Stavební spoření neztrácí na síle

Rekordní rozmach stavebního spoření neustává. Stavební spořitelny uzavřely za prvních šest měsíců téměř 700 tisíc nových smluv, což je o pětinu více, než v loňském pololetí. "Ve srovnání s rekordním rokem 2000 pozorujeme nárůst v počtu nových smluv i v cílové částce," uvedl Petr Kielar, člen představenstva Českomoravské stavební spořitelny, která je se zhruba čtyřicetiprocentním podílem největší na tuzemském trhu.

V uzavírání nových smluv o stavebním spoření tak lidé v Česku zřejmě obhájí loňské evropské prvenství. Pokud bude i druhé pololetí stejně silné, připadne na konci roku na tisíc obyvatel zhruba 140 nových smluv. Na první příčku v Evropě přitom loni stačilo 110 nových smluv, druhé Rakousko mělo na tisíc lidí o pět méně.

Po odečtení klientů, kteří ukončili v pololetí spoření, představuje čistý nárůst platných smluv 224 tisíc na celkových 3,91 milionu smluv. Celková cílová částka všech platných smluv přesáhla 574 miliard korun.

Více o
stavebním spoření
si přečtěte ZDE

V letošním roce také s největší pravděpodobností padne hranice čtyř milionů smluv o stavebním spoření.  To dalece převyšuje původní odhady odborníků o potenciálu tuzemského trhu, které při zahájení činnosti stavebních spořitelen v letech 1993 a 1994 hovořily o dvou milionech.

Zájem o stavební spoření roste i kvůli tomu, že díky státní podpoře, která je maximálně 4500 korun ročně, patří stavební spoření k nejvýnosnějším formám zhodnocování úspor. Státní pokladna je však poskytováním příspěvku stále více zatěžována. Zatímco v roce 1995 stát vyplatil 1,1 miliardy korun, za loňský rok to bylo již 7,2 miliardy.