Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Steve Jobs přilákal svět k počítačům

  11:54aktualizováno  11:54
Bill Gates je možná nejbohatší na světě, ale Steve Jobs je více sexy a cool než on. Právě tak začíná profil amerického počítačového vizionáře a pionýra Steva Jobse v prestižním magazínu Forbes, který sestavuje žebříček nejbohatších lidí světa.
Steve Jobs, Apple (c) profimedia.cz/corbis

Steve Jobs, Apple | foto: Profimedia.cz

Steve Jobs, který ve čtvrtek slaví své padesátiny, se v něm umístil s majetkem okolo 2,1 miliardy na 262. místě na světě a 74. v Americe.

Tento čerstvý padesátník, který v sektoru způsobil doslova revoluci, si ze své ztráty na Gatesových 40 miliard dolarů zřejmě nic nedělá. Jak o něm kdysi napsal jeden novinář, "Jobs je nejnebezpečnější člověk ze Sillicon Valley. Protože nic nedělá pro peníze."


Sám Jobs, jenž chodí oblečen zásadně v černém svetru a džínech, kdysi řekl: „Když mi bylo 23 let, cenili si mě na milion dolarů. O rok později už na deset milionů a v pětadvaceti na 100 milionů. To ale není důležité, protože já tuhle práci nikdy nedělal proto, abych zbohatl."

Čím Jobs počítačový průmysl změnil?
Se svou firmou Apple před třiceti lety dokázal, že počítače nemusí být jen obrovské skříně plné elektronek, které používá jen vláda a velké podniky. Ale že to může být pomocník, jenž najde využití v každé domácnosti nebo kanceláři.

Hodně mu v tom pomohlo i to, že jeho počítače byly uživatelsky mnohem vstřícnější, než bylo do té doby běžné. Zejména díky převzatému nápadu: klikání myší na grafické ikony na obrazovce. Tento systém pak začal používat i Bill Gates z Microsoftu ve svýchWindows.

Přátelství od studií
Počítačům se věnoval již na škole. Při práci pro firmu Hewlett-Packard se setkal se studentem kalifornské univerzity v Berkley Stephenem Wozniakem. Jobsovi bylo tehdy třináct aWozniakovi osmnáct let. Stali se přáteli.

Jobs to ještě zkoušel se studiem na univerzitě, ale po semestru odešel a vzal práci jako designér ve výrobě her pro firmu Atari. To ho však příliš nezajímalo, již měl plán začít vyrábět počítače.

Přemluvil Wozniaka, aby odešel od HP. Potřeboval jeho schopnosti specialisty na elektroniku, sám zase mohl nabídnout vizi a marketingový talent. A tak vznikla společnost Apple.

Kapitál pro Apple přinesl Volkswagen
Aby měli alespoň 1 300 dolarů na nákup nezbytných součástek, prodal Jobs svůj starý mikrobus Volkswagen a Wozniak programovatelnou kalkulačku. Jen o pár týdnů později již získali první zakázku na 50 počítačů po 666 dolarech.

První prototyp Apple I byl navržen v Jobsově ložnici a zkonstruován v garáži. Za dalších šest let již společnost Apple figuruje v přehledu magazínu Forbes 500 největších amerických firem.

Z Appelu odešel
Jejích modelů Apple II se prodalo přes pět milionů kusů. Pak přišly na svět počítače Macintosh, používané zejména na americkém trhu, ale oblíbené i ve světě pro své schopnosti v oblasti grafiky.

Právě "meky" přinesly uživatelům výhody zjednodušeného ovládání pomocí myši a grafického uživatelského prostředí.

Paradoxně v okamžiku, kdy se prodej „meků“ začal slibně rozjíždět, musel Jobs najednou ze své vlastní firmy odejít. Donutil ho k tomu vnitřní boj s tehdejším šéfem Apple Johnem Sculleyem, kterého sám Jobs najal.

V polovině 80. let si tedy Jobs založil novou firmu NeXT, jež se zaměřovala na výrobu počítačů a programů pro vědecké účely. Tento nápad se však příliš neosvědčil a Jobs v roce 1993 rozhodl, že se bude věnovat pouze softwaru.

Dobrá trefa: Pixar
Naopak další Jobsův tah, koupě studia Pixar od George Lucase za deset milionů dolarů, se ukázal jako dobrý krok. Pixar, který se podílel na tvorbě takových animovaných hitů, jako byly Příběh hraček, Hledá se Nemo nebo Úžasňákovi, přináší Pixaru desítky milionů dolarů.

A zpět k Appelu: za dolar ročně
Po zhruba deseti letech se Jobs do Apple opět vrátil. Obě strany se navzájem příliš potřebovaly. Do nové práce se Jobs vrhl opravdu s chutí. Nechává si za ni však symbolicky platit jen jeden dolar ročně. Ovšem kromě milionových bonusů. Vroce 2002 dostal navíc jako odměnu za dobrou práci dokonce vlastní letadlo.

Po svém návratu do Apple Jobs prokázal, že je opravdovým vizionářem. Což pocítili hlavně akcionáři, protože po jeho návratu se jejich investice zhodnotily na desetinásobek. Velký úspěch Apple slaví se s novými počítači iMac a také s iPodem, přehrávačem hudby ve formátu MP3.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

Další z rubriky

Počet vydaných platebních karet loni klesl, těch bezkontaktních přibylo

(Ilustrační snímek)

Počet vydaných platebních karet v loňském roce klesl o 592 tisíc na 10,7 milionu. Oznámilo to Sdružení pro bankovní...

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

Najdete na iDNES.cz