Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavba klíčové silnice Praha-Cheb se opozdí

  10:54aktualizováno  10:54
Kdy bude hotová čtyřproudová rychlostní silnice R6 spojující Cheb s Prahou? Na tuto otázku nikdo z odborníků není schopen odpovědět. Jisté ale je, že to nebude v původně předpokládaném termínu do roku 2010, jak opakovaně slíbila vláda.

V úseku mezi Karlovými Vary a Novým Strašecím se navíc stále častěji mluví jen o dvouproudové vozovce. "Termín 2010 je nyní už skutečně nereálný," potvrdil šéf karlovarské pobočky Ředitelství silnic a dálnic Tomáš Kaas.

"Pro úseky mezi Kamenným Dvorem a Karlovými Vary můžeme sice již letos a v příštím roce získat stavební povolení a začít stavět, ale pokračování na hranici Karlovarského a přes území Ústeckého kraje je teprve ve fázi přípravy dokumentace pro územní rozhodnutí," vysvětlil Kaas.

Územní řízení je tak reálné nejdříve v příštím roce a nejdříve v roce 2007 bude teprve možné získat ze státního rozpočtu desítky milionů na projekty ke stavebnímu povolení.

"I když vše půjde zcela hladce, tak stavby mezi Karlovými Vary a Novým Strašecím se budou moci zahajovat až v letech 2008 a 2009. Je velmi nepravděpodobné, že by pak vláda uvolnila během pouhých dvou let najednou na všechny zbývající úseky potřebných asi 25 miliard korun a že by se stavby tak rychle stihly," řekl Kaas.

"Na termín 2010 máme dvě usnesení vlády, o kterých jsme předpokládali, že jsou pro státní instituce závazné," reagoval včera roztrpčeně hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel.

"Rychlostní silnice je pro zúčastněné regiony velmi důležitá, má mezinárodní význam a každé její zdržení na sebe nabaluje značně nepříjemné důsledky. Například to může nepříznivě ovlivnit průmyslové investory při hodnocení plánované průmyslové zóny u Sokolova a zhoršit tak perspektivu zaměstnanosti v celém kraji," upozornil Pavel.

Dvouproudová varianta
Mezi Olšovými Vraty u Karlových Varů a Novým Strašecím, odkud je již hotovo 21 kilometrů čtyřproudové rychlostní silnice do Pavlova, zvažuje ministerstvo dopravy z úsporných důvodů výstavbu zatím pouze dvouproudové komunikace s obchvaty obcí.

"Výkup pozemků a projektová příprava mají počítat se čtyřpruhem, ale pro samotnou stavbu je ve hře i dočasná varianta jen se dvěma pruhy. Ty mají být dále rozšířeny pouze v případě, že zde v budoucnu dále poroste intenzita dopravy. Osobně nejsem přesvědčen o výhodnosti tohoto řešení," řekl Kaas.

Dva pruhy s možností budoucího rozšíření zůstávají zatím i v úseku mezi Chebem a hraničním přechodem Pomezí.

Autoři:


Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Cestovky už plní fond miliony, zaplatí se z něj kompenzace klientům

Ilustrační snímek

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu. Aktuálně je v něm 12...

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Roundup od ledna skončí, zavelelo ministerstvo. Zahrádkáři dostanou výjimku

Přípravek na hubení plevelů Roundup

Stát od ledna zakáže využívání herbicidu glyfosát na urychlení dozrávání a vysušování plodin, nebude také možná jeho...

Najdete na iDNES.cz