Statistici se možná vrátí k prognózám

Předsedkyně Českého statistického úřadu Marie Bohatá nevyloučila, že její podřízení budou v budoucnosti opět vypracovávat makroekonomické prognózy. Těmi se v současnosti zabývají soukromé finanční společnosti, ze státních úřadů se jim věnuje jen ministerstvo financí a částečně Česká národní banka. Statistici předpovědi vývoje ekonomiky vydávali do minulého roku. "Bereme si oddechový čas, abychom vytvořili potřebný aparát. Byla bych ráda, abychom se k tomu zase vrátili, až to budeme umět dělat pořádně," řekla Bohatá.

Vláda nedávno rozhodla o tom, že předvídáním ekonomických událostí se bude zabývat specializované centrum zřízení při Karlově univerzitě. Úřad Bohaté se má soustředit především shromažďování a vyhodnocování dat.

Tím, že by se měl Český statistický úřad vrátit k předpovídání vývoje ekonomiky, není nadšen a ni Eurostat, který stejnou práci jako ČSÚ dělá pro Evropskou unii. Čeští statistici byli v této oblasti spíš výjimkou.

"Otázka, zda máme dělat prognózy, může být diskutována i z hlediska možnosti ohrožení nezávislosti našeho úřadu, ale toho bych se tak nebála," konstatovala Bohatá.

Od ledna je na úřadě ustavena výzkumná sekce, která spolu s francouzskými kolegy ověřuje modely, podle kterých by se k prognózám opět mohl ČSÚ vrátit. Nadále hodlá zveřejňovat čtvrtletní odhad hrubého domácího produktu.

Bohatá také obhajovala dlouhé lhůty, které její úřad potřebuje ke zpracování celoročního výsledku domácí produkce. "U nás to trvá dlouho, protože pracujeme až s auditovanými daty za podniky."

Dala by se použít také data neauditovaná, která se příliš neliší od konečných výsledků. Na konečné informace by se potom nemuselo čekat skoro do konce února následujícího roku.

"Pak bychom v případě potřeby udělali korekci, ale první informace by byla k dispozici dříve," zdůraznila Bohatá.