Státní zaměstnanci si nepolepší

  • 24
Přes půl milionu státních zaměstnanců se vyšších platů jen tak nedočká. Poslanci po ostré debatě přijali vládní návrh a odsunuli rozšíření platových tříd z nynějších dvanácti na šestnáct až na rok 2003. Loni přitom vláda v zákonu o mzdě schválila, že tomu tak bude už příští rok.

Dnes však kabinet Miloše Zemana tvrdí, že je třeba tento krok odložit, protože ve státní pokladně chybějí peníze. Rozšíření platové stupnice z dvanácti na šestnáct tříd, které je pro úpravu mezd nezbytné, by si totiž v příštím roce vyžádalo asi deset miliard korun. A ty ve schválené verzi rozpočtu nejsou.

Místopředseda vlády Vladimír Špidla podotkl, že vláda si nemůže dovolit nyní zvýšit mzdy a překročit tak limit státního rozpočtu především kvůli bezpečnostní situaci, která nastala po teroristických útocích na USA 11. září. "Důvody pro stav legislativní nouze jsou," zdůraznil Špidla.

Vládu při odložení úprav mzdových tarifů podpořila i ODS.

JAK MĚLY RŮST PLATY

* počet platových tříd, podle kterých jsou odměňováni státní zaměstnanci, se měl rozšířit z 12 na 16

* lidem to mělo vesměs přinést zařazení do vyšší třídy a zvýšení platu

Zvýšení počtu platových tříd zvětší rozdíly mezi jednotlivými profesemi. "Ve středních třídách nebyla žádná diferenciace," uvedl ředitel odbortu mzdové politiky ministerstva práce a sociálních věcí Luděk Merta.

Podle Merty by si tak polepšili téměř všichni státní zaměstnanci. Nejvíce měli dostat přidáno nejlépe placení státní úředníci, učitelé, lékaři či vědci. Ti by se totiž posunuli vprůměru o tři platové třídy vyšší.

Zatímco lékař s druhou atestací a dvacetiletou praxí dostává dnes podle tabulek měsíční plat 12 240 korun, příští rok by dostal až dva tisíce přidáno.

Jak si měli polepšit díky rozšíření platových tříd
(tarifní platy v korunách, po 20 letech praxe)

Profese

2001

2002

Zdravotní sestra 7 910 + 1000
Učitel základní školy 9 710

+ 1000 až 1500

Lékař s druhou atestací 12 240

+ 1500 až 2000

Vědec 13 910

+ 2000 až 2500