Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dodatek z dob komunismu dohnal české lodníky. Mají platit statisíce

  10:00
Velká část českých lodníků působících v Nizozemsku řeší aktuálně vážný problém s daněmi. Za vše může dodatek k mezinárodní smlouvě starý přes čtyřicet let, který si prosadila tehdejší komunistická vláda a dosud platí. Lodníci odvádí daň tam, kde pracují - v Nizozemsku. Jenže teď jim přišly obsílky, že dluží na daních v Česku.

Splavněná Vltava pomalu ožívá. Letos se v Hluboké otevřel nový sportovní přístav, za rok se splavní jez pod Hněvkovicemi. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Dohromady skoro půl milionu korun mají českému finančnímu úřadu zaplatit na dani z příjmů vydělaných v Nizozemsku bratři Petr a Pavel z Děčína.

Obálka s pruhem je zaskočila, na holandské lodi jezdí od vyučení, celý život platí daně v Nizozemsku a v Česku žádné příjmy nemají.

Finanční úřad zatím obeslal pět stovek lidí, kteří se v minulých třech letech plavili na holandských vnitrozemských lodích. A podle odhadů je českých „šífáků“, jak si říkají, až 2,5 tisíce. Pro českou státní pokladnu to mohou být desítky, možná i stovky milionů korun.

Ze stejného důvodu zřejmě celý problém před lety vznikl. Komunistické Československo v touze po valutách prosadilo v roce 1974 dodatek k mezinárodní smlouvě o zamezení dvojího zdanění. Podle něj se na tuto skupinu lidí vztahuje výjimka: neplatí daň v zemi, kde pracují, ale tam, kde mají trvalé bydliště. A zmínění loďaři trvale žijí v Česku, pouze část roku tráví prací na lodi.

Jenže málokdo z nich něco tušil o historické smlouvě, a že tedy až dosud danil chybně. Finanční správa by na to zřejmě také nepřišla, kdyby ji v rámci mezinárodní automatické výměny informací holandští kolegové neupozornili a neposlali jí seznam lidí.

„Zjistilo se, že velká část českých lodníků působících v Nizozemsku nepostupuje v souladu se smlouvou a příjmy daní v Nizozemsku,“ říká Kateřina Vaidišová z tiskového oddělení ministerstva financí.

Lodníci peníze nemají

Finanční správa proto všem rozeslala dopisy a vyzvala je k podání daňového přiznání. Jenže většina jich peníze pro „berňák“ nemá.

„Ti kluci mají rodiny, děti, hypotéky na bydlení. To nemají z čeho zaplatit a skončí na pracovních úřadech, sociálkách,“ říká manželka jednoho z lodníků, Věra Š. z Děčína.

Kde se vzali čeští lodníci a námořníci

Milan Raba, předseda sekce vodní a ředitel Československé plavby labské (ČSPL), odhaduje, že Čechů pracujících na lodích v zahraničí je do pěti set. Ne všichni vychodili loďařskou školu. Ta je dnes v Česku pouze jedna – Střední škola lodní dopravy v Děčíně. Loni se podařilo tomuto učilišti od Rýnské komise získat akreditaci, takže vzdělání bude uznáváno i pro západoevropské vodní cesty: plavbu po Rýně a navazujících kanálech.

Bez diplomu se musí člověk na lodi vypracovat postupně, praxí – začíná se u nejšpinavější lodnické práce, tedy natírání a vyvazování lodí. Nejnižší pozice na lodi je v Nizozemsku deckman (plavčík), následuje matrose (lodník), botsman (vzdělanější lodník), steuerman (kormidelník) a loď řídí kapitán.

Sladkovodní loďaři si říkají šífáci (z německého označení lodi Schiff). Česko má své loďstvo a námořníky od roku 1922, kdy byla založena Československá plavební akciová společnost labská. Ta byla po druhé světové válce znárodněna a poté se přejmenovávala. Československá plavba labsko-oderská v roce 1989 vlastnila okolo 700 plavidel a provozovala jak plavbu, tak nákladní přepravu, zejména uhlí.

Námořní lodě spadaly pod společnost Československá námořní plavba, založenou v roce 1959. Obě firmy provozující lodní dopravu byly po roce 1990 privatizovány. ČSPL se zabývá mezinárodní nákladní lodní dopravou a provozuje 63 plavidel převážně v zahraničí. „Labská vodní cesta totiž nefunguje,“ podotýká Raba.

