Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Státní zaměstnanci přijdou o benefity na rekreaci, sport i penzi

  8:32aktualizováno  8:32
Státní zaměstnanci včetně policistů a hasičů přijdou příští rok kromě desetiny platu o benefity, které dostávali na rekreaci, kulturu, sport a další aktivity. Ministerstvo financí totiž vyhláškou snížilo na polovinu velikost fondu, ze kterého se státním zaměstnancům platí zájezdy, lístky do divadel či na fotbal. Některé úřady se už kvůli tomu zbavují svých rekreačních chat.

Rekreace. Ilustrační foto. | foto: CzechTourism

Gustav Anděl v podání bručounského Jaroslava Marvana v budovatelské komedii z padesátých let Anděl na horách byl "donucen" odjet na odboráři financovanou zimní rekreaci až do Vysokých Tater. Podobně se mohli rekreovat státní zaměstnanci dosud, od příštího roku se budou muset uskrovnit.

Zlatá žíla všech úřadů a organizací pod hlavičkou státu či krajů, fond kulturních a sociálních potřeb (známý také pod svou zkratkou FKSP), se totiž ztenčí na polovinu.

Dnes mohou z tohoto fondu zaměstnanci dostávat příspěvky na rekreaci, buď na vlastní vybrané zájezdy či v rekreačních chatách, kulturní a sportovní akce, stravování či penzijní připojištění. Ročně se v nich protočily čtyři miliardy korun. Příští rok tato částka nepřekročí miliardy dvě.

Ministerstva už nyní přemýšlí, co ořežou, aby s menším balíkem peněz na benefity vystačila. "Zcela rušíme příspěvky zaměstnancům na rekreaci, zájezdy, rehabilitace, kulturu, sport, očkování proti chřipce, dětskou rekreaci pro děti zaměstnanců a stravování bývalých zaměstnanců-důchodců," říká Pavel Vlček z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu. A dodává, že příspěvky na závodní stravování, penzijní připojištění a životní pojištění se sníží na polovinu.

True

Ministerstvo průmyslu se také zbavuje dvou ze tří rekreačních chat, které nyní z peněz fondu spolufinancovalo, a ponechává si jen chatu v Harrachově. Podobně se zbavují rekreačních chat i policisté.

"Z důvodu snižování objemu finančních prostředků fondu byl počet provozovaných zařízení redukován již v průběhu tohoto roku na tři objekty," uvádí Veronika Hodačová z tiskového oddělení policejního prezidia. Dvě nepotřebné chaty budou prodány.

Úspory v tichosti naordinovalo ministerstvo financí, které připravilo novelu vyhlášky upravující fungování fondu. Nikdo jiný vyhlášku schvalovat nemusel a nehrozily tak protesty či zdržování v parlamentu. Minulý týden vyšla ve sbírce zákonů a účinnou se stane od 1. ledna 2011.

Klíčovým paragrafem, který popudil již tak nespokojené odboráře, je, že se příspěvky do FKSP snižují ze dvou na jedno procento z objemu platů. Ministerstvo přitom sáhlo jen do kapes státních zaměstnanců, učitelů, policistů, zaměstnanců muzeí či technických služeb napojených na kraje.

"Změna přinese úsporu v rozpočtových výdajích v návrhu státního rozpočtu na rok 2011," vysvětluje důvody nové vyhlášky Radek Ležatka z tiskového odboru ministerstva financí s tím, že by mělo jít zhruba o dvě miliardy korun.

Odborům, které už tak brojí proti snižování platů o deset procent, což prosadila vláda, se to nelíbí, ale nic už s tím nenadělají. Podle Aleny Vondrové, šéfky odborů státních zaměstnanců, bude pokles příspěvků ještě větší než o půlku, protože plánovaným snížením nákladů o deset procent se sníží základ, ze kterého se procento FKSP bude počítat. "Omezí to spotřebu. Zvláště třeba na kulturní zařízení či malé cestovky," myslí si Vondrová.

"Jsou to běžné výhody, které mají zaměstnanci ve firmách. Proti tomuto omezení jsme bojovali i na tripartitě, ale nikdo se s námi nebavil," říká také šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková.

Dvě procenta na FKSP i přes Kalouskovu vyhlášku zůstanou ve státních podnicích. Třeba i v České poště si mohou oddechnout. I zde se z fondu platí třeba centrální firemní ples, letní či zimní hry a nejrůznější tuzemské i zahraniční pobytové zájezdy.
Nejčtenější

Kaufland šetří a má prázdné regály, stěžují si zákazníci i dodavatelé

(Ilustrační snímek)

Německý obchodní řetězec Kaufland začal od začátku roku šetřit. Snížil počet vlastních brigádníků a externím...

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...

Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

Velikonoční volno rozhýbalo prodeje letenek, Češi odlétají k moři

Ilustrační foto.

Prodloužení velikonočního víkendu na čtyři dny volna významně podpořilo prodeje letenek a zájezdů. Po ustanovení...

Nemáte na byt? Kupte si alespoň podíl za pár tisíc, láká nová burza

Blíží se další zdražování rezidenčních nemovitostí

Abyste mohli investovat do nemovitostí, nepotřebujete miliony. O tom se drobné investory snaží přesvědčit nový projekt...

OBRAZEM: Češi nakupují v automatech mléko, vejce, kružítka i pizzu

Nákup mléka v mlékomatu.

V zemi vycházejícího slunce dotáhli automatové šílenství k dokonalosti. Z pouličních mašin vypadne snad všechno od...

Najdete na iDNES.cz