Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Státní zaměstnanci přijdou o benefity na rekreaci, sport i penzi

  8:32aktualizováno  8:32
Státní zaměstnanci včetně policistů a hasičů přijdou příští rok kromě desetiny platu o benefity, které dostávali na rekreaci, kulturu, sport a další aktivity. Ministerstvo financí totiž vyhláškou snížilo na polovinu velikost fondu, ze kterého se státním zaměstnancům platí zájezdy, lístky do divadel či na fotbal. Některé úřady se už kvůli tomu zbavují svých rekreačních chat.

Rekreace. Ilustrační foto. | foto: CzechTourism

Gustav Anděl v podání bručounského Jaroslava Marvana v budovatelské komedii z padesátých let Anděl na horách byl "donucen" odjet na odboráři financovanou zimní rekreaci až do Vysokých Tater. Podobně se mohli rekreovat státní zaměstnanci dosud, od příštího roku se budou muset uskrovnit.

Zlatá žíla všech úřadů a organizací pod hlavičkou státu či krajů, fond kulturních a sociálních potřeb (známý také pod svou zkratkou FKSP), se totiž ztenčí na polovinu.

Dnes mohou z tohoto fondu zaměstnanci dostávat příspěvky na rekreaci, buď na vlastní vybrané zájezdy či v rekreačních chatách, kulturní a sportovní akce, stravování či penzijní připojištění. Ročně se v nich protočily čtyři miliardy korun. Příští rok tato částka nepřekročí miliardy dvě.

Ministerstva už nyní přemýšlí, co ořežou, aby s menším balíkem peněz na benefity vystačila. "Zcela rušíme příspěvky zaměstnancům na rekreaci, zájezdy, rehabilitace, kulturu, sport, očkování proti chřipce, dětskou rekreaci pro děti zaměstnanců a stravování bývalých zaměstnanců-důchodců," říká Pavel Vlček z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu. A dodává, že příspěvky na závodní stravování, penzijní připojištění a životní pojištění se sníží na polovinu.

True

Ministerstvo průmyslu se také zbavuje dvou ze tří rekreačních chat, které nyní z peněz fondu spolufinancovalo, a ponechává si jen chatu v Harrachově. Podobně se zbavují rekreačních chat i policisté.

"Z důvodu snižování objemu finančních prostředků fondu byl počet provozovaných zařízení redukován již v průběhu tohoto roku na tři objekty," uvádí Veronika Hodačová z tiskového oddělení policejního prezidia. Dvě nepotřebné chaty budou prodány.

Úspory v tichosti naordinovalo ministerstvo financí, které připravilo novelu vyhlášky upravující fungování fondu. Nikdo jiný vyhlášku schvalovat nemusel a nehrozily tak protesty či zdržování v parlamentu. Minulý týden vyšla ve sbírce zákonů a účinnou se stane od 1. ledna 2011.

Klíčovým paragrafem, který popudil již tak nespokojené odboráře, je, že se příspěvky do FKSP snižují ze dvou na jedno procento z objemu platů. Ministerstvo přitom sáhlo jen do kapes státních zaměstnanců, učitelů, policistů, zaměstnanců muzeí či technických služeb napojených na kraje.

"Změna přinese úsporu v rozpočtových výdajích v návrhu státního rozpočtu na rok 2011," vysvětluje důvody nové vyhlášky Radek Ležatka z tiskového odboru ministerstva financí s tím, že by mělo jít zhruba o dvě miliardy korun.

Odborům, které už tak brojí proti snižování platů o deset procent, což prosadila vláda, se to nelíbí, ale nic už s tím nenadělají. Podle Aleny Vondrové, šéfky odborů státních zaměstnanců, bude pokles příspěvků ještě větší než o půlku, protože plánovaným snížením nákladů o deset procent se sníží základ, ze kterého se procento FKSP bude počítat. "Omezí to spotřebu. Zvláště třeba na kulturní zařízení či malé cestovky," myslí si Vondrová.

"Jsou to běžné výhody, které mají zaměstnanci ve firmách. Proti tomuto omezení jsme bojovali i na tripartitě, ale nikdo se s námi nebavil," říká také šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková.

Dvě procenta na FKSP i přes Kalouskovu vyhlášku zůstanou ve státních podnicích. Třeba i v České poště si mohou oddechnout. I zde se z fondu platí třeba centrální firemní ples, letní či zimní hry a nejrůznější tuzemské i zahraniční pobytové zájezdy.Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Třináctiletého chlapce někdo udal inspekci. Prodával hot dogy bez licence

Ilustrační snímek

Zatímco ostatní kluci jezdí na kole a hrají fotbal, třináctiletý Jaequan Faulkner z amerického státu Minnesota ve...

Kde jsou peníze, které Musk slíbil? Jestli blafuje, porušuje zákony

Americký podnikatel a vynálezce Elon Musk při tiskové konferenci v Chicagu....

Uplynuly dva dny od tweetu Elona Muska o převedení Tesly do soukromých rukou a kolem jeho plánu stále panují...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Kde zrušit pobočky? Firmám radí startup, který vytváří „chytré mapy“

Nový koncept přináší i další zásadní změny v modelech obsluhy. Klienti se pod...

Když se před třemi lety v České spořitelně rozhodli, že je třeba zmenšit kvůli přesunu lidí na internet pobočkovou síť,...

Manažeři Mostecké uhelné připravili Česko o 3,2 miliardy, tvrdí obžaloba

Ilustrační snímek

Někdejší manažeři Mostecké uhelné společnosti (MUS) podvedli Českou republiku, když při nákupu jejího podílu ve firmě...

Najdete na iDNES.cz