Čeští šífaři se spojili a rozhodli se bránit. „Jde o starý komunistický dodatek. Proč platí jen pro naši profesi a proč neplatí třeba i v Německu nebo v Belgii?“ říká Petr Bezvoda, který za české lodníky vyjednává s ministerstvem financí.

Lodníci žádají, aby jim ministerstvo daně prominulo. To však podle zákona nemůže. Místo toho jim úřad radí, aby požádali o vrácení daně v Nizozemsku a v Česku požádali o prominutí úroků z prodlení. Ministerstvo navíc slíbilo, že se zaplacením daně počká až šest let.

Lodníci však upozorňují, že v Česku je daň dvakrát vyšší, a navíc se bojí, že bez placení daní v Nizozemsku o práci na lodi přijdou.

Problém se může týkat tisíců lidí

Lodníci chtějí s ministerstvem jednat dál. Podle Bezvody by se problém mohl týkat mnohem více lidí – až 2,5 tisíce pracovníků na nejrůznějších pozicích na nizozemských lodích – od strojníků přes kapitány po kuchaře. Sám na dopis z finančního úřadu teprve čeká.

Skupinu lodníků podpořil na jednání Jaroslav Foldyna, poslanec ČSSD za Ústecký kraj, děčínský zastupitel a bývalý námořník. „Chtěl bych, aby vznikl generální pardon a nic neplatili. Vyhláška z roku 1974 je anomálie, kterou máme s Nizozemskem jen my, Polsko, Rumunsko a Slovensko,“ říká.

Ministerstvo financí nepovažuje dodatek za zastaralý, naopak, je podle něj pro Česko výhodný. „Je více českých námořníků na nizozemských lodích než naopak, takže výsledkem je fakt, že daň těchto českých námořníků nemá plynout do nizozemského, ale do českého veřejného rozpočtu,“ říká Vaidišová z ministerstva financí.

Čeští lodníci na nizozemských lodích jsou tak podle ministerstva zdaněni stejně, jako by byli lodníci se stejným příjmem za práci na českých lodích.

„Finanční správě se nedá nic vytknout. Snad jen to, že to začíná vymáhat až teď,“ říká Lucie Rytířová, daňová poradkyně ze společnosti Deloitte.

Kormidelník či kapitán si vydělá na nizozemské lodi 1 750 eur měsíčně. Z peněz si hradí kromě životních nákladů a cestování za prací také potřebné zkoušky – například kapitánské patenty, certifikát na přepravu chemických látek nebo na obsluhu vysílaček.

Daňoví poradci v Děčíně mají v současnosti napilno. „V letošním roce jsme zaznamenali značný nárůst těchto zaměstnanců, kteří nás oslovují,“ říká Blanka Poštová z firmy Kodap v Děčíně. Podle ní je obecná promlčecí lhůta na nizozemské straně pět let.

Podle informací od loďařů stojí poplatek za vrácení daní z Nizozemska 165 eur. K tomu je třeba připočíst vyšší českou daň, penále a úrok z prodlení, který slíbilo ministerstvo na žádost odpouštět.

Autoři: ,

České patenty mohou vrátit výrobu baterií a solárů do Evropy, říká expert

Nejčtenější

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Trump zavádí reciproční cla pro celý svět, dovoz z Evropy se prodraží o 20 procent

Americký prezident Donald Trump zavádí reciproční cla na země „celého světa“. Zdůvodnil to potřebou nakopnout domácí průmysl a posílit vnitřní trh ve Spojených státech. Dovoz z Evropské unie se...

Koupil si jízdenku, aby dostal kafe a zmrzlinu zdarma. Od Čechů dostal vynadáno

Kde leží hranice mezi maximálním využitím nabízených služeb za minimum peněz a kde už začíná jejich zneužití? Diskusi na toto téma rozvířil příspěvek na sociálních sítích. Mladý muž v něm popisuje,...

Lidé se v Lidlu poprali kvůli zlevněným slunečníkům, konflikt zklidnila až policie

Potyčkou mezi zákazníky vyvrcholil boj o zlevněné zboží v Lidlu v pražských Štěrboholích na začátku tohoto týdne. Na místo musela dorazit policie, situaci mezitím řešila i ostraha obchodu. Lidl...

Koho zajímá osm centů. Jak moc nová cla poškodí výrobu aut v USA

Trumpova nová 25procentní cla na dovoz aut do USA mohou zcela rozvrátit tamní automobilový průmysl a zvýšit ceny prodávaných aut o tisíce dolarů. Jejich součástky totiž od surového kovu až po ten...

