Stavební spořitelny se bojí odlivu klientů. Nabízejí vyšší úroky a nižší poplatky

  9:25aktualizováno  9:25
Stavební spoření bude od příštího roku méně výhodné. Spořitelny se bojí odlivu klientů a začínají se předhánět ve snaze své služby zatraktivnit. Například nižšími poplatky nebo vyššími úroky. Výhody ale nabízejí jen v prvním roce.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Aby spořitelny nalákaly nové zájemce, slibují nižší poplatek za uzavření smlouvy či zdvojnásobení úroku v prvním roce spoření. Mají proti sobě silného protivníka - vládní návrh zákona, kterým se včera zabývala Sněmovna, navrhuje za letošní rok jen poloviční státní podporu (tedy místo dnešního maxima 4 500 korun jen 2 250 Kč) a v dalších letech maximálně dva tisíce.

"Část lidí váhá s uzavřením stavebního spoření. Čekají, jestli spoření bude dál považováno za výhodné," potvrzuje investiční poradce Aleš Müller ze společnosti Partners.

O tom, že lidé jsou na vážkách, svědčí i anketa na serveru bankovnipoplatky.com. Pětapadesát procent hlasujících, kteří mají stavební spoření, by za změněných podmínek už novou smlouvu neuzavřelo, jen 22 procent respondentů by si spoření zřídilo.

Stavební spořitelny se pochopitelně obávají odlivu klientů a levných peněz. Úroky z vkladů totiž málokdy přesahují dvě procenta. "Sníží to schopnost spořitelen dávat překlenovací úvěry - budou dražší a v menším objemu," tvrdí Jiří Šedivý, tajemník Asociace stavebních spořitelen.

Spořitelny loví klienty v kampaních

Spořitelny aktuálně spustily podzimní kampaně na lovení klientů. Nejčastěji slibují u nově uzavřených smluv jednorázovou prémii, o kterou kvůli rozpočtovým škrtům přijdou lidé od příštího roku, tedy nejčastěji 1 500 korun.

"Pokud bude zůstatek na letos uzavřené smlouvě k 31. 1. 2011 činit alespoň 20 000 Kč, získá klient prémii ve výši 1 500 Kč," vysvětluje Štěpánka Čepická z Raiffeisen stavební spořitelny. Poplatek za uzavření smlouvy ponechává ale i nadále ve výši jednoho procenta z cílové částky, která v tomto případě musí být aspoň 200 tisíc korun.

Spořitelny loví klienty

Nové klienty má přilákat batoh i vyšší úroky - více zde

Slevu na vstupní poplatek a navíc prémii k tomu slibuje na všechny nové i obnovené smlouvy také Českomoravská stavební spořitelna. Modrá pyramida Komerční banky zase nabízí pro nové smlouvy navýšení úroku na čtyři procenta pro příští rok. Wüstenrot zvedla od října u nově uzavíraných smluv úrok z úspor na 2,5 procenta.

Česká spořitelny slibuje k novým smlouvám aktuálně jen batoh zdarma, nulový poplatek má už od začátku letošního roku při uzavření smlouvy přes internet.

"Snad ještě zkusí zlevnit, mají dost vysoké poplatky za vedení účtu ve srovnání s ostatními produkty," upozorňuje Patrik Nacher ze serveru bankovnipoplatky.com. Šest let vedení účtu, což je doba potřebná pro získání státní podpory, vyjde zhruba na 1 800 korun, což téměř odpovídá podpoře za jeden rok.

Spoření zřejmě zůstane atraktivní zejména pro ty, kdo o investici nechtějí moc přemýšlet ani moc riskovat. "Tedy pokud bude vynášet tři až čtyři procenta čistého úroku ročně," dodává investiční poradce Petr Syrový ze společnosti Fichtner. Ministr financí Miroslav Kalousek se už dříve vyjádřil, že by stavební spoření mohly nabízet i jiné banky. Ještě větší obavu mají spořitelny z toho, že bylo spoření vázané jen na účely bydlení. "To by bylo likvidační," říká Šedivý.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Část exekucí lze zastavit, jen to lidé nevědí, prozradil v Rozstřelu expert

Expert na dluhovou problematiku Daniel Hůle v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Vánoce jsou obdobím klidu, ale zároveň i časem, kdy se Češi rádi zadlužují kvůli tomu, aby sobě nebo ostatním udělali...

Facebook znovu postihl výpadek, přihlásit se nemohly tisíce lidí

Ilustrační snímek

Tisíce uživatelů sociálních sítí Facebook a Instagram včetně těch z České republiky dnes ohlásily potíže s...

Převod peněz v sekundách už je možný. Banky ale zatím vyčkávají

Mobito, nová možnost placení přes mobilní telefon

Poslat peníze manželce, aby je měla na účtu k dispozici za pár sekund. Zaplatit za telefon až večer v den splatnosti a...

Najdete na iDNES.cz