Stavitelská firma ECM prohloubila za tři čtvrtletí svou ztrátu

  17:49aktualizováno  18:10
Stavitelská firma ECM Real Estate Investments prohloubila za tři čtvrtletí svou ztrátu. Za posledních devět měsíců totiž po zdanění prodělala 69,9 milionu eur, tedy asi 1,7 miliardy korun. Za stejné období roku 2009 přitom její ztráta dosahovala "necelých" 30 milionů eur.

ECM, City Tower na Pankráci.

Společnost, která je v Česku známá hlavně výstavbou výškových budov v Praze na Pankráci, zveřejnila své výsledky na internetových stránkách.

ECM REI zaznamenala výrazně zhoršené provozní výsledky ve všech úrovních. Čisté výnosy z pronájmu se od ledna do konce září snížily téměř o dvě třetiny na 4,2 milionu eur. To podle analytika společnosti Atlantik FT Pavla Rysky odráží klesající aktiva firmy odprodávaná za účelem splácení dluhů.

Ztráta z prodeje investičního majetku dosáhla 15,3 milionu eur a ztráta z přecenění investic do nemovitostí téměř 25 milionů eur. Čistá provozní ztráta se proto prohloubila na 46,8 milionů eur.

"Zveřejněné výsledky hodnotíme negativně," uvedl Ryska.

Stavitelská firma bojuje s vysokými dluhy

ECM REI se v současnosti potýká s vysokým zadlužením. Firma chce situaci vyřešit prostřednictvím připravovaného restrukturalizačního plánu. Návrh, který má být východiskem pro jeho vypracování, podpořila začátkem listopadu valná hromada držitelů dluhopisů firmy v cizích měnách.

To znamená, že majitelé těchto obligací nepožadují předčasné splacení dluhopisů. Pro schválení konečného plánu restrukturalizace chtějí se společností ještě dále jednat. Podobný postoj zaujali později také držitelé korunových dluhopisů. O restrukturalizačním plánu mají majitelé obligací znovu rozhodovat v prosinci.

"Trpělivost většiny věřitelů naznačuje, že možnost dohody je vysoká. ECM přesto nebude mít vyhráno ani pokud dohody dosáhne," řekl analytik Komerční banky Miroslav Adamkovič.

Firma musí čelit návrhu na insolvenci a nedostatku peněz na dostavbu projektů

Situaci ECM REI zkomplikovala také Burzovní společnost pro kapitálový trh, jeden z držitelů korunových dluhopisů developera. Na začátku listopadu podala na ECM REI insolvenční návrh, společnost se od té doby nachází v insolvenčním řízení. Podle již dřívějšího vyjádření ECM REI jde o snahu urychlit restrukturalizace firmy.

Za ještě závažnější než insolvenční návrh považuje analytik Komerční banky financování dalších projektů firmy. Tím je hlavně bytový výškový dům City Epoque v Praze na Pankráci. ECM REI tam na jaře zahájila stavbu, ta ale nyní stojí. "Firma bude muset na takovou dostavbu získat vnější zdroje.

Dostavba bude zřejmě jednou z podmínek dohody s věřiteli, jelikož projekt je klíčový pro zvýšení návratnosti půjčených prostředků," poznamenal Adamkovič.

ECM

Developerskou firmu založil v roce 1991 Milan Janků. V současnosti je většinovým majitelem firmy a zároveň jejím generálním ředitelem. Společnost s akciemi na pražské burze kontroluje prostřednictvím firmy ECM Group. Řadu svých aktiv vložil Janků do společného holdingu se skupinou PPF Petra Kellnera. ECM REI do něj ale nezačlenil.

ECM REI v posledním roce získávala hotovost prodejem klíčových budov a projektů v Praze na Pankráci. Nedávno se zbavila i budovaného multifunkčního centra v Rusku nebo dceřiné firmy spravující nemovitosti.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Nestor českého bankovnictví odchází. Kunert šéfuje UniCredit 30 let

Generální ředitel UniCredit Bank Jiří Kunert v listopadu 2018

Z čela banky UniCredit odchází Jiří Kunert, jeden z nejznámějších manažerů, kteří formovali porevoluční bankovnictví v...

V Praze otevírá nevěstinec se silikonovými pannami, inspiruje se cizinou

Realistická silikonová panna Rebeca podniku Naughty Harbor.

Nezávazný sex, který není nevěra. To svým zákazníkům slibuje podnik Naughty Harbor, který ve středu otevřel v Praze....

ČEZ vydělal za tři čtvrtletí 9,1 miliardy. Meziročně o téměř polovinu méně

Ilustrační snímek - polostátní energetická firma ČEZ.

Čistý zisk energetické společnosti ČEZ klesl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně o 45 procent na 9,1...

Najdete na iDNES.cz