Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Krejčířovy vily i pálenice. Zabavený majetek končí v dražbě či spalovně

  8:01aktualizováno  8:01
Státu z kriminální činnosti připadá rozmanitý majetek od falešných policejních uniforem a sběratelských mincí až po nemovitosti či rostliny. Úřady ročně zabaví i stovky předmětů, které pachatelé použili při krádežích a loupežích. Kromě pilek či šroubováků, policie získává například pistole.

Vila uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře v Černošicích (7. ledna 2014) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Ačkoli většina z takto získaného majetku končí ve spalovně, část jde do držby státních institucí. „O ­jeden zcela netypický druh teleskopického obušku projevil zájem Kriminalistický ústav, kde může být využit k odborným expertizám z oboru kriminologie,“ uvádí mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radek Ležatka.

Jako James Bond. Stát draží luxusní sporťák z tabákové kauzy

Kromě lupičského náčiní bývá mezi zabraným majetkem také výbava sloužící k výrobě drog. Nejčastěji jsou to pěstírny konopí, ty velké byly v poslední době zabrány například ve Strakonicích, Chebu nebo Frýdku-Místku.

Mezi kuriózním majetkem státu jsou také zabavené falešné policejní uniformy, pálenice či tetovací pistole. ÚZSVM zabavil i sběratelské mince v hodnotě přes dva miliony korun. Stát si podle posledních dostupných údajů z roku 2013 přišel za 12 měsíců na zboží v celkové hodnotě 21 milionů korun.

Ministerstvo životního prostředí se stará o zabavená zvířata

Část získaného majetku - například nemovitosti - směřuje do dražby. V posledních letech se nejvíce zmiňovaly černošické vily uprchlého kriminálníka Radovana Krejčíře. Menší z nich měla jít do dražby začátkem roku, zabránilo tomu však odvolání Krejčířových právníků (více čtěte zde).

„Výsledná cena této malé vily byla soudním znalcem stanovena na částku 25,8 milionu korun. Nejnižší podání bylo stanoveno na 17,2­ milionu,“ uvádí mluvčí Exekutorské komory David Sahula. O budoucnosti větší vily se rozhoduje.

Podívejte se na velkou Krejčířovu vilu (7.ledna 2014):

Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových před dvěma lety například připadl rodinný dům s pozemkem na Mělnicku. Původní majitel byl odsouzen za zločin zkrácení daně, poplatku a jiné povinné platby.

„Úřad majetek převezme a zaeviduje ho. Následně majetek ocení oceňovací komise. Povinností úřadu je pak prodat či bezúplatně předat předmětný majetek bez zbytečného odkladu, aby se nenavyšovaly náklady spojené s údržbou a s obhospodařováním tohoto majetku,“ popisuje Ležatka.

U cennějšího majetku proběhne dražba, o které úřad informuje na úřední desce a internetové stránce. Palné zbraně slouží pouze ke studijním účelům nebo balistickým expertizám.

Právo zabírat majetek mají také krajská policejní ředitelství, která hospodaří s telekomunikační a radiokomunikační technikou, zbraněmi nebo střelivem, municí a výbušninami. Generální ředitelství cel zabírá majetek, který připadl státu v souvislosti s porušením celních předpisů, ministerstvo životního prostředí se stará o rostliny a živočichy a Generální finanční ředitelství řeší věci propadlé státu z rozhodnutí finanční správy.

Autor:Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Nový rekord. Norwegian Airlines zvládly nejrychlejší let přes Atlantik

Ilustrační snímek

Aerolinky Norwegian Airlines drží rekord v letu přes Atlantik v nejkratším čase uskutečněný podzvukovým komerčním...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Další z rubriky

Také za vodu si Češi letos připlatí. Kubík zdraží až na 88 korun

Voda (Ilustrační snímek)

Vlna zdražování letos nemine ani vodné a stočné. Podle odhadů Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) dosáhne...

Nafta se vrátila na třicet korun za litr. Zdražení trápí hlavně malé firmy

(Ilustrační snímek)

Cena nafty se po půl roce opět vrátila na hranici třiceti korun. Zdražování přitom trápí hlavně malé silniční dopravce...

Stát vypsal soutěž na podporu kvalitních potravin. Babiš tendr kritizuje

Andrej Babiš při rozhovoru pro MF DNES (12. 9. 2017)

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) vypsal soutěž na část tendru na tříletou podporu kvalitních potravin za...

Najdete na iDNES.cz