Statistici zvýšili svůj odhad růstu ekonomiky

Český statistický úřad odhaduje, že růst české ekonimiky by v letošním roce mohl vzrůst až na 2 procenta. Svoji předchozí prognózu zvýšil o 0,6 procenta. Z domácích podmínek patří k nejvýznamnějším faktorům pokračující příliv přímých zahraničních investic, zrychlení růstu průmyslové výroby a vývoz zboží. Ze zahraničních faktorů jsou to zejména zrychlení růstu světového obchodu (z 3,5 procenta loni na 7,6 procenta v roce 2000) a světového HDP (z 2,7 procenta v roce 1999 na 3,6 procenta letos).

Prognóza ČSÚ na rok 2000

HDP + 2 procenta
Inflace (spotřebitelské ceny) + 4 procenta
Míra nezaměstnanosti 9,7 procenta
Saldo obchodní bilance 85 miliard Kč

Pramen: ČSÚ

"Aktualizovaná prognóza ČSÚ je zřejmě přesným obrazem současného konsensu trhu. Stabilizace divokého vývoje domácí ekonomiky v předchozích dvou letech vede mimo jiné ke snížení odchylek jednotlivých prognóz analytických týmů," komentoval prezentovaná čísla Ivo Nejdl z Raiffeisenbank.

Spotřeba domácností bude omezována zpomalením růstu peněz, které budou mít k dispozici. Statistický úřad rovněž počítá s tím, že občané budou trochu více šetřit. Opačný vliv by naopak mohl mít rozvoj splátkového prodeje.

Růst by měla rovněž tvorba hrubého fixního kapitálu, především v důsledku dalšího přílivu přímých zahraničních investic a zvýšeného financování řady velkých staveb.

Díky oživení v západní Evropě a tedy růstu exportu českých firem, snížil ČSÚ odhad deficitu obchodní bilance na 85 miliard korun.

Ve druhém pololetí by měli více růst ceny. Je to dáno zejména deregulacemi nájemného od 1. července. Brzdit růst cen by mohl zmiňovaný očekávaný pomalejší růst mezd.

V roce 2000 odhaduje Český statistický úřad meziroční růst spotřebitelských cen o 4,0  procenta.

U nezaměstnanosti očekávají analytici statistického úřadu na jedné straně pokračování restrukturalizace, to znamená propuštění, na druhé straně by měla vzníkat nová pracovní místa v důsledku přílivu zahraničních investic.

Převážit by měl podle nich spíše druhý vliv, proto odhadují na konci roku míru nezaměstnanosti na 9,7 procenta.