Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát vyzve firmy, ať víc platí na penze

  1:00aktualizováno  1:00
Zatímco odhodlání politiků pustit se do penzijní reformy slábne, úředníci se snaží přifouknout ještě víc polštář, do nějž si lidé soukromě šetří na důchod. Stomiliardová úspora, kterou si Češi dosud nahromadili v penzijních fondech, by už od příštího roku mohla dostat slušnou injekci.

Další stamiliony ročně by přitékaly od firem, kterým chce stát dovolit posílat zaměstnancům větší sumy a přitom si je odepisovat z daní.

"Firemní příspěvek by v průměru mohl naskočit ze zhruba 350 na 500 korun měsíčně," slibuje si náměstek ministra financí Tomáš Prouza.   

Fondy jsou ještě optimističtější. "Nárůst by mohl být o dalších 250 korun," říká Kateřina Šušáková z Credit Suisse Life & Pensions.

Loni firmy poslaly do penzijních fondů přes tři miliardy korun. "Počítám, že by se celková částka zvedla přibližně o dalších až 700 milionů," myslí si šéf penzijního fondu Stabilita ze skupiny ČSOB Petr Beneš.

Firmy využívají penzijní připojištění jako kanál, kudy mohou platit své lidi bez to toho, aby z odměn ukusoval stát. Je to i oblíbená metoda, jak posílat část platu manažerům, kteří si pak účet u fondu například po dvou letech vyberou.

Ke každé koruně, která dnes směřuje z peněženek lidí, firmy přihazují zhruba šedesát haléřů. Ovšem tak štědrého zaměstnavatele má zatím zhruba jen 800 tisíc Čechů, zbývající 2,1 milionu lidí si střádá samo.

"Především v regionech je mnoho malých a středních firem, které na penze dosud nepřispívají. Je však zřejmé, že zvýšení limitů pro daňové odpočty by nyní využily ty firmy, které svým lidem přispívají v maximální výši," vítá plán ministerstva výkonný šéf penzijního fondu České pojišťovny Tomáš Matoušek.

Největší odpovědnost za budoucí důchody svých lidí cítí technologické a farmaceutické firmy a výrobci spotřebního zboží. V průměru odkládají lidem na penzi 500 měsíčně.

"Řada z nich se řídí filozofií lepší zaplacená koruna na  penzijní připojištění než koruna zaplacená ve mzdě. Daňové zvýhodnění zavedené před pár lety mělo skutečně lavinový efekt. Když firmy viděly, že to zavádí konkurence, spousta se přidala, aby byly srovnatelné na trhu práce," říká František Klein z poradenské firmy Hewitt Associates.

Podle PricewaterhouseCoopers takových firem přibývá. "V roce 1999 nabízela připojištění jen desetina, v roce 2003 to byla polovina a loni už více než dvě třetiny účastníků studie," říká konzultantka Martina Štěpinová, která zkoumá chuť podniků přispívat na penze.

Fondy získají větší volnost  
Peníze od firmy jsou nejrychlejší cesta, jak úspory v penzijních fondech množit. Jinak vklady vynášejí jen kolem 3–4 procent zhodnocení. Fondy musí ze zákona mít výnos vždy kladný, a tak jsou opatrné.

Téměř 70 procent úspor budoucích penzistů leží v dluhopisech. Akcie, které se loni v Česku zhodnotily na dvojnásobek, tvoří jen něco přes šest procent portfolia fondů, i když jim zákon dovoluje kupovat jich víc.

"Problém je, že musíme držet podstatnou část ve stabilních a zpeněžitelných instrumentech," líčí Dušan Friedl z Credit Suisse. 

Nízké výdělky fondů odrazují od spoření generaci dnešních třicátníků. Ta poprvé naplno pocítí, jak státu docházejí peníze v současném důchodovém systému. Úředníci se proto inspirovali na Slovensku a chtějí od ledna 2006 dovolit fondům investovat odvážněji.Ze zákona by vypustili povinnost připisovat klientům jen kladný výnos.

Fondy by pak směly za mladé klienty, kteří spoří třicet let a mají dost času na dohnání případných ztrát, investovat agresivněji. "Jinak do systému víc mladých nezapojíme," odůvodňuje náměstek Prouza.

Ilustrační foto.

Autoři:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Další z rubriky

Rozpočtová rada kritizuje schodek rozpočtu, má být ve výši 40 miliard korun

Eva Zamrazilová šéfka Národní rozpočtové rady

Národní rozpočtová rada nepovažuje za současné ekonomické situace schválení státního rozpočtu na příští rok se schodkem...

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Najdete na iDNES.cz