Malým stavebním firmám může insolvenční řízení pomoci při vymáhání pohledávek, často se ale stává nástrojem konkurenčního boje. Ilustrační foto.

Malým stavebním firmám může insolvenční řízení pomoci při vymáhání pohledávek, často se ale stává nástrojem konkurenčního boje. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Stavební firmy se šikanují pomocí insolvenčního zákona

  • 12
Podávání návrhů na úpadek se stalo kvůli novému insolvenčnímu zákonu součástí "obchodní politiky" ve stavebnictví. Velké stavební firmy si stěžují, že je konkurenti šikanují a vydírají insolvenčním řízením, které může skončit až zánikem firmy.

Stavební firma Strabag měla na začátku loňského roku čtyři miliardy na účtech a třímiliardový kapitál. Přesto kvůli nezaplacené faktuře za 20 milionů prošla v létě insolvenčním řízením a několik týdnů nebylo jisté, zda nekrachuje.

Podobným procesem prošli od podzimu další stavební giganti – OHL ŽS, Hochtief nebo developer Central Group.

Zejména stavební firmy si insolvencí vyhrožují kvůli sporným pohledávkám, malé společnosti si díky zákonu vymáhají přednostní zaplacení svých faktur. V branži se vžívá nový pojem – insolvenční šikana. Velké firmy by rády změnily zákon. Ministerstvo spravedlnosti s ničím takovým nepočítá.

Největší problém vidí stavební giganti v tom, že insolvenční návrh může na firmu podat jakýkoliv obchodní partner, který čeká na zaplacení faktury více než 30 dnů. Bez ohledu na to, zda jde například o fakturu na špatně provedené práce, o jejíž uznání se firmy soudí, se dlužník dostává do insolvenčního řízení. Nemůže se k návrhu ani vyjádřit a jeho jméno se objeví v rejstříku. To ho většinou poškodí, v krajním případě zlikviduje.

"Důsledky insolvenčního návrhu se projevily v nejistotě dodavatelů, kteří zvažovali dodávky pro naši firmu. Odběratelé zase vyčkávali na výsledek kauzy a přestali nám podepisovat smlouvy na nové zakázky nebo pozastavili platby. Banky pak pozastavily jednání o úvěrových rámcích," vyjmenovala důsledky insolvenčního řízení mluvčí Strabag Jaroslava Trlicová.

Platit faktury není mezi stavbaři "in"

Jeden z největších českých výrobců oken, AQ okna, tvrdí, že insolvenční návrh dovedl firmu od prosperity ke krachu. AQ okna na toto řízení svalují úbytek zakázek, nedůvěru bank, obchodních partnerů a ve finále i další dluhy včetně nevyplacených mezd zaměstnancům.

Podávání šikanovacích návrhů má dva hlavní důvody. Tím "ušlechtilejším" z nich jsou opožděné platby. Malé firmy tímto způsobem mohou efektivně dosáhnout zaplacení za odvedenou práci, kterou generální dodavatel odkládá i několik měsíců. Což je obvyklá praxe.

"Využívání insolvenčních návrhů z tohoto důvodu napovídá, že návrhy podávají většinou menší věřitelé na základě menších pohledávek," podotkl Jiří Markvart z advokátní kanceláře Ambruz & Dark.

Další důkaz? K návrhu se nepřipojují banky, které mívají u stavebních firem zdaleka největší pohledávky. Podobný návrh většinou končí rychlým zaplacením dlužné faktury. Navíc nejde o častý případ, menší firmy si totiž nechtějí uzavřít přísun zakázek od velkých generálních dodavatelů.

Obvyklejším důvodem insolvenční šikany je nátlak mezi stavebními firmami. Například Hochtief je už měsíc v návrhu na úpadek kvůli nezaplacené faktuře společnosti Mramor Slivenec. Peníze však odmítá zaplatit záměrně kvůli nedodělkům. Soudu se snaží dokázat, že Mramoru nezaplatil kvůli špatné kvalitě práce, nikoliv proto, že by na zaplacení neměl. Za normálních okolností by skončil případ obyčejným obchodním sporem. Insolvenční zákon podle velkých stavbařů umožňuje v podobných případech šikanovat druhou stranu. Navíc za minimální náklady.

Právě kvůli těmto případům chtějí stavbaři zákon změnit. "Legislativa v tomto znění je snadno zneužitelná. Například na Slovensku je podmínkou insolvenčního návrhu rozhodnutí soudu, který označí pohledávku za nevymahatelnou," nastínil mluvčí Hochtief Milan Řepka. Ministerstvo spravedlnosti s tím nepočítá.

"Je třeba zdůraznit, že zahájení insolvenčního řízení, které se ze zákona zveřejňuje v rejstříku, má pouze informativní charakter, jenž nemá dehonestující účinky," tvrdí mluvčí resortu Jitka Zinke.

Obrana u soudu je nejistá

Firmy, které soud zprostí podezření z blížícího se krachu, mohou navíc chtít náhradu škody. Uvažuje o tom například developer Central Group, ale bude jeden z prvních.

"Bude velmi obtížné dokázat, že šlo o šikanu. Pohledávka tam v každém případě existovala a věřitel se vždy může hájit tím, že návrh podával v dobré víře," míní advokát Markvart.

Podle Trlicové může šikana mezi stavebními firmami znamenat pro malé stavbaře méně práce.

"Velké stavební firmy pravděpodobně půjdou cestou zvyšování podílu prací vlastními kapacitami," konstatovala.

Stavbaři ohrožení insolvencí

Největší firmy, které se dostaly letos do insolvenčního řízení:

                       (Obrat 2007, v mil. Kč)   Stav insolvenčního řízení:


OHL ŽS                      10 000                            Návrh (ukončeno)
Geosan Group            7 000                            Návrh (ukončeno)
Hochtief CZ                 6 820                                     Návrh
RD Rýmařov                   940                              Návrh (ukončeno)
Stavokomp, stavební    235                                    Konkurz
Bostas                             203                                      Návrh
Trumf                               135                                    Konkurz
PV Stav                            100                                    Konkurz
Zaremba                          90                                     Konkurz
Anit CZ                              90                             Návrh (ukončeno)
Restav                              80                                     Konkurz
AD IMMO Stav.servis      70                                     Konkurz
Bomi Global                    60                                     Konkurz
WHC Černý                      60                                     Konkurz