Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sto miliard z Unie se vzdaluje

  9:38aktualizováno  9:38
Ještě tuto neděli mluvil premiér Jiří Paroubek v televizi o tom, že z Evropské unie poplyne v příštích letech do českých rukou až sto miliard korun ročně. Česko však na tuto částku nejspíš nedosáhne.

Čeští ministři začínají připouštět, že z nového rozpočtu Unie přiteče méně peněz | foto: Michal SváčekMF DNES

Odhad vlády, kolik mohou Češi z Unie získat, stojí na vodě. Vše závisí na tom, jak dopadne jednání o novém velkém rozpočtu pro Evropskou unii na roky 2007 až 2013. Vývoj debat ale čím dál více naznačuje, že proud peněz z Bruselu bude méně silný a zejména bude muset překonávat nečekané peřeje.

Českým politikům už povolují nervy. "Vidíme určitou snahu starých členských zemí znesnadnit nám využití finančních prostředků," říká ministr pro místní rozvoj Radko Martínek.

Laicky řečeno, staří členové tlačí na nastavení pravidel rozpočtu tak, že pro jednotlivé země, zejména ty nové, bude podstatně složitější získávat peníze na své projekty. Sto miliard tedy může být na papíře, ale Česko je nezvládne vyčerpat.

V Unii je více zaostalejších zemí a bohatí členové Unie včetně Německa či Nizozemska už nechtějí platit mnoho navíc. Zároveň Evropa jako celek pokulhává ve vzdělávání a vývoji vědy a výzkumu, kam by podle britského premiéra Tonyho Blaira měla investovat především. Podle řady kritiků fungování Unie včetně Blaira by nejlogičtější bylo sáhnout na dotace zemědělcům, ale to zase nedovolí Francie, jejíž farmáři dostávají nejvíce. Na inovace není tedy kde brát.

Paroubek chce dotace na infrastrukturu a paneláky
Minulý týden Evropská komise po konzultaci s Londýnem, jenž nyní Unii předsedá, přispěchala s návrhem kompromisu. Země čerpající z fondů určených na rozvoj zaostalých regionů, tedy i Česká republika, mají dávat až šedesát procent na vzdělávání či vědu.

Zaskočila tím českou vládu, která chce dávat eura i na jiné věci, například stavby silnic či opravy panelových domů. "Co je platné postavit vysokou školu na nějakém odlehlém místě, když tam nevede silnice," stěžoval si minulý týden na londýnském summitu Jiří Paroubek.

Podle europoslance za ODS Oldřicha Vlasáka navíc Česko příliš neumí získávat peníze z evropských fondů právě na tyto takzvaně měkké projekty. "Může se nám stát, že hodně peněz zůstane nevyčerpaných, a ty pak mohou přejít tam, kam chtějí staré členské země," říká Vlasák.

Stará Evropa se reforem bojí
Čeští, ale třeba i slovenští politici mají obavy také z nového nápadu na vznik globalizačního fondu, jenž má mírnit důsledky rozsáhlých změn, kdy se na dlažbě ocitne najednou velký počet Evropanů. Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda v tom vidí záchrannou síť především pro staré členské země, které se bojí reforem.

Celkový objem peněz, které budou moci Češi čerpat z Bruselu, závisí na rychlosti a podmínkách dohody o velkém rozpočtu. Podle mluvčího ministerstva financí Marka Zemana může výsledná česká částka jít nahoru i dolů. "Řádově se ale pravděpodobně nezmění," řekl Zeman.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Ceny pražských bytů se od roku 1998 ztrojnásobily. I nadále porostou

(Ilustrační snímek)

Ani krize nezastavila cenový růst českých bytů, které v některých oblastech oproti roku 2005 podražily o více než 76...

Zájem o českou dovolenou roste. Hotely jsou plné a daří se i pronajímatelům

Novým krumlovským architektem bude Ondřej Busta z pražského ateliéru Robust...

Češi milují Česko. Nebo alespoň cestování po něm. Počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních totiž poprvé...

Otevírací doba obchodů o svátcích

(Ilustrační snímek)

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Najdete na iDNES.cz