Stokoruny za pilulky zdraví nenahradí

Dlouhé procházky jsou zadarmo, půl kila jablek a mrkve lze pořídit za desetikorunu a cena dvou litrů vody se počítá v haléřích. Zdravý životní styl není drahá záležitost. Přesto dnes lidé utrácejí stokoruny někdy i tisíce měsíčně za nejrůznější pilulky a preparáty, které jim mají zajistit zdraví a prodloužit život. Lékárny přeplněné lahvičkami s podpůrnými prostředky lákají - v dnešní uspěchané době je určitě jednodušší koupit lék, byt drahý, než zdravě jíst a mít dostatek pohybu.

Lidé loni v lékárnách utratili za léky včetně veterinárních přípravků zhruba osm miliard korun, na recept si vyzvedli léčiva asi za dvacet miliard korun.

"Je to velký byznys, točí se v něm miliardy dolarů. Podle mého mnoho podpůrných prostředků lidem většinou nijak nepomůže, ale koneckonců ani neuškodí," říká vedoucí laboratoře pro výzkum arteriosklerózy Ikemu Rudolf Poledne.

Ovšem posléze dodává: "I když, může vlastně i uškodit. Pokud člověk utratí všechny peníze v lékárně a už mu nezbude na půl kila ovoce a zeleniny, které mu denně zajistí potřebný přísun vitaminů a minerálů."

Umělé pilulky stravu nenahradí
Umělými potravinovými doplňky podle něho přirozenou stravu nahradit nelze. Podle prezidenta České lékařské komory Davida Ratha člověk, který jí vyváženou stravu, sportuje a chodí na slunce, umělé vitaminy příliš nepotřebuje.

Připouští, že mohou být užitečné například pro starší lidi, kteří nejedí příliš zdravě, nebo pro malé děti. Proč jsou vlastně lidé za léky ochotni platit tak vysoké částky? Svůj podíl na tom má určitě reklama.

Například v době chřipkových epidemií v listopadu a únoru platí farmaceutické firmy za propagaci - většinou televizní - více než 400 milionů korun. Reklamě se pacient někdy nevyhne ani u samotného lékaře, ordinace některých totiž připomínají spíše výkladní skříň obchodu s léčivy.

"Umím si představit, že například diabetolog nabízí svému pacientovi publikaci, jak žít s cukrovkou, či dermatolog speciální krém pro alergiky, který nemusí být běžně k dostání. Vitaminy a podobné preparáty včetně homeopatik by ale v ordinaci lékař prodávat neměl. To je špatně," říká k tomu Rath.

Vedle propagace hraje velkou roli i lidská nátura. "Lidé by si dnes za peníze rádi koupili i zdraví. Ohromně se jim líbí polykat