Stávka ve Francii zrušila lety do Prahy

  • 4
Francií se prohnala další vlna stávek proti vládní reformě důchodů. Zapojili se do ní státní zaměstnanci - letoví dispečeři, učitelé a zaměstanci veřejných služeb. Akce výrazně omezila leteckou dopravu nad Evropou. Vyžádala si i zrušení dvou letů ČSA a tří spojů Air France z Prahy do Francie.

Francouzský úřad pro civilní letectví DGAC oznámil, že během čtyřiadvacetihodinové stávky dispečerů a dalšího pozemního personálu bude zrušeno 80 procent převážně vnitrozemských a kontinentálních letů.

To způsobilo problémy především na pařížských letištích Charlese de Gaulla a Orly, kde byly zavřeny i některé z terminálů. Desítky letů zrušily také zahraniční aerolinky.

"Rozumím stávkujícím, že brání svá práva. Ale nesmějí si brát cestující jako rukojmí," povzdechl si Frederic Biagianti, který uvízl na letišti po příletu z Dominikánské republiky, protože jeho navazující spoj do Evropy byl zrušen.

Pasažéři se dožadovali vrácení peněz za letenku nebo přeložení letu na další dny. Mnozí z nich se také snažili dostat do relativně blízkých cílů vlakem nebo odletět ze sousedních zemí.

Učitelé stávkují už podeváté
Do protestu proti kontroverzní reformě penzí se zapojilo i 800 tisíc francouzských učitelů. Od začátku roku už se zúčastnili devíti různých stávek.

V přístavním městě Cherbourg vytvořili pedagogové lidské řetězy a pomocí nich a přistavených aut blokovali přístupové cesty k městu a výjezd z přístavu, do něhož připlouvají trajekty s kamiony z Velké Británie.

Práci v některých částech země přerušili také zdravotníci, pošťáci a pracovníci telekomunikací. Pařížští popeláři už druhý den neodvezli odpad.

Umírněné odbory vládu podržely
Zaměstnacům státu se nelíbí především zvýšení zákonné doby pro přispívání do penzijního systému z 37,5 na 40 let, což bylo dosud jejich privilegium proti soukromým firmám.

Do roku 2020 chce pak kabinet postupně prodloužit dobu přispívání na plnou penzi na 42 let.

Vláda už si minulý týden zajistila podporu umírněnějších odborových organizací. (VÍCE). Do dvou týdnů by si měla získat také učitele, protože jinak budou ohroženy maturity.

Vzdávat se však kabinet nehodlá. Ve středu chce reformy definitivně schválit a od 10. června je prosazovat v parlamentu. Protestům ve Francii tak zdaleka není konec, upozorňují odbory.

,