA

"Peníze jsou už převedené od léta," potvrdil pověřený ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) René Poruba.

Společnost Greyhound Company, jež pumpu vlastnila, tak získala v přepočtu na metr čtvereční zřejmě nejvyšší cenu, za kterou kdy stát pozemek vykoupil: třicet tisíc korun. 

Čerpací stanice, kterou firma pronajímala společnosti Shell, musela ustoupit křížení D1 a části Pražského okruhu.

Podle tabulek by přitom za výkup pozemků ŘSD mělo zaplatit jen zhruba 42 milionů korun. Současné vyvlastňovací zákony však dávají podstatně větší pravomoci do rukou majitelů nemovitostí.

"Původní požadavek podle jejich znaleckých posudků byl na 632 milionů korun," řekl někdejší šéf ŘSD Jiří Švorc. Majitelé pumpy totiž vycházeli z posudků zohledňujících budoucí zmařené výnosy čerpací stanice, a tak si řekli zhruba o půlmiliardu, dalších 138 milionů měla jako odstupné získat společnost Shell. Ta přišla zbouráním o jednu z nejvýnosnějších tuzemských pump.

ŘSD se během vyvlastňování dostalo do řady problémů. Firma kvůli tomu, že stát odmítl požadovanou sumu zaplatit, podala na stát několik žalob a žádostí o předběžné opatření, hrozilo například úplné zastavení výstavby Pražského okruhu. Cenové požadavky obou stran se postupně sbližovaly, loni v létě před otevřením Pražského okruhu se mluvilo o částce 350 milionů korun.

ŘSD nakonec jednu ze sjezdových ramp postavilo jinak, což však napadla firma u soudů, protože to bylo v rozporu s předchozími plány. "Byli jsme v tlaku, protože jde o stavbu z evropských peněz, a kdyby nebyla zkolaudovaná či v průběhu přípravy došlo k pochybení ze strany ŘSD, o dotace bychom přišli," dodal Poruba. Podle něj je otázkou, proč vůbec projektanti kdysi zakreslili křižovatku přímo do čerpací stanice a nevedli silnici jinudy.

Boj o posudky

Stát některé posudky firmy zpochybnil a nechal si vypracovat své. Nakonec vyvlastňovací úřad rozhodl o sumě 299,892 milionu korun. "Měli jsme dvě možnosti. Dál se soudit s rizikem možného vyloučení provozu na již dokončené části Pražského okruhu, nebo se dohodnout na kompromisu," vysvětlil Poruba. Pozemky jsou už podle katastru nemovitostí převedené na ŘSD.

Greyhound, pronajímatel pumpy, podle svých výsledků ve výroční zprávě inkasoval ročně za nájem kolem deseti milionů. Tato částka nezohledňuje příjmy z prodeje pohonných hmot firmy Shell.

Způsob, jakým stát vyvlastňuje pozemky pro dopravní stavby, by se měl v budoucnu výrazně změnit. Snadnější výkup pozemků má zajistit novela vyvlastňovacího zákona. Ministerstvo dopravy chce hlavně oddělit vyvlastňování od dohadování o ceně pozemků, jako je to běžné v zahraničí. V okamžiku vyvlastnění by se už mohlo stavět bez ohledu na soudní spor o cenu pozemků. Novela také počítá s tím, že by se pozemky vykupovaly podle toho, o jaké pozemky jde v době výkupu, ne podle jejich budoucí hodnoty. To má zabránit spekulantům kupovat parcely tam, kde stát chystá silnice.

Zákon má však zatím zpoždění, vláda přerušila jeho přípravy do konce ledna. Důvodem je nastavení samotné výše náhrady, o níž teď jednají ekonomičtí ministři.

Autor:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Ceny pražských bytů se od roku 1998 ztrojnásobily. I nadále porostou

(Ilustrační snímek)

Ani krize nezastavila cenový růst českých bytů, které v některých oblastech oproti roku 2005 podražily o více než 76...

Počet vydaných platebních karet loni klesl, těch bezkontaktních přibylo

(Ilustrační snímek)

Počet vydaných platebních karet v loňském roce klesl o 592 tisíc na 10,7 milionu. Oznámilo to Sdružení pro bankovní...

Najdete na iDNES.cz