Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stížnost na nájemné dorazila do Štrasburku

  13:04aktualizováno  13:04
Regulace nájemného v českých domech se přesunula do Štrasburku. Hnutí na obranu majitelů realit předalo Evropskému soudu pro lidská práva stížnost více než stovky majitelů domů. Ti se rozhodli kvůli regulaci činží Českou republiku zažalovat.

Ministerstvo spravedlnosti už začalo chystat podklady pro případnou obhajobu. "Jsou zde pádné důvody pro to se domnívat, že žaloba bude přijata," řekl mluvčí resortu Petr Dimun.

Evropský soud se bude nejprve zabývat přijatelností stížnosti. Délka tohoto řízení by mohla činit zhruba rok, odhaduje právní zástupce majitelů domů Stanislav Němec. Další rok až dva pak bude zřejmě trvat rozhodování o samotné podstatě věci.

Žaloby majitelů domů kvůli regulaci nájmů údajně stále přibývají. "Každých 14 dní, pokud se budou přihlašovat další, budeme žalobu rozšiřovat," řekl předseda Hnutí na obranu majitelů realit Girolamo Giormani.

Girolamo Giormani měl být v úterý hostem on-line rozhovoru na iDNES. Kvůli cestě do Štrasburku se ale na poslední chvíli omluvil. Nový temín pro on-line rozhovor je 24. březen od 13.00.

Ten nepochybuje, že soud rozhodne ve prospěch majitelů domů. Majitele povzbudilo rozhodnutí štrasburského soudu, který se v únoru zastal Francouzky polského původu Marie Hutten-Czapské, jíž patří dům v Gdaňsku.

Soud dal Polsku půl roku na změnu regulace tak, aby na ní majitelé domů neprodělávali. V České republice je přitom podle majitelů domů i ministerstva spravedlnosti právní stav v oblasti regulovaných nájmů horší.

Současné regulované nájemné neumožňuje podle majitelů domů pokrýt ani náklady na údržbu nemovitosti. Nájmy by se podle nich měly okamžitě zvýšit na úroveň ekonomického nájemného.

To podle Ústavu soudního inženýrství činí 49 korun za metr čtvereční a měsíc. Nejvyšší regulované nájemné v republice je v Praze, kde dosahuje maximálně 37 korun za metr čtvereční a měsíc.

Giormani odhaduje, že pokud se připojí k žalobám všichni soukromí majitelé domů, vyšplhá se náhrada škod vůči republice na více než 50 miliard korun. Pokud by se připojila města a obce, částka by se podle Giormaniho navýšila desetkrát, tedy na 500 miliard korun. Uvedl, že některá města a obce se již připojila. Jejich jména však odmítl říci.

Problém regulace nájemného se v České republice týká zhruba 750 000 bytů, tedy téměř pětiny trvale obydlených bytů. Soukromým majitelům patří kolem 300 000 bytů, ostatní byty vlastní obce.

Právní předpis, podle kterého by se zvyšovaly ceny v bytech s regulovanými činžemi, chybí nájemníkům a pronajímatelům od listopadu 2002.

Autor:


Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Podnikatelé roku se hledají i v regionech. Kde se zrodí vítěz?

V regionálním kole prestižní soutěže EY Podnikatel roku 2017 zvítězil Lubomír...

Nominace do devatenáctého ročníku soutěže EY Podnikatel roku odstartovaly i v jednotlivých krajích. Z regionálních...

Roundup od ledna skončí, zavelelo ministerstvo. Zahrádkáři dostanou výjimku

Přípravek na hubení plevelů Roundup

Stát od ledna zakáže využívání herbicidu glyfosát na urychlení dozrávání a vysušování plodin, nebude také možná jeho...

Ve vietnamské tržnici našli veterináři desítky kilogramů prošlého masa

Prošlé rybí maso z tržnice An Dong v Praze 10.

Veterináři spolu s policií při kontrole tržnice An Dong v Praze 10 našli zhruba 130 kilogramů prošlého zmrazeného...

Najdete na iDNES.cz