Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavba dálnice D47 se zpozdí o několik měsíců

  9:44aktualizováno  9:44
Když ministr dopravy Milan Šimonovský loni tvrdil, že pokud se dálnice D47 nepostaví v termínu, projde celý úsek pěšky, zřejmě netušil, jaký bič si na sebe upletl. Dnes to totiž vypadá, že se dlouho očekávaný úsek bude otevírat se zpožděním, tedy ne v roce 2008, jak bylo plánováno.
Dálnice

Dálnice - Doprava na dálnici D1. Ilustrační foto. | foto: David Votruba, iDNES.cz

"Je vysoké riziko, že se stavba zpozdí v některých úsecích až o 22 měsíců. Například trasa Lipník - Bělotín by se měla opozdit o deset měsíců, úsek Bělotín - Hladké Životice pak o dvakrát tolik," upozorňuje například senátorka za Přerovsko Jitka Seitlová.

Její slova potvrzuje i Ředitelství silnic a dálnic ve své zprávě pro vládu o stavu prací na stavbě D47.

Spolu se senátorkou v tomto kontextu kritizují především Krajský úřad Olomouckého kraje, jehož postup podle Ředitelství silnic a dálnic nesvědčí o tom, že by považoval stavbu dálnice D47 za jednu z priorit. To však krajští politici odmítají.

"Příčinou zpoždění obou etap v regionu je dlouhé trvání procesu schvalování výjimek v oblasti ochrany přírody. To trvá od května 2003. Jednou z hlavních příčin rizika zpoždění jsou údajně dlouhé termíny zejména odvolacích řízení vedených Olomouckým krajem," odvolává se senátorka Seitlová na zprávu předloženou vládě ministerstvem dopravy.

Krajský úřad Olomouckého kraje namítá, že žádné zdržení není úmyslné. "Využíváme pouze lhůty stanovené zákonem. Nikdy jsme nic neprotahovali," tvrdí mluvčí olomouckého hejtmanství Tomáš Kocych. Krajský radní Petr Polášek zpoždění stavby dálnice přiznává. Vina je podle něj ale spíše na straně ředitelství dálnic.

Ředitelství dálnic nedodalo Kraji dostatečné podklady
"Ředitelství mě za celou dobu nekontaktovalo s tím, že je někde nějaký problém. Napsali jsme proto s hejtmanem jejich řediteli Petru Laušmanovi, že se takto nejedná. Odpovědní lidé by při přípravě takové důležité stavby měli okamžitě spolu jednat, když narazí na podobný problém," řekl Petr Polášek, který nedávno vypracovat analýzu, z níž vyplývá, že jeho úředníci dostali od ředitelství neúplné podklady.

"Naši úředníci se navíc vůči investorovi chovají nadstandardně. Nepřerušují jednání a doslova lámou chybějící dokumenty z pracovníků ředitelství," dodal.

Náměstek Ředitelství silnic a dálnic Pavel Doležal i přesto míní, že zdržení je na straně krajského úřadu. "Stačí si vyhodnotit jednotlivé lhůty. Například spis k odvolání v rámci územního rozhodnutí Bělotín - Hladké Životice obdržel krajský úřad už v březnu, ale rozhodl až minulý týden," řekl Doležal.

Senátorka chce nezávislou kontrolní komisi
Podle senátorky Jitky Seitlové by bylo nejlepší, kdyby zástupci olomouckého hejtmanství iniciovali vznik kontrolní skupiny, která by měla za úkol koordinaci stavby D47, stejně jako to mají v Moravskoslezském kraji.

"V nejbližší době se spojím s ředitelem Petrem Laušmanem, který je nyní na dovolené, a vše budeme konzultovat," uzavírá radní Polášek. Dálnice D47 měla původně přijít na padesát miliard korun včetně přípravných prací. Stát kvůli tomu vydal dluhopisy.

Cena dálnice se ale zvýšila o sedm miliard po zvýšení daně z přidané hodnoty, sedm miliard už na ni bylo použito.

Autoři:


Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Mobilní telefony se zakusují do online nakupování. Oblíbili si je mladí

Ze 129 největších maloobchodních prodejců jich má web přizpůsobený pro mobil 81...

Prostřednictvím mobilního telefonu nakupuje online 21 procent Čechů, o deset procentních bodů více než před dvěma lety....

Ve vietnamské tržnici našli veterináři desítky kilogramů prošlého masa

Prošlé rybí maso z tržnice An Dong v Praze 10.

Veterináři spolu s policií při kontrole tržnice An Dong v Praze 10 našli zhruba 130 kilogramů prošlého zmrazeného...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Najdete na iDNES.cz