Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavba klíčové silnice Praha-Cheb se opozdí

  10:54aktualizováno  10:54
Kdy bude hotová čtyřproudová rychlostní silnice R6 spojující Cheb s Prahou? Na tuto otázku nikdo z odborníků není schopen odpovědět. Jisté ale je, že to nebude v původně předpokládaném termínu do roku 2010, jak opakovaně slíbila vláda.

V úseku mezi Karlovými Vary a Novým Strašecím se navíc stále častěji mluví jen o dvouproudové vozovce. "Termín 2010 je nyní už skutečně nereálný," potvrdil šéf karlovarské pobočky Ředitelství silnic a dálnic Tomáš Kaas.

"Pro úseky mezi Kamenným Dvorem a Karlovými Vary můžeme sice již letos a v příštím roce získat stavební povolení a začít stavět, ale pokračování na hranici Karlovarského a přes území Ústeckého kraje je teprve ve fázi přípravy dokumentace pro územní rozhodnutí," vysvětlil Kaas.

Územní řízení je tak reálné nejdříve v příštím roce a nejdříve v roce 2007 bude teprve možné získat ze státního rozpočtu desítky milionů na projekty ke stavebnímu povolení.

"I když vše půjde zcela hladce, tak stavby mezi Karlovými Vary a Novým Strašecím se budou moci zahajovat až v letech 2008 a 2009. Je velmi nepravděpodobné, že by pak vláda uvolnila během pouhých dvou let najednou na všechny zbývající úseky potřebných asi 25 miliard korun a že by se stavby tak rychle stihly," řekl Kaas.

"Na termín 2010 máme dvě usnesení vlády, o kterých jsme předpokládali, že jsou pro státní instituce závazné," reagoval včera roztrpčeně hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel.

"Rychlostní silnice je pro zúčastněné regiony velmi důležitá, má mezinárodní význam a každé její zdržení na sebe nabaluje značně nepříjemné důsledky. Například to může nepříznivě ovlivnit průmyslové investory při hodnocení plánované průmyslové zóny u Sokolova a zhoršit tak perspektivu zaměstnanosti v celém kraji," upozornil Pavel.

Dvouproudová varianta
Mezi Olšovými Vraty u Karlových Varů a Novým Strašecím, odkud je již hotovo 21 kilometrů čtyřproudové rychlostní silnice do Pavlova, zvažuje ministerstvo dopravy z úsporných důvodů výstavbu zatím pouze dvouproudové komunikace s obchvaty obcí.

"Výkup pozemků a projektová příprava mají počítat se čtyřpruhem, ale pro samotnou stavbu je ve hře i dočasná varianta jen se dvěma pruhy. Ty mají být dále rozšířeny pouze v případě, že zde v budoucnu dále poroste intenzita dopravy. Osobně nejsem přesvědčen o výhodnosti tohoto řešení," řekl Kaas.

Dva pruhy s možností budoucího rozšíření zůstávají zatím i v úseku mezi Chebem a hraničním přechodem Pomezí.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Klienti zažalují Českou pojišťovnu. Vadí jim, že dělá mrtvého brouka

Česká pojišťovna

Naštvaní klienti pojišťoven zakládají spolek, aby mohli v kauze neplatných životních pojistek podat obdobu hromadné...

Zájem o českou dovolenou roste. Hotely jsou plné a daří se i pronajímatelům

Novým krumlovským architektem bude Ondřej Busta z pražského ateliéru Robust...

Češi milují Česko. Nebo alespoň cestování po něm. Počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních totiž poprvé...

Ceny starších bytů v panelácích narazily na strop. Avšak jen na chvíli

(ilustrační snímek)

Ceny starších bytů narazily na některých místech Česka v závěru loňského roku na strop. Podle dat Českého statistického...

Najdete na iDNES.cz