Rekvalifikovat se můžete, i když práci máte. Polepšíte si, říká šéf úřadu práce

Premium

Na rekvalifikační kurzy se hlásí rekordní počet zájemců. Nabídky úřadu práce vyhledávají lidé, kteří přišli o zaměstnání, ale i ti, kteří si chtějí zlepšit své vyhlídky na pracovním trhu. „Osmdesát...

4. dubna 2025

Za naftu až o sedm korun méně. Podívejte se, kde nakoupíte nejlevněji

Pokud natankujete plnou nádrž, koupíte si k tomu sendvič, colu a kávu, může být rozdíl v útratě na různých benzinkách až 420 korun. Potvrdil to průzkum čerpacích stanic iDNES.cz, který se zaměřil na...

4. dubna 2025

Americké akcie kvůli clům klesly nejníž za pět let, Apple ztratil 310 miliard dolarů

Americké akcie se první obchodní den po oznámení plošných cel na dovoz do Spojených států propadly. Širší index S&P 500 odepsal 4,84 procenta a uzavřel na 5396,52 bodu. Jde o největší jednodenní...

3. dubna 2025  22:47,  aktualizováno  23:04

Trump je vyřadil z provozu. Pro americké značky jsou cla vůči Vietnamu smrtelná

Vietnam se v uplynulých letech stal klíčovým hráčem výroby místo Číny, která čelila přísnějším celním tarifům ze strany Spojených států. Nyní se však ani tato asijská země nevyhne novým tarifům....

3. dubna 2025

Zbrojovka Colt CZ reaguje na Trumpova cla, zdraží zbraně a změní export

Zbrojovka Colt CZ kvůli clům, jejichž zavedení oznámil americký prezident Donald Trump, zdraží některé své produkty. Plánuje také přesměrovat část exportu na jiné trhy. Zavedení cel bude mít reálný...

3. dubna 2025  19:25

Trump zatloukl poslední hřebík do rakve globalizace, říká ekonom Hampl

Vysíláme

Svět se deglobalizuje, mění se velmocenská rovnováha – a do toho Donald Trump naplno rozehrál izolacionistickou kartu. Výsledkem bude, že svět už nebude bohatnout jako dřív a hrozí výrazné oslabení...

3. dubna 2025  18:14

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Průměrná mzda ve startupu dosáhla 66 tisíc. Mají víc zaměstnanců než banky

V roce 2023 pracovalo ve startupech přibližně 160 tisíc lidí, což je skoro dvojnásobek zaměstnanců pracujících v celém finančním sektoru včetně bankovních domů a pojišťoven. V průměru vydělávají...

3. dubna 2025

Investory Trumpova cla vystrašila. Akcie po celém světě se zbarvily do červené

Globální obchodní válka vyvolaná cly amerického prezidenta Donalda Trumpa a riziko ekonomické recese investorům moc nevoní. Trhy proto na oznámení recipročních cel pro celý svět zareagovaly...

3. dubna 2025  10:10,  aktualizováno  16:36

TikTok dostane v EU pokutu 500 milionů eur, nelegálně posílal údaje čínským inženýrům

Majitel sítě pro sdílení krátkých videí TikTok, čínská společnost ByteDance, musí zaplatit v EU pokutu přes 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Podle informovaných zdrojů agentury Bloomberg je...

3. dubna 2025  15:51

Jak sabotovat motor světové ekonomiky. V klidu jsou snad jen výrobci luxusu

Firmy po celém světě se ve čtvrtek probudily do nové reality. Potvrdily se totiž nejhorší obavy globálních trhů, které souvisely se cly amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ty se nakonec vyšplhaly...

3. dubna 2025  14:39

Kellnerová na nákupech. Za pražský hotel Four Seasons zaplatila tři miliardy

Nejluxusnější český hotel Four Seasons v centru Prahy mění majitele. Novým vlastníkem se stává Renáta Kellnerová a její investiční skupina PPF, přičemž na transakci se podílí i její partner, investor...

3. dubna 2025  12:13

Generátor čísel, hausnumera. Ekonomové kroutí hlavou nad Trumpovým výpočtem

Když Donald Trump ve středu představoval rozsáhlý balíček recipročních cel vůči celé řadě zemí, oháněl se tajemnou tabulkou. Nejprve nebylo příliš jasné, jak administrativa amerického prezidenta k...

3. dubna 2025  11:03