Držet v ruce opci na nákup bytu mohou ti, kteří si pronajmou bydlení na pražské Parukářce

Držet v ruce opci na nákup bytu mohou ti, kteří si pronajmou bydlení na pražské Parukářce | foto: CPP Development

Stavitelé potřebují zvednout prodeje, lidem nabízejí na nákup bytu opci

  • 10
Stavitelé přicházejí s novinkou - opcí na nákup bytu. Snaží se tak podpořit chuť Čechů pořizovat si nové byty, která kvůli krizi značně ochladla. Opce funguje tak, že člověk užívá nový byt, platí z něj tržní nájem a teprve za nějaký čas se rozhodne, zda byt za předem stanovenou cenu koupí či ne.

Novinka má v podstatě "zabít dvě mouchy jedou ranou" - odbourat strach lidí z vysokých hypoték v nejisté době, a také pomoci developerům hradit úroky z půjček, které si na budování komplexů pořídili a mají potíže je splácet.

"Člověk si vyzkouší, zda se mu byt líbí či ne a pomůže mu to překlenout dobu, kdy si není jist, co s ním bude. Developerům to naopak pomůže hradit náklady, které s držením bytu ve svém vlastnictví má, tedy hlavně úroky, pojištění či daň z nemovitosti," vysvětluje princip Lubomír Milek z realitního řetězce Century 21 s tím, že člověk si po skončení nájemní smlouvy bude moci byt buď pronajmout dál, koupit či z něj odejít.

Podmínky opcí se mohou podle něj lišit. Někteří kupci si budou moci byt koupit za jeden rok, jiní budou mít na rozhodování tři roky. Někteří developeři odpočítají v okamžiku koupě celý do té doby zaplacený nájem, jiní pouze jeho část a další třeba i nic, pokud nabízejí skutečně atraktivní byt.  

"Ačkoliv se trh s byty začal malinko rozhýbávat, developeři vědí, že budou mít problém vše udat. Stále přibývají nové projekty a konkurence je obrovská. Komu leží byt v nabídce půl roku po dostavbě, začíná mít problém, a tak se nedivím, že část developerů sahá k pronájmům," říká Jana Hrabětová, ředitelka portálu kdechcibydlet.cz.

Bydlení na opci nabízí žižkovský Central Park Praha

Podle Milka dneska opce nabízí několik developerů, celkem se jedná o stovky bytů. Masové rozšíření této novinky však podle něj čekat nejde. Stavitelé dávají obecně přednost prodeji bytů, opce používají jen jako doplňkovou aktivitu, která jim má pomoci přestát těžké období.

Právo na koupi bytu v budoucnosti začal nabízet například realitní fond CEE Property Development Portfolio (CPDP), který financuje stavbu luxusního žižkovského rezidenčního projektu Central Park Praha, jenž měl být podle původních plánů dokončen v roce 2007.

Lidé si ale byty v ceně přesahující i deset milionů korun nekupovali, banka tak odmítla pokračování stavby "žižkovských věží" financovat a práce na stavbě se zhruba v jedné třetině zastavily až do letošního února, kdy CPDP nalila do projektu dalších 180 milionů korun a mohlo se pokračovat.

Že fond opce v nabídce má, potvrdily iDNES.cz dva na sobě nezávislé zdroje. Šéf projektu ale strategie prodeje komplexu příliš rozvádět nechce. "Zvažujeme různé alternativy. Opce jsou jedna z okrajových variant, kterou rozhodně nepreferujeme," řekl iDNES.cz generální ředitel Central Park Praha Jan Domiter. 

Stavitelům hrozí, že jim zůstanou použité byty

Podle Ondřeje Novotného z poradenské firmy King Sturge, která se zaměřuje na reality, je pochopitelné, proč developeři nechtějí příliš o detailech mluvit. "Developer vstupuje do rizika, že původní nájemník byt opustí a jemu zůstane secondhandový byt, který bude muset prodat za nižší cenu," vysvětluje analytik.

Milorad Miškovič ze společnosti Real Estate Karlín Group, která stojí například za projekty River Diamond (volných zůstává 20 bytů z 230) či Cornlofts (volných zůstává 60 bytů ze 130), se však takového vývoje neobává. Potíže s financováním prý společnost v žádném případě nemá a opce bere jako konkurenční výhodu.

"Naše byty si kupují manažeři, cizinci či majitelé velkých firem, kteří se o svou budoucnost nebojí. Líbí se jim a chtějí v nich žít. Vlastní často jiné nemovitosti, které však nyní nechtějí prodávat, protože za ně v současnosti nezískají tu nejlepší cenu. A právě z jejich zájmu se přestěhovat a zaplatit později se zrodil i náš opční program," uvedl šéf projektu Miškovič.

Real Estate Karlín Group, která nabízí 80metrový karlínský byt v rozmezí šesti až dvanácti milionů korun má systém nastaven tak, že pokud si člověk pronajatý byt koupí za dnes stanovenou cenu za jeden rok, odpočte se mu z ní polovina zaplaceného nájmu. V dalších dvou letech si pak lidé mohou odpočítat z činže třicet procent.

Realitní server - Reality.iDNES.cz