Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Vladimír Mayer, 5plus2.cz

O odměnách úředníků rozhodne vysvědčení, navrhuje vnitro

  • 37
Vynikající, všeobecně uznávaný odborník. Takové slovní hodnocení by mohli spolu s nejvyšší možnou osobní odměnou nalézt na své výplatní pásce nejlepší úředníci tohoto státu. Nový systém odměňování navrhuje ministerstvo vnitra.

Ještě letos by se osobní finanční ohodnocení úředníka mělo začít odvíjet od bodů, které dostane za své znalosti, dovednosti, výkon, služební kázeň a výsledky úřednických zkoušek. Hodnotit budou nadřízení, „vysvědčení“ dostane úředník jednou ročně. Uvádí to ministerstvo vnitra v návrhu, který poslalo na pracovní skupinu pro odměňování státních úředníků.

Osobní příplatek za vynikající výsledky by podle dnešních tarifních tabulek u řadového referenta na ministerstvu mohl činit osm tisíc korun měsíčně. Osobní ohodnocení úředníka, který je expertem či šéfem úřadu, může dosáhnout až 20 tisíc korun. Jak to bude s ročními odměnami (ty nyní mohou činit až čtvrtinu celkové odměny státního zaměstnance), návrh neuvádí.

K výkonu budou více motivováni řadoví úředníci

Úředníci už hlavně nemají být hodnoceni podle toho, kolik si odseděli let ve státní správě nebo jak dobře vycházejí s nadřízeným. Nenárokovou část platu, tedy tu mimo tarif, dnes dostávají zaměstnanci na základě rozhodnutí nadřízeného. To, zda si ji zasloužili, se nedá ověřit. V průměru dnes tvoří netarifní složka zhruba 40 procent platů státních úředníků.

Návrh chce dostat do odměňování transparentní a přezkoumatelná kritéria pro udělování osobních příplatků. Největší důraz klade na výkon, od něhož se mají odměny odvíjet ze 75 procent u řadových úředníků a ze 65 procent u expertů a vedoucích zařazených ve vyšších platových třídách. U nich se víc klade důraz na znalosti a dovednosti (odvíjí se od něj 35 procent osobního příplatku oproti 25 procentům u řadových úředníků).

Fakta

Jak se bude počítat odměna státního úředníka

Ministerstvo vnitra navrhuje bodovací systém ve čtyřech kategoriích, který má hodnocení úředníků učinit objektivním.

1. Znalosti a dovednosti (0-7 bodů)

  • Znalost právních předpisů a postupů ve věcech státní služby, komunikace a týmová práce 
  • Osobní přístup a iniciativa, sebereflexe a sebeřízení, přesnost, pečlivost 
  • Orientace na klienta, zvládání krizových situací, vedení a motivace

2. Správnost, rychlost, samostatnost (0-7 bodů) 

  • Organizace práce a dosahování cílů - řešení problémů a úsudek

3. Dodržování služební kázně (0-1 bod)

4. Výsledky vzdělávání (0-1 bod)

Podle počtu bodů budou jako na vysoké škole úředníci spadat do čtyř kategorií: vynikající výsledky, dobré výsledky, dostačující a nevyhovující. Zatímco v první kategorii mají nárok na nejvyšší osobní příplatek - tedy 50 procent tarifu (nejvyššího platového stupně v platové třídě, do které je služební místo zařazeno) - v dalších krocích se snižuje nejdříve na 30 procent, pak na deset a nakonec na nulu.

EU kritizuje odměňování

Neprůhlednost odměňování nám vytýká Evropská komise. Její zástupci o této záležitosti do Česka přijeli na konci ledna osobně jednat, aby se způsob odměňování změnil ještě letos. V opačném případě hrozí neschválení operačních programů, jejichž prostřednictvím mají do Česka proudit evropské peníze v letech 2014 až 2020.

Úředníci navíc budou od 1. července podléhat služebnímu zákonu. Jde o zhruba 60 tisíc lidí, jejichž pracovní vztahy se dnes řídí zákoníkem práce. Služební zákon by měl přinést odstínění politických vlivů na práci státních zaměstnanců a motivovat je k větší loajalitě k českému státu.

Jednání zvláštní komise pro odměňování začalo nešťastně. Ačkoliv komise vůbec nepožaduje zvýšení platů, ministryně práce Michaela Marksová do skupiny v lednu poslala několik variant, jak úředníkům přilepšit.

Za „preferovanou“ variantu ministerstvo práce v pracovním materiálu, o kterém MF DNES informovala, označilo zvýšení o čtvrtinu, což by státní rozpočet zatížilo částkou 6,5 miliardy korun. Ministryně později uvedla, že tak velké zvýšení neprosazuje. Reálnou výši neuvedla. Ministr financí Andrej Babiš jakékoliv navyšování platů odmítá.