Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Státní loterie s účtenkami: milion korun nebo auto za 400 tisíc

  • 294
Pětadvacet tisíc výher měsíčně, nejvyšší ceny jsou milion korun a nový automobil za 400 tisíc. Účtenková loterie ministerstva financí odstartuje podle ministra Ivana Pilného od listopadu.

Soutěžit se bude na webu účtenkovka.cz nebo ve stejnojmenné aplikaci, která bude zdarma ke stažení pro chytrá zařízení. Na obojím v současnosti pracuje vítězný dodavatel, IT firma Wincor Nixdorf. Za roční provoz dostane 12,4 milionu korun bez DPH. Firma se do soutěže o veřejnou zakázku přihlásila jako jediná. Jejím subdodavatelem je Sazka, která zajistí losování.

Pravidla státní loterie, která je ve skutečnosti spotřebitelskou soutěží a nevztahuje se tak na ni zákon o hazardu, jsou již známa. Zúčastnit se může soutěžící starší osmnácti let, od jednoho obchodníka smí přihlásit denně maximálně jednu účtenku. Je to kvůli tomu, aby se uměle nerozdělovaly nákupy pro zvýšení výhry a nekomplikoval se tím podnikatelům život.

Obchodníci mohou pomoci

Losovat se má jednou měsíčně, vždy patnáctého, a to z účtenek vydaných v měsíci předcházejícím losování a registrovaných nejpozději do dvanáctého losovacího měsíce.

V loterii k EET by měli vyhrávat podnikatelé, soudí Hospodářská komora

Pro toho, kdo má chytrý telefon a ­stáhne si aplikaci Účtenkovka, bude registrace účtenky poměrně jednoduchá. Každou účtenku vyfotí a potřebné údaje se z ní prý automaticky načtou.

Toho, kdo má k dispozici jen počítač, ale čeká zdlouhavé vyplňování formuláře – 16 znaků BKP nebo FIK kódu z účtenky, datum, čas, ­částka transakce a DIČ obchodníka. K­ tomu je třeba uvést svůj e-mail nebo telefonní číslo s českou předvolbou.

Ministerstvo dává na výběr, jestli si soutěžící chce zřídit Hráčský účet, nebo zda bude přihlašovat účtenky jednorázově. Výhodou registrovaného účtu bude přehled o dosud registrovaných účtenkách a to, že po přihlášení nebude potřeba pokaždé vyplňovat kontaktní údaje.

Dostupnost třetí možnosti, jak dostat účtenku do slosování, bude záležet na ochotě obchodníků. Ti mohou pro své zákazníky účtenky evidovat automaticky, pokud si přizpůsobí své informační systémy. Bude ovšem potřeba, aby obchodník spolu s účtenkou registroval i­ kontakt na zákazníka (kvůli oznámení o případné výhře). Jednou z ­možností je spojit automatickou registraci s věrnostními kartami obchodníka.

Výherce bude o výhře informován SMS zprávou, nebo e-mailem. Výhru obdrží na účet, který následně nahlásí, případně do 270 tisíc korun si může peníze vyzvednout i v hotovosti. Výhra bude osvobozená od daně. Kupodivu se nemusí účtenka kvůli vyplacení výhry fyzicky předkládat, postačí pouze předložení kódu spojeného s výhrou.

Miliony za účtenku. Do tendru na loterii EET se přihlásila jen Sazka

Pravděpodobnost výhry bude záležet na zájmu o loterii. Kdyby se losování zúčastnila desetina z ­370 milionů účtenek (tolik jich aktuálně eviduje finanční správa za měsíc), něco vyhraje zhruba každá 1­500.

Sazka: není to konkurence

Klasické loterijní společnosti se konkurence Účtenkovky neobávají. „S­ trhem loterií neudělá účtenková loterie vůbec nic,“ říká Václav Friedmann, mluvčí Sazky. Podle něj lákají lidi především vysoké výhry. „Lidi táhne jackpot a Sportka začíná generovat největší zájem, když se hraje o 100 milionů a víc. U­ Eurojackpotu pak o miliardu a­ víc,“ dodává.

Podobně hovoří Pavel Heral, mluvčí Loterie Korunka. „Korunka rozdává výhry v hodnotě stovek milionů ročně, výhry v účtenkové loterii budou výrazně nižší,“ srovnal Heral.

Celá loterie vzniká kvůli tomu, aby byli zákazníci motivováni říci si obchodníkovi o účtenku a ten byl nucen tržbu přiznat. Aktuálně účtenková loterie funguje například na Tchaj-wanu nebo na Slovensku (jak funguje účtenková loterie na Slovensku, si můžete přečíst zde).

U východních sousedů počáteční zájem značně opadl kvůli nízkým výhrám a složitosti registrace účtenek. České ministerstvo má smlouvu s dodavatelem loterie podepsanou na dobu neurčitou, výpovědní lhůta je rok. Výpověď se ale může podat nejdříve po dvou letech fungování.