Stát zatrhl obchody se ztrátami, chce víc daní

  • 14
Koupit si ztrátovou firmu s cílem ušetřit tak miliony na daních už nebude do budoucna téměř možné. Stát jedním tahem snížil firmám daně ze zisku a zároveň jim překopal cestičky, kterými si firmy navenek snižovaly své zisky, aby nemusely státu odvádět tolik na daních.

Oblíbenou metodu, kdy se prosperující firma spojí se ztrátovou a odmazává si tím své zisky, chtělo ministerstvo vymýtit již dlouho. Nyní se naskytla příležitost, když vláda spustila daňovou reformu.

"Udělali jsme to proto, aby se nemohlo té volnosti zneužívat a neobchodovalo se s tím," říká mluvčí ministerstva financí Marek Zeman.

Obchody se ztrátami zejména v posledním roce kvetly, přestože nejsou přenositelné z firmy na firmu jako například pohledávky.

Firmy účelově kupují celé problémové podniky, které nechtějí dál rozvíjet ani uzdravovat. Cenu pro ně mají nahromaděné ztráty.

Finanční úřady evidují v ekonomice zhruba 700 miliard takových ztrát. Podle odhadů expertů ministerstva financí mohl stát kvůli těmto manévrům ročně přicházet o dvě miliardy korun.

"Hodně firem se snažilo se ztrátami, kterých je v Česku registrováno opravdu hodně, obchodovat. Přitom když v jedné firmě vznikne ztráta, proč by si ji měl uplatňovat někdo jiný? Bylo naší prioritou tohle vymýtit," říká František Janoušek z finančního ředitelství pro Prahu.

Novela zákona o dani z příjmů, která čeká už jen na podpis prezidenta, zpřísní právě "přenositelnost" ztrát. Staré ztráty půjde odečítat, jen pokud se spojí firmy se stejnou činností.

Jednoduše řečeno, když prodělá obchodník s počítači jeho firmu koupí zpracovatel masa, nebude si smět podnikatelský neúspěch odečítat ze zisku.

Krátí se také životnost ztrát. Budou se moci odečítat od zisků jen pět let po jejich vzniku.

"Určitě se výrazně omezí nekalé motivy k fúzím, ale problém je, že ta restrikce není nejšťastněji napsaná. Například činnost není vymezená vůbec," říká prezident Komory daňových poradců Jiří Nekovář.