Stíhaná šéfka ERÚ podle žalobce napomáhala podřízené

  17:58aktualizováno  17:58
Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, kterou protikorupční policie obvinila z napomáhání trestnému činu zneužití pravomocí úřední osoby, podle žalobce dopomohla k trestnému činu své podřízené. Tou má být ředitelka odboru licencí.

Vitásková podle žalobce věděla o vazbách své podřízené na zástupce dvou elektráren, které žádaly o licenci. | foto: ČTK

V případu údajného solárního podvodu za dvě miliardy korun je nyní obviněno deset lidí, z toho čtyři pracovníci ERÚ. Vitásková považuje obvinění za účelové.

"Celé obvinění v plném rozsahu odmítám a považuji jej za absurdní účelový materiál, který má vést k destabilizaci Energetického regulačního úřadu a dehonestaci mé osoby," uvedla v tiskovém prohlášení. "Právní zástupci připravují stížnost na postup policejního orgánu," dodala Vitásková.

Společně s šéfkou ERÚ jsou za zneužití pravomocí úřední osoby stíháni i ostatní tři zaměstnanci. "Dvě osoby se 31. prosince 2010 přičinily o udělení licencí dvěma fotovoltaickým elektrárnám, přestože pro to nebyly dány předpoklady a zákonné podmínky. Další dvě, mezi nimiž je i předsedkyně úřadu, úmyslně zmařily obnovu řízení, která měla vést k odejmutí těchto licencí a odstranění toho škodlivého následku," uvedl státní zástupce Vrchního státního zastupitelství Radek Mezlík.

Podle žalobce jde o ředitelku odboru licencí, která svým rozhodnutími ponechala v platnosti nezákonná rozhodnutí o udělení licencí.

Žalobce: Vitásková věděla o vazbách podřízené na podnikatele

"Obviněná Vitásková napomohla ke spáchání tohoto trestného činu tím, že věděla o předchozích osobních a obchodních kontaktech této ředitelky odboru licencí s osobou jednající za obě elektrárny u úřadu. Tyto skutečnosti nasvědčující o její možné podjatosti zamlčela před jejím přímým nadřízeným, který ji mohl vyloučit z rozhodování," doplnil žalobce. Podle něj byla o všech podstatných okolnostech týkající se řízení o odejmutí licencí informována.

Případ se týká údajného podvodného získání licence na dvě fotovoltaické elektrárny na Chomutovsku do konce roku 2010. Podle policistů se skupina údajně snažila získat licenci a následně připojit elektrárny k distribuční soustavě elektřiny do konce roku 2010, ačkoliv obě elektrárny nebyly ještě v tomto roce dokončeny. Tím by jim byla garantována podstatně vyšší cena za výkup elektřiny než u fotovoltaických zdrojů uvedených do provozu v roce 2011.

Kromě zaměstnanců ERÚ tvoří část obviněných také zástupci objednavatelů a zhotovitelů elektráren. Ti jsou stíhání za podvod či pokus o něj. Vitásková se ve čtvrtek setkala s prezidentem Milošem Zemanem. Ten vyjádřil podporu snahám o výrazné snížení dotací na solární energetiku.

Autoři: ,


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Samoobslužné pokladny ověří u Britů jejich věk. Kvůli alkoholu a cigaretám

Samoobslužná pokladna firmy NCR vybavená systémem na rozpoznávání věku z...

V některých supermarketech ve Velké Británii zákazníci již brzy nebudou muset při nakupování alkoholu a cigaret u...

Cena nafty se vyrovnává benzinu. Pohonné hmoty v Česku dál zdražují

Ilustrační snímek

Pohonné hmoty v Česku dál zdražují, nafta opět rychleji a cenou se začala blížit benzinu. Průměrná cena Naturalu 95 v...

Češi se přestali zlepšovat ve schopnosti splácet dluhy

Ilustrační snímek

Schopnost Čechů splácet závazky se v letošním třetím čtvrtletí poprvé od konce roku 2015 přestala zlepšovat. Na konci...Najdete na iDNES.cz