Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Stát zakáže od ledna taxametry s nulítkem. Daňový podvod bude těžší

  • 30
Od roku 2015 bude platit zákaz používat taxametry s takzvanými „nulítky“, které zřejmě vedou k daňovým únikům v řádu několika miliard. Používání přístrojů s funkcí vynulování jízdy zakáže Ministerstvo průmyslu a obchodu závazným opatřením.

Kolik je v ulicích taxametrů, které usnadňují daňový podvod, není jasné. Podle dřívějších zpráv Hospodářských novin uniká státu na daních kvůli nulítku, instalovanému na některých sériově vyráběných taxametrech, až 5 miliard korun ročně.

„S účinností odhadovanou k 1. lednu 2015 dojde k přijetí právně závazného opatření, kterým se dokonce zakáže používání taxametrů s nulítkem, byť by byly před mezním datem 2. 2. 2014 ověřeny,“ sdělil iDNES.cz mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu Filip Matys.

Magistráty přesto používání nulítek nepovažují za hlavní způsob podvádění v taxislužbě. Více peněz zřejmě státu uniká při jízdách s vypnutým taxametrem. Možná i proto zákaz nulítek trval čtyři roky. „Celý rok (2010, pozn. red.) padl na čekání na souhlas EU s vydáním národního regulačního opatření v této věci,“ vysvětluje ministerstvo. Problémy se týkají taxametrů vyráběných kolem roku 1995, u taxametrů vyrobených po roce 2005 se už žádné nulítko nepřipouští.

Hra s nulítkem

Správné vyúčtování

Jak má správně taxikář vyúčtovat jízdu? Ihned po ukončení přepravy přepnout taxametr z „OBSAZENO“ na „JÍZDNÉ“. Tím se uloží data o jízdě do paměti. Pokud by to udělal a nulítko použil, k podvodu nedojde.

A jak vlastně k takovému podvodu dochází? V taxíku je na přívodu napájení taxametru ukryt vypínač. V cílovém místě taxikář nepřepne taxametr z polohy „obsazeno“ do polohy „jízdné“, jak hovoří předpisy, ale vyinkasuje úplatu a nevydá doklad o platbě. Kdyby taxametr přepnul, automaticky by se vytiskla stvrzenka a data o přepravě se zaznamenala pro daňové účely. Pomocí skrytého vypínače řidič odpojí na dobu delší než 20 sekund taxametr od zdrojového napětí a potom už, v souladu s předpisy, zapne napájení a přepne přístroj do polohy „volný“. Nedojde tím k uložení dat o přepravě.

Taxametry musí odpovídat požadavkům směrnice EU z roku 2004. Shodu měřidel posuzuje v Česku několik desítek notifikovaných osob, jednou z nich je Český metrologický institut (ČMI). Výrobce si přitom může vybrat jakoukoliv z těchto osob, která potvrdí, že je přístroj v pořádku.

ČMI kvůli zneužívání nulítka od roku 2010 jednal s dalšími úřady (například s pražským magistrátem či Ministerstvem dopravy) i třemi výrobci taxametrů o likvidaci možnosti zneužívat nulítko. Výsledkem bylo „opatření obecné povahy“, podle kterého od letošního února ČMI neschvaluje taxametry s nulítkem. Od ledna příštího roku má navíc platit úplný zákaz jejich používání.