Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Solární panely uhlobaronů vyráběly bez licence. Soud jim potvrdil pokutu

  • 10
Nepřehledné předpisy pro solární elektrárny dopadly i na trio bývalých těžařů Bobelu, Pudila a Dobrovského. Jejich panely vyráběly kvůli chybě v administraci tři týdny bez licence, za což jim inspekce udělila pokutu. Sankci nyní potvrdil soud.

Společnost REN Power, pod kterou spadají zelená energetická aktiva někdejších klíčových mužů Czech Coalu Vasila Bobely, Petra Pudila a Jana Dobrovského, musí zaplatit pokuty v souhrnné výši 5,8 milionu korun. Ty firmě udělila Státní energetická inspekce (SEI) za to, že její solární elektrárny ve Vimperku a Českých Velenicích vyráběly mezi 25. červencem a 16. srpnem 2012 bez platné licence.

Městský soud v Praze nyní rozhodl, že sankce jsou oprávněné, iDNES.cz to potvrdila mluvčí soudu Markéta Puci. Firma může proti rozhodnutí podat ještě kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Celý případ však ukazuje spíše na chaos kolem licenčních řízení pro solární elektrárny a nejasné, často i protichůdné předpisy než na pokus o neoprávněné obohacení. Mezi případem REN Power a dalšími licenčními spory kolem solárních parků panuje totiž jeden podstatný rozdíl.

Jak fotovoltaická elektrárna České Velenice, tak Vimperk nebyly nově zbudované zdroje a uprostřed léta před pěti lety se nijak neměnila výše podpory. Tu naopak obě elektrárny měly jistou už z minulosti a zda tehdy měly či neměly licence nijak neovlivnilo, jak vysokou veřejnou podporu získají během provozu (o dalších licenčních sporech kolem fotovoltaických elektráren si můžete přečíst zde, zde nebo zde).

„Došlo k administrativnímu nedorozumění. Neproběhly žádné změny v provozování, šlo jen o změnu v obchodním rejstříku,“ vysvětluje předseda představenstva REN Power Miroslav Tvrzník, jak k nepovolené výrobě došlo.

Původní firma zanikla, povolení pro novou se zpozdilo

REN Power, pod který dnes spadají solární a větrné zdroje v několika evropských zemích o celkovém výkonu 79 megawatt, ovládal obě elektrárny už předtím. Spadaly však pod dceřiné společnosti, které se vedení rozhodlo sfúzovat s mateřskou firmou. Původní držitel licence tedy zanikl sloučením se společností REN Power, a než Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal licenci novému subjektu, dodávaly elektřinu do sítě načerno. „Požádali jsme ERÚ o vystavení licence k datu zániku té společnosti, to se ale nepovedlo a ta data se o pár dní rozešla,“ dodal Tvrzník.

Když se s REN Power později spojovaly další fotovoltaické elektrárny, podařilo se firmě sloučit datum zániku původní společnosti s datem udělení licence. K tomu podle Tvrzníka napomohla i novela energetického zákona.

SEI obvykle stanovuje pokuty ve stejné výši, jakou činila neoprávněně čerpaná podpora. Energetická inspekce není jediným úřadem, který prodlevu pokutoval. Za výrobu „načerno“ potrestal REN Power i ERÚ. Pokuta regulátora však byla řádově nižší, v případě Vimperka vyměřil sankci 300 tisíc korun za výrobu bez licence a dalších 10 tisíc korun za neoznámení změny instalovaného výkonu. „Proti těmto dvě uvedeným rozhodnutím nebyl podán rozklad,“ dodal i mluvčí ERÚ Vladimír Černý. Podle soudu je pokuta od dvou institucí v pořádku.

Bobela, Pudil a Dobrovský se sešli koncem devadesátých let v Mostecké uhelné, později se stali i spoluvlastníky těžební firmy přejmenované na Czech Coal. V roce 2010 svůj poloviční podíl prodali za deset miliard korun Pavlu Tykačovi. Většinu majetku vložili do takzvané „family office“ BPD partners, pod kterou dnes spadá i REN Power.