Štěch: Zákon o fotovoltaice by mohl platit i bez souhlasu Senátu

  13:57aktualizováno  13:57
Nový zákon o fotovoltaické energii může platit i bez souhlasu Senátu, připustil v ČT jeho předseda Milan Štěch. V takovém případě by senátoři zákon nevrátili k přepracování poslancům, ale ani by o něm nehlasovali, což se de facto rovná souhlasu. Zákon by pak zamířil k prezidentovi, který má podobný plán - nepodepsat, ale ani ho nevrátit. Zákon by tak začal platit.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Milan Štěch (ČSSD) v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce zopakoval, že podle zprávy legislativní rady Senátu hrozí přijetím zákona o fotovoltaické energii Česku arbitráže. "Není také jasné, jak by se k tomu postavil Ústavní soud," dodal Štěch (viz Solárníci se nevzdávají, chystají ústavní stížnost).

Novelu, kterou se má danit podpora fotovoltaiky 26procentní srážkovou daní, schválili poslanci v režimu legislativní nouze. Chtěli tak zabránit skokovému růstu cen elektřiny, která má podražit kvůli boomu solárních elektráren. S novém zákonem by se měly ceny zvednout jen o 5,5 procenta. Senátoři by měli zákon projednávat na prosincové schůzi.

"Pokud bych dnes hlasoval, tak podle dostupných informací, které mám, bych upřednostnil zájem občanů a hlasoval bych pro," uvedl v ČT nový předseda Senátu. Dodal, že chce udělat maximum pro to, aby se buď vyvrátilo nebezpečí arbitráží, či se po přijetí zákona hledaly cesty, jak žalobám, v nichž by šlo o miliardy korun, předejít.

Připustil zároveň, že Senát nemá pouze dvě možnosti, jak naložit s novelou - tedy poslat ji zpátky do Sněmovny, nebo odsouhlasit. Horní komora parlamentu se zákonem vůbec nemusí zabývat. "Kdybychom dali najevo, že ten materiál nepovažujeme do určité míry za ne úplně dopracovaný, ale je v plném rozsahu odpovědností vlády a Poslanecké sněmovny, tak je možné tento institut (nezabývat se, pozn.red.) použít," připustil Štěch.

Senátoři při schvalovacím "kolečku" zákony, které k nim doputují ze Sněmovny, buď schválí a od nich pak putují k prezidentovi, či je vrátí zpátky dolní komoře. Poslanci je buď přepracují a opět pošlou do Senátu, nebo senátory přehlasují. Třetí možností, kterou senátoři mají, je odhlasovat si, že se zákonem zabývat vůbec nebudou. V praxi se ale neprojednání rovná souhlasu. V roce 2007 takto Senát postupoval u tehdejší vládní reformy veřejných financí, tzv. Topolánkova batohu.

Po plynutí zákonné lhůty, kterou na projednání senátoři mají, se zákon dostane na stůl prezidentovi. I ten má několik možností. Buď zákon podepíše a tím vstoupí v platnost, nebo ho vrátí Sněmovně. Třetí variantou je, že zákon nepodepíše, čímž i přesto vstoupí v platnost.

Prezident Václav Klaus už informoval dopisem předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou (ODS), že přijetí novely zákona, která omezuje podporu fotovoltaiky, umožní. V dopise zároveň uvedl, že novelu ponechá bez svého podpisu, aniž by ji však vrátil Sněmovně k novému projednání. Tím umožní, aby zákon nabyl účinnosti.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Převod peněz v sekundách už je možný. Banky ale zatím vyčkávají

Mobito, nová možnost placení přes mobilní telefon

Poslat peníze manželce, aby je měla na účtu k dispozici za pár sekund. Zaplatit za telefon až večer v den splatnosti a...

Český export letos rekordně vzroste. Pomohla mu slabší koruna

Ilustrační snímek

Vývoz zboží z České republiky letos vzroste o dvě procenta na nový rekord 4,3 bilionu korun. A to i přesto, že se čeští...

Med z biofarmy měl být z EU, rozbor ukázal na zámoří

Falešný med Včelařství Thomayer.

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce nařídili stáhnout z regálů med od rodinné farmy Včelařství...

Najdete na iDNES.cz