Státní rozpočet ani napodruhé neprošel

  18:00aktualizováno  18:00
- Poslanecká sněmovna i napodruhé smetla vládní návrh státního rozpočtu. Na návrh šéfa poslanců ODS Vlastimila Tlustého odmítla propustit návrh do druhého čtení. S tímto řešením souhlasilo 101 poslanců, 97 bylo proti.
Od začátku roku proto bude platit rozpočtové provizorium. Státní finance tak "pojedou" podle poslední verze návrhu rozpočtu, kterou vláda ve sněmovně předložila, to znamená právě té, kterou ve středu sněmovna projednávala.

"Takže myslím, že by to sociální demokracii ani nemuselo vadit," komentoval to v Českém rozhlase 1 - Radiožurnálu prezident Liberálního institutu Jiří Schwarz.


Státní rozpočet 2000 v číslech (mld. Kč)

  2. verze zamítnutá verze
příjmy 558,1 594,0
výdaje 630,1 633,8
deficit 42,0 39,8
růst HDP 1,4 %  
Pozn.: Rozdíl mezi příjmy a výdaji se financuje vydáním dluhopisů. Částka 42 miliard nezahrnuje dluhopisy, které bude vláda vydávat na krytí ztráty Konsolidační banky (přes 20 miliard).

Pro zamítnutí rozpočtu hlasovali poslanci ODS, Unie svobody a KDU-ČSL, pro jeho schálení byli poslanci ČSSD a KSČM. Vláda by měla sněmovně novou verzi rozpočtu předložit do 30 dnů. Pokud se sněmovna nesejde v mimořádném termínu, budou poslanci o třetí verzi rozpočtu jednat až v lednu příštího roku.  Hospodaření země se tak ocitne v nejdelším polistopadovém rozpočtovém provizoriu.

Vláda nepodá demisi
Premiér Zeman už před hlasováním prohlásil, že  neschválení rozpočtu nebude pro jeho vládu důvodem k demisi. Po hlasování svá slova zopakoval a citoval před novináři slova britského premiéra z doby druhé světové války Winstona Churchilla: "Budeme bojovat na souši, budeme bojovat na moři, budeme bojovat ve vzduchu."
 
"Uvědomuji si, že teď, když se konečně rozjíždí vlak ekonomického oživení, mnozí neúspěšní strojvůdci by chtěli do tohoto vlaku opět nasednout," uvedl. Zopakoval, že rozpočtové provizorium, jež kvůli nepřijetí rozpočtu bude platit od 1. ledna příštího roku, neohrožuje současnou vládu, ale zemi.

Co doporučila Poslanecká sněmovna vládě
Poslanecká sněmovna vládě zároveň doporučila aby:
- snížila deficit 
- specifikovala u každé z rozpočtových kapitol výdaje nutné na přijetí země do EU
- předložila maximální vynaloženou výši prostředků z fondů dopravy a fondu bydlení
- předložila výčet konkrétních akcí, které budou z těchto fondů financovány
- předložila konkrétní kroky, které vláda provede v roce 2000 k zastavení růstu mandatorních výdajů.

Slovní bitky před hlasováním
ODS, KDU-ČSL a Unie svobody vyčítali vládě, že v úpravě státního rozpočtu na příští rok neprovedla změny, které jí sněmovna při prvním zamítnutí doporučila. Zejména požadovali zapracování očekávané ztráty Konsolidační banky do rozpočtu.

Vládní předlohu upraveného rozpočtu obhajovali poslanci ČSSD, na jeho obranu vystoupil i ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr a premiér Miloš Zeman.

Změny proti zamítnutému rozpočtu (mld Kč):

Příjmy  
příjmy z privatizace -6,9
prodej uranu 1
Výdaje  
EU 1
důchody -2,6
výzkum a vývoj -0,1
doprava -1,5
bydlení -0,5
Schodek +2,2
zvýšení z 39,8 na 42 miliard

Pramen: Ministerstvo financí

Poslanci vládě vyčítali také její nečinnost, která přispěla k zakonzervování mandatorních výdajů, které představují až 80 procent výdajů. To jsou výdaje, které jsou dány zákony a které vláda nemůže příliš ovlivnit. Jde zejména o důchody a různé sociální platby.

Premiér Zeman učinil poslancům veřejný příslib, že vláda předloží novely zákonů, kterými by sociální platby vyvedla do připravované Sociální pojišťovny.

Přislíbil také, že v příštím roce vláda i díky zlepšené ekonomické situaci předloží rozpočet s deficitem zhruba v poloviční výši, tedy okolo 20 miliard korun.

Zástupci KDU-ČSL, Unie svobody a ODS v předcházejících dnech deklarovali, že vláda nemůže počítat s jejich podporou při schvalování rozpočtu.

Představitelé ODS dali nepřímo najevo, že svou podporu podmiňují personálními změnami ve vládě.

Plánované příjmy upravené verze státního rozpočtu mají dosáhnout 588,1 miliardy korun, výdaje 630,1 miliardy. Deficit tedy činí 42 miliard.

Původně zamítnutá předloha počítala s příjmy ve výši 594 miliardy a výdaje 633,8 miliardy korun, deficit měl dosáhnout 39,8 miliardy korun.

Autor:


Nejčtenější

Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...Zůstane huť bez proudu? Ústup Mittalu z Ostravy připomíná taktiku spálené země

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Pozvolné odpoutávání společnosti ArcelorMittal od ostravské hutě připomíná ty nejdrsnější pohádky bratří Grimmů, kde se...

Smrt novináře ničí saúdskou reputaci na trzích, investoři se zbavují akcií

Saúdskoarabský novinář Džamál Chášakdží (1. února 2015)

Zahraniční investoři se během minulého týdne ve velkém zbavovali saúdských akcií. Čistá hodnota jejich prodeje činila...

„Zemanův vodní kanál“ se vyplatí, tvrdí studie. Vyjde nejméně na 281 miliard

Kanál Dunaj - Odra - Labe, severní větev, Poodří, DOL,

Megalomanský vodní projekt Dunaj–Odra–Labe má ekonomický smysl, tvrdí studie proveditelnosti, která se zpracovávala dva...

Další z rubriky

Provozovatelé automatů ztrácejí tržby. Čekají, až stát vyžene kvízomaty

Ilustrační snímek

Počet automatů od loňska zhruba o pětinu klesl, nicméně z trhu se vypařila polovina sázek. Legální provozovatelé...

Vyjednavači řetězců hrají šachy o regály. Ostrými lokty i diplomacií

Obchodní řetězec Albert chce rozšířit koncept své moderní prodejny „Tržnice“....

Není snad velký výrobce, který by občas nevypadl z regálů obchodního řetězce. Aktuálně je rozhádaný Kaufland s...

Dálniční známky jdou dobře na odbyt. Stát loni vybral pět miliard korun

Letní silniční provoz na dálnici ve Slovinsku. Ilustrační snímek

Zájem o dálniční známky v Česku stále roste. Stát loni za jejich prodej získal více než pět miliard korun, což bylo o...Najdete na iDNES.cz