Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stížnost na nájemné dorazila do Štrasburku

  13:04aktualizováno  13:04
Regulace nájemného v českých domech se přesunula do Štrasburku. Hnutí na obranu majitelů realit předalo Evropskému soudu pro lidská práva stížnost více než stovky majitelů domů. Ti se rozhodli kvůli regulaci činží Českou republiku zažalovat.

Ministerstvo spravedlnosti už začalo chystat podklady pro případnou obhajobu. "Jsou zde pádné důvody pro to se domnívat, že žaloba bude přijata," řekl mluvčí resortu Petr Dimun.

Evropský soud se bude nejprve zabývat přijatelností stížnosti. Délka tohoto řízení by mohla činit zhruba rok, odhaduje právní zástupce majitelů domů Stanislav Němec. Další rok až dva pak bude zřejmě trvat rozhodování o samotné podstatě věci.

Žaloby majitelů domů kvůli regulaci nájmů údajně stále přibývají. "Každých 14 dní, pokud se budou přihlašovat další, budeme žalobu rozšiřovat," řekl předseda Hnutí na obranu majitelů realit Girolamo Giormani.

Girolamo Giormani měl být v úterý hostem on-line rozhovoru na iDNES. Kvůli cestě do Štrasburku se ale na poslední chvíli omluvil. Nový temín pro on-line rozhovor je 24. březen od 13.00.

Ten nepochybuje, že soud rozhodne ve prospěch majitelů domů. Majitele povzbudilo rozhodnutí štrasburského soudu, který se v únoru zastal Francouzky polského původu Marie Hutten-Czapské, jíž patří dům v Gdaňsku.

Soud dal Polsku půl roku na změnu regulace tak, aby na ní majitelé domů neprodělávali. V České republice je přitom podle majitelů domů i ministerstva spravedlnosti právní stav v oblasti regulovaných nájmů horší.

Současné regulované nájemné neumožňuje podle majitelů domů pokrýt ani náklady na údržbu nemovitosti. Nájmy by se podle nich měly okamžitě zvýšit na úroveň ekonomického nájemného.

To podle Ústavu soudního inženýrství činí 49 korun za metr čtvereční a měsíc. Nejvyšší regulované nájemné v republice je v Praze, kde dosahuje maximálně 37 korun za metr čtvereční a měsíc.

Giormani odhaduje, že pokud se připojí k žalobám všichni soukromí majitelé domů, vyšplhá se náhrada škod vůči republice na více než 50 miliard korun. Pokud by se připojila města a obce, částka by se podle Giormaniho navýšila desetkrát, tedy na 500 miliard korun. Uvedl, že některá města a obce se již připojila. Jejich jména však odmítl říci.

Problém regulace nájemného se v České republice týká zhruba 750 000 bytů, tedy téměř pětiny trvale obydlených bytů. Soukromým majitelům patří kolem 300 000 bytů, ostatní byty vlastní obce.

Právní předpis, podle kterého by se zvyšovaly ceny v bytech s regulovanými činžemi, chybí nájemníkům a pronajímatelům od listopadu 2002.

Autor:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Otevírací doba obchodů o svátcích

(Ilustrační snímek)

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Hutě ArcelorMittal by se mohly prodat už do ledna 2019, tvrdí odbory

Zavážení vsázky na ocelárně do tandemové pece

Už za rok mohou mít hutě ArcelorMittal Ostrava jiného majitele. Podle odborářů, kteří jednali s premiérem v demisi...

Počet vydaných platebních karet loni klesl, těch bezkontaktních přibylo

(Ilustrační snímek)

Počet vydaných platebních karet v loňském roce klesl o 592 tisíc na 10,7 milionu. Oznámilo to Sdružení pro bankovní...

Najdete na iDNES.cz