Stát zruší podporu školního mléka

  17:20aktualizováno  17:58
Ministerstvo zemědělství ukončí poskytování dotací na školní mléko. Nadále ale bude mléčné výrobky na školách dotovat Evropská unie, ale jen osmi až 15 procenty z ceny výrobku. Dnes dotace pokrývaly až polovinu ceny výrobků.
Stát zrušil podporu mléka na školách.

Stát zrušil podporu mléka na školách. | foto: Profimedia.cz

Ministerstvo zemědělství přestane posílat peníze, které dotovaly prodeje vybraných mléčných výrobků ve školách. Letos jde o zhruba šedesát milionů korun.

"Důvodem jsou škrty ve státním rozpočtu pro resort zemědělství, ministerstvo musí ušetřit takřka 5 miliard korun," odůvodňuje rozhodnutí mluvčí ministerstva Petr Vorlíček.

Do programu Mléko do škol jsou zapojeny zhruba tři tisíce škol. V nich se prodávají za ceny o třetinu až polovinu nižší proti běžným cenám na pultech obchodů malá mléka, jogurty či smetanové krémy. Ty do škol dodává sedm firem, mezi nimi největší jako Madeta, Olma, či Mlékárna Kunín. Výrobci se už v minulých týdnech proti rušení státní podpory bouřili s tím, že budou chtít po státu náhradu.

Od příštího roku už bude dotace na mléčné výrobky poskytovat jen Evropská unie. Ty podle Vorlíčka dosahují až patnácti procent z ceny výrobku u mléka a šesti až osmi procent například u jogurtů.

Program dotovaného mléka pro školy začal před devíti lety. Nyní zrušení projektu navrhl Petr Gandalovič.

Mlékaři přijdou o část zisků
MF DNES nedávno informovala o tom, že by bez státní podpory mléčné výrobky ve školách mohly dětem podražit zhruba na dvojnásobek.

"Rozhodovali jsme se mezi zrušením a postupným útlumem. Program je ale příliš nákladný a přináší nejasné výsledky," řekl listu Gandalovič. Negativně se k projektu stavěl také ministr školství Ondřej Liška. Nesouhlasili s nimi naopak někteří odborníci na výživu.

Mlékaři tak přijdou o část zisků. Navíc podle ředitele Českomoravského svazu mlékárenského Michala Němce investovali do nových strojů a prodejních automatů na mléčné výrobky desítky milionů korun.

Autoři: ,


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

Agrofert se znovu snaží koupit pekárny United Bakeries

Dodávky firmy Penam určené pro distribuci pečiva.

Pekárenská firma Penam z koncernu Agrofert hodlá koupit jediného akcionáře čelního českého výrobce pečiva United...

Moravská vína čeká výjimečný ročník, letos se mohou vyrovnat francouzským

Víno (ilustrační foto)

Mimořádně dobrý ročník, hlavně pro červená vína, se rýsuje jihomoravským vinařům. Vinobraní končí a podle prvotních...

Kdepak první republika, nejlíp se mají Češi dnes, tvrdí studie

Prezident T. G. Masaryk v doprovodu předsedy vlády Antonína Švehly přicházejí...

Život v Československu ve dvacátých letech 20. století bývá často idealizován. V mnoha ohledech byl však výrazně horší...Najdete na iDNES.cz