Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stávková pohotovost ve Škodě Auto trvá

  19:35aktualizováno  19:35
Zaměstnanci mladoboleslavské Škody Auto stále netuší, jaké dostanou mzdy. Nemohou se opřít o kolektivní smlouvu. Ta totiž zanikla, protože se odbory dosud nedomluvily s vedením, o kolik se zvednou platy více než dvaceti tisíc zaměstnanců. Stávková pohotovost proto nekončí.
Protesty, Škoda Auto

Protesty, Škoda Auto - U sídla vedení automobilky Škoda Auto v Mladé Boleslavi demonstrovaly tisíce lidí za vyšší platy. Odbory požadují růst platů o deset procent, automobilka nabízí podstatně méně, své návrhy však tají. (30. března 2005) | foto: Radek PetrášekČTK

Jasno není ani po pátečním vyjednávání. "Trvá stávková pohotovost. Firma předložila přepracovaný návrh, ale nejprve ho musíme přepočítat a musí ho projednat podniková rada," uvedl v podvečer po ukončení 15. kola jednání mezi firmou a odboráři mluvčí odborové organizace Jaromír Cvrček.

Zaměstnanci jsou teď velmi nervózní. "Je to nepříjemné, ale jsme odhodlaní jít do stávky, když nás pořádně nezaplatí," konstatoval zaměstnanec automobilky Tomáš Pavelka.

"Nevíme co teď bude, ale odbory slíbily, že se za nás postaví, tak nás snad nemůžou propustit, ani když budeme stávkovat," dodával jeho kolega, který nechtěl zveřejnit jméno.

Ani jedna z vyjednávajících stran nechtěla v pátek zveřejnit obsah návrhů, o nichž se nyní bude rozhodovat. "Platí přísná mlčenlivost," uvedl mluvčí firmy Vladimír Šulc a potvrdil, že firemní návrh bude v pondělí projednávat odborová podniková rada.

"Pokud tento návrh přijme a budou uzavřeny dohody, pak za duben dostanou zaměstnanci mzdy podle těchto dohod. Co by se dělo při neuzavření smluv, jsou spekulace," dodal Šulc.

Už po středeční stávce a demonstracích, kterých se zúčastnilo přes deset tisíc zaměstnanců, předseda odborů Jaroslav Povšík předpokládal, že pokud dohoda nebude uzavřena a nedomluví se ani způsob ohodnocení lidí za měsíc duben, pak by pracovníci vstoupili do déletrvající stávky.

Škoda Auto v roce 2004

počet pracovníků: 24 561
- z toho kmenoví zaměstnanci: 20 897

průměrná mzda (bez vedoucích pracovníků):
23 340 korun

čistý zisk: 3,5 miliardy korun
počet vyrobených vozů: 444 tisíc

"Zaručujeme všem, kdo se stávky zúčastní, že se za ně postavíme a budeme za ně bojovat, pokud by je firma chtěla za stávku trestat. Nikdo za to nesmí přijít o práci nebo být jinak postižen," ujišťoval Povšík.

Zaměstnanci si jsou ale vědomi toho, že by při stávce přicházeli o výplaty. "Když budeme stávkovat, tak nám nezaplatí. Navíc já mám smlouvu jen na dobu určitou, tak nemusí ani hledat žádné důvody, ale prostě mi smlouvu neprodlouží a mám smůlu," bál se následků stávky a protestů další pracovník.

Po pátečním jednání není jasné, zda odbory trvaly na desetiprocentním nárůstu tarifních mezd, jak doposud tvrdily. Podle Povšíka byly všechny dosavadní návrhy firemních vyjednavačů nepřijatelné a nedůstojné. To dali odboráři patřičně najevo při středeční demonstraci. - více zde

O kolik se zvednou mzdy zaměstnanců Škody Auto by tak mohlo být jasné nejdříve v pondělí. "Do té doby nebude nikdo nic víc komentovat," dodal mluvčí odborů Cvrček.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Malé firmy bojují o zaměstnance. Absolventům však práci nabízejí váhavě

Všichni zaměstnanci mají k dispozici stůl s polohovatelnou deskou.

Trh práce je sice už dlouhou dobu napjatý jako struna, ale pokud jde o absolventy, jsme ostražití, vzkazují malí...

Ceny starších bytů v panelácích narazily na strop. Avšak jen na chvíli

(ilustrační snímek)

Ceny starších bytů narazily na některých místech Česka v závěru loňského roku na strop. Podle dat Českého statistického...

Hutě ArcelorMittal by se mohly prodat už do ledna 2019, tvrdí odbory

Zavážení vsázky na ocelárně do tandemové pece

Už za rok mohou mít hutě ArcelorMittal Ostrava jiného majitele. Podle odborářů, kteří jednali s premiérem v demisi...

Najdete na iDNES.cz