Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Státní dluh je jako zemětřesení. Při velkých otřesech hrozí zemi bankrot

  15:45aktualizováno  15:45
Vysoký deficit státního rozpočtu může pro ekonomiku znamenat zemětřesení. Redakce iDNES.cz proto ve spolupráci s analytikem Alešem Michlem z Raiffeisenbank sestavila podobný žebříček důsledků "ekonomických otřesů", jakým je Richterova škála, která měří sílu zemětřesení a jeho dopady.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Státní rozpočet České republiky má v příštím roce dosáhnout rekordního schodku. V lepším případě by podle ministra financí Eduarda Janoty měl být 160 miliard korun, v horším případě by se deficit měl vyšplhat na 230 miliard.

dluh je riziko

V době, kdy Argentina zbankrotovala, měla státní dluh do 60 procent HDP, český dluh bude příští rok 40 procent HDP, pokud deficit rozpočtu dosáhne 230 miliard.

S rostoucím schodkem stoupá i zadlužení země. Ta si buď musí peníze půjčit například vydáním dluhopisů, potřebné finanční prostředky ale může získat také zvýšeným tiskem bankovek. Dopad na ekonomiku se přitom různí podle její kvality. Například dluh Japonska se šplhá ke 180 procentům HDP (asi 45 bilionů korun). Země má ale relativně vysokou důvěryhodnost a není pro ni až tak velký problém půjčovat si další peníze.

Vysoké dluhy mají i některé evropské státy. Například dvě největší evropské ekonomiky, Francie a Německo, neplnily maastrichtské kritérium, které požaduje veřejný dluh do úrovně 60 procent HDP, ani před příchodem ekonomické krize. Jejich bankrot ale nikdo nepředpokládá.

Naproti tomu veřejný dluh Argentiny, která vyhlásila státní bankrot koncem roku 2001, nedosahoval ani šedesáti procent hrubého domácího produktu. Rozhodující ale bylo, že nedokázala splácet své dluhy a měla mezi investory nízkou důvěryhodnost.

Česko patří v důvěryhodnosti do druhé ligy

Území České republiky státní bankrot již také zažilo. Naposledy v roce 1953, kdy tehdejší československá socialistická vláda zastírala platební neschopnost "měnovou reformou". Lidé v podstatě přišli o úspory a země anulovala své dluhopisy. Podle expertů ale nyní státní bankrot Česku nehrozí. Analytik Raiffeisenbank Pavel Mertlík tvrdí, že země patří z hlediska důvěryhodnosti do druhé ligy.

Vysoký rozpočtový deficit může ale s ekonomikou pořádně zahýbat. V letošním roce by se schodek státního rozpočtu měl pohybovat kolem pěti procent HDP, schodek 230 miliard příští rok by představoval 7,4 procenta hrubého domácího produktu.

Celkově se zadlužení země vůči HDP dostane k 42 procentům, odhadl Aleš Michl. Svou předpověď založil na vývoji ekonomiky, jaký očekává ministerstvo financí.

Česku se tím vzdaluje vidina rychlého přijetí společné evropské měny. Jedno z maastrichtských konvergenčních kritérií pro zavedení eura totiž požaduje deficit státního rozpočtu do výše tří procent HDP. V roce 2008 pro srovnání dosahoval deficit státního rozpočtu 1,5 procenta hrubého domácího produktu.

Co by pro Českou republiku a peněženky obyvatel mohl vysoký rozpočtový deficit znamenat, ukazuje následující tabulka.

 Síla  Richterovo magnitudo aplikované na veřejné finance  Účinky zemětřesení  Peněženka
 Mikro  méně než 2,0 % HDP Mikrozemětřesení. Pokud v rámci jednoho ekonomického cyklu rozpočet vyrovnáte, přežijete. Nikdo nic nepozná
 Velmi malé  2,0 až 2,9 % HDP Většinou nepocititelné, ale zaznamenatelné. Pokud v rámci jednoho ekonomického cyklu rozpočet vyrovnáte, přežijete. Deficit zaplatí vesměs střední třída
 Malé  3,0 až 3,9 % HDP Často pocititelné, nezpůsobující většinou škody třeba na důchodech, ale zato úroky již celkem rychle rostou… Utahování opasků
 Slabé  4,0 až 4,9 % HDP Citelné otřesy ekonomiky. Je třeba paušálně škrtat. Utahování opasků. Důchody a platy se zvyšují minimálně.
 Střední  5,0 až 5,9 % HDP Může způsobit velké škody ekonomikám se špatnými základy. Drobné poničení dobře postaveným ekonomikám, pokud se jedná o výjimku. Škrty, kam se podíváte. Zvýšení nepřímých daní jako znouzectnost.
 Silné  6,0 až 6,9 % HDP Je třeba doufat, že bude někdo ochoten zemi půjčit. Zvýšení daní jako znouzectnost.
 Velké  7,0 až 7,9 % HDP Je třeba se modlit, aby byl někdo ochoten zemi půjčit. Reálné snížení důchodů a platů. Zvýšení daní jako znouzectnost.
 Velmi velké  8,0 % HDP nebo větší Důvěra ztracena. Vážné škody. Neřízená střela, riziko bankrotu. Matrix. (Neexistuje zaručená hranice bankrotu. Jde o to, kdy mozek investorů přestane zemi věřit.) Hrozí, že do země zavítá pán z Mezinárodního měnového fondu a bude diktovat obsah peněženky občanů.
Poznámka: tabulka je v obecném měřítku aplikovatelná na poměry v České republice
Zdroj: Aleš Michl, RaiffeisenbankNejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Další z rubriky

Ovocná limonáda Vitacit. Nápoj, který do pádu socialismu nikdo nepil

Ilustrační snímek

Téměř před padesáti lety se zrodil v továrně na výrobu kyseliny citronové prášek na bázi kyseliny citronové a cukru...

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

SZPI kontrolovala sýry dovezené z ciziny. Neprošel každý čtvrtý

Také nabídka mléčných výrobků je poměrně pestrá – seženete tu jogurty, sýry...

Na základě nevyhovujících výsledků minulých kontrol uskutečnila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) další...

Najdete na iDNES.cz