Steve Jobs

Steve Jobs | foto: Reuters

Steve Jobs byl 39. nejbohatším Američanem. Dědicům zanechal 7 miliard

  • 83
Zakladatel firmy Apple Steve Jobs byl tajnůstkář. Nikdo tak neví, jaký majetek po sobě zanechal. Časopis Forbes v září jeho jmění odhadl na 7 miliard dolarů, zhruba 138 miliard Kč. Kdo ho zdědí? Jobsova sestra deníku The New York Times řekla, že její bratr trávil poslední měsíce svého života výhradně s rodinou a kolegy z práce. Právě oni tak mohou být největšími dědici.

Pokud Jobs neodkázal většinu svého majetku na charitu, připadl by v první řadě jeho nejbližší rodině, tedy manželce Laurene a čtyřem dětem (Eve, Erin, Reed a nemanželská Lisa).

Část jmění by ale mohla skončit u Jobsových adoptivních rodičů, tedy u Clary a Paula Jobsových či u jeho adoptivní sestry Patti. Dobře ale vycházel i se svou biologickou sestrou Monou, i když se s ní poprvé setkal teprve ve svých 27 letech.

Že by "otec" nakousnutého jablka odkázal něco i svému biologickému otci Abdulfattahovi Jandalimu, se spíš čekat nedá. Ačkoliv se syrský imigrant snažil několikrát se svým synem setkat, Jobs to odmítal. Hořký vztah měl i ke své biologické matce, Joanne Simpsonové, která ho dala k adopci, když studovala vysokou školu.

Utajený filantrop?

Při výčtu potenciálních dědiců se ale nedá vyloučit ani možnost, že největší část Jobsova majetku bude putovat na charitu. Přestože zakladatel Applu na rozdíl od jiných miliardářů nikdy neřekl, že by podporoval dobročinné účely a The New York Times dokonce popisuje historku, kdy ho o příspěvek na charitu požádal jeho rival Bill Gates a on odmítl, nemusí to nic znamenat.

Jobs totiž nemusel Gatese odmítnout jen proto, že ho v posledním zářijovém žebříčku nejbohatších Američanů časopisu Forbes předhonil s majetkem 59 miliard dolarů o 38 příček, ale i kvůli tomu, že pouze nerad mluvil o svém soukromí a svých pohnutkách.

Americký deník si totiž všímá toho, že jeho žena založila program, který vyhledává učitele pro handicapované studenty, aby jim pomohli získat vysokoškolský titul. Mezi filantropickými kruhy se tak podle listu spekuluje o tom, že Jobsovy peníze skrytě plynuly do vzdělání.

Časopis Forbes se při odhadování Jobsových příjmů opíral mimo jiné o hodnotu majetku, který mu náležel z podílu v mateřském Applu a ve firmě Walt Disney, jejíž akcie získal při prodeji studia Pixar.