Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Státní hospodaření skončilo potřetí v řadě v plusu

  12:53aktualizováno  12:53
Už třetí měsíc v řadě přicházejí z ministerstva financí dobré zprávy. I v srpnu skončilo státní hospodaření v plusu. Přebytek deset miliard je dokonce nejlepší srpnový výsledek za posledních deset let, uvedlo ministerstvo financí.

Bohuslav Sobotka ve Sněmovně - Ministr Bohuslav Sobotka ve Sněmovně. | foto: Michal SváčekMF DNES

"Nadále pokračuje předstih příjmů před výdaji. Zatímco příjmy vzrostly oproti stejnému období vloni o 17,4 procenta, výdaje se meziročně zvýšily pouze o 4,2 procenta," vysvětlil ministr financí Bohuslav Sobotka.

"Očekávám tedy, že Česká republika letos dodrží závazek daný Evropské komisi v konvergenčním programu a deficit veřejných rozpočtů nepřekročí 4,6 procenta HDP," dodal.

Do státní kasy přiteklo od ledna do srpna celkem 558,1 miliardy korun, výdaje dosáhly 548,1 miliardy.

Za výsledky může rychlý růst
"Na to, že se blíží volby, jsou výsledky neuvěřitelně dobré. Zatímco lonii skončil rozpočet za prvních osm měsíců s deficitem 50,7 miliardy korun, letos je to přebytek ve výši 10,01 miliardy korun," komentoval analytik Volksbank Vladimír Pikora.

Na první pohled dobré zprávy ale neznamenají, že si stát vyřešil problémy s veřejnými financemi. Od prosperujících podniků a lidí, kteří více spotřebovávají vybral sice stát na daních více - a to o 17 procent, sám se ale neuskromnil, upozornil Pikora. Naopak spotřeboval o 4 procenta víc než loni.

"Ačkoli státní rozpočet, na rozdíl od minulosti končí s přebytkem, neznamentá to, že by se uzdravil. Za zlepšením hospodaření nestojí reforma veřejných financí, ale rychlý hospodářský růst," dodal Pikora s tím že ekonomika roste skoro pětiprocentním tempem.

Stát si proti loňsku polepšil zejména na výběru spotřebních daní. Celkem na nich do srpna zinkasoval 76,8 miliardy, což je už víc než osmdesát procent toho, co si předsevzal pro celý rok.

Na všech daních dohromady stát vybral celkem 404,8 miliardy, tedy 66,5 procenta celoročního objemu, uvedlo ministerstvo ve zprávě.

Sociální dávky: stále nadprůměrné
Ve srovnání s loňskem ale poněkud zaostávají fondy sociálního pojištění. A jako tradičně výdaje na zdravotní a sociální pojištění byly nad průměrem. Jen na sociálních dávkách stát za prvních osm měsíců vyplatil 220,37 miliardy, z toho na důchodech přes 167 miliard.

Jak nakonec hospodaření skončí, se ukáže v lednu. Ještě před měsícem nicméně ministr Sobotka ujišťoval, že schodek nakonec bude ještě nižší než plánovaných 83,6 miliardy. - více zde

Sobotka už zároveň začal připravovat rozpočet na příští rok. Na deficitu se ministři shodli už v červenci - neměl by přesáhnout 76,4 miliardy. Ve středu členové vlády zveřejnili i svoje dodatečné požadavky na státní kasu. Navíc by chtěli téměř 61 miliard. - více zde

Z emisního kalendáře, které ministerstvo zveřejnilo, naví vyplývá, že Česko v posledním čtvrtletí roku vydá dluhopisy za 37 miliard korun. Dluhopisy slouží zejména k financování rozpočtového schodku, doplnila ČTK.

Autoři: ,Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Delegace z Číny na Hradě řešila kauzu CEFC, skupina si majetky v ČR ponechá

Jednání delegace čínského státního konglomerátu CITIC na Pražském hradě (18....

Na Pražském hradě ve středu proběhlo klíčové setkání prezidenta Miloše Zemana s vedením čínského státního konglomerátu...

Najdete na iDNES.cz