Stávku horníků zkrátil tlak vedení

  • 54
Plánovanou hodinovou výstražnou stávku horníků na Dolu Paskov zkrátil nátlak vedení firmy. Těžební společnost OKD se proti protestu postavila nečekaně tvrdě, a tak jej odboráři zhruba po půl hodině přerušili. Pod zem ale nakonec stejně sfárali se zhruba hodinovým zpožděním.

Horníci protestovali proti vládnímu plánu na zrušení sociálních výhod pro lidi, kteří ze zdravotních důvodů předčasně odejdou do důchodu. Ministerstvo práce totiž zrušilo příslušnou vyhlášku.

Stávky se zúčastnilo několik stovek horníků z ranní směny. Celkem má šachta 3200 zaměstnanců z bezmála 18 tisíc pracovníků společnosti OKD.

Někteří z protestujících si přitom stěžovali si přitom, že vedení jim vyhrožovalo.

Hanba Škromachovi!
"Hanba vládě, hanba Škromachovi," křičeli horníci z šachty Staříč. Bylo půl šesté ráno. Místo aby jako jindy fárali na ranní směnu, uspořádali protestní mítink.

"Ať si přijde Škromach zafárat! Ať vidí, v jakých podmínkách děláme! Když se mohl předvádět v televizi na vozíku, ať si to zkusí v porubu!" zlobí se horníci, které zrušení vyhlášky připravilo o jistotu, že při nuceném odchodu ze šachty dostanou až deset měsíčních platů a další kompenzace.

Na hlavu ministra práce a sociálních věcí se snáší tvrdá kritika, padají i peprné nepublikovatelné výrazy.

Mítink, na který přišlo několik stovek lidí, je krátký, trvá asi čtvrt hodiny. Horníci pak ale vycházejí před bránu závodu, aby své protesty zopakovali před novináři a televizními kamerami.

Média mají totiž vstup do podniku zakázán. "Byl problém domluvit vstup dokonce i pro místopředsedu našeho svazu," říká paskovský odborový předák Josef Nejezchleba.

Po několikaminutovém skandování „Hanba vládě, hanba ministrovi,“ se horníci spořádaně vracejí do práce.

Vedení bylo tvrdě proti
Odboráři z nezávislé organizace na Dole Paskov (pod něj spadá i staříčská šachta) jsou proslulí radikálními postoji. Původně plánovali hodinovou stávku. Její vyhlášení v podnikovém referendu podpořila těsně nadpoloviční většina z víc než tří tisíc zaměstnanců dolu.

Jenomže vedení OKD se proti protestu nečekaně tvrdě postavilo, a tak se protest o něco zkrátil.

"Běžte se v klidu převléknout, běžte dělat," zakončil mítink moderátor. Odbory nechtěly vyvolat otevřený konflikt.

"Některé chlapy šéfové zastrašili tak, že za námi chodili zase ty podpisy na podporu stávky rušit. Lidi mají strach o práci, vědí, že kdo se znelíbí, poletí. Jinou práci tady nedostanou. A mají závazky vůči rodinám," říká s pochopením odborář Erich Juchelka.

Horníci mají strach
Horníci jeho slova potvrzují: "To víte, že se lidi bojí. Já jsem v klidu, mám pracovní smlouvu na neurčito. Ale plno lidí tu má jen roční smlouvy, ty můžou vyhodit bez problémů," říká Ivo Mrozek.

Ostatní se většinou ani neodváží prozradit jméno. "Neudělají nám nic, vždyť se podívejte, kolik nás je, to by museli vyhodit všechny. Ale jméno vám neřeknu," kroutí hlavou muž v hloučku demonstrantů.

"Stávka je ale správná! Zrušení vyhlášky je lumpárna," ozývají se jeho kolegové.

"Vedení po nás chce, abychom jim předali seznam lidí, kteří podpořili stávku - to jsou nevybíravé metody, nátlak, to neuděláme. Oznámili nám také, že po nás budou chtít náhradu škod, které stávka způsobí," říkají odboráři.

Stávkující prý neprozradí, vystavili by je nebezpečí: "Pro naše šéfy není problém nahradit zdejší lidi Poláky, těm nemusí platit nic," říká funkcionář Sábel.

Odboráři tvrdí, že jejich akce nemíří proti firmě OKD, ale proti vládě a ministerstvu. Jenomže tuší, že za zrušením vyhlášky stejně stál jejich zaměstnavatel.

"To se ví, že na zrušení vyhlášky tlačila firma. Taky za tím musela být pěkně silná lobbistická klika, že to šlo tak rychle. Vyhlášku zrušili a do tří dnů vyšla ve Sbírce zákonů, takže začíná okamžitě platit. To přece není samo sebou," podotkl odborový předák Sábel.

Podle něj ministerstvo se zástupci zaměstnavatele a odborů jednalo naposledy někdy v létě a od té doby úředníci nikoho o plánu zrušit vyhlášku neinformovali.

Předpis přestal platit od začátku prosince, výše odstupného bude teď záležet už jen na vůli zaměstnavatele.

Horníci měli dosud nárok až na deset měsíčních platů a dorovnávání výdělku do původní výše po dobu několika měsíců.

Původně plánovaný hodinový protest proti zrušení sociálních výhod nakonec horníci z Dolu Paskov zkrátili na necelou půlhodinu. (1. prosince 2003)

Původně plánovaný hodinový protest proti zrušení sociálních výhod nakonec horníci z Dolu Paskov zkrátili na necelou hodinu. (1. prosince 2003)

Původně plánovaný hodinový protest proti zrušení sociálních výhod nakonec horníci z Dolu Paskov zkrátili na necelou hodinu. (1. prosince 2003)

Brána dolu Paskov na Frýdeckomístecku.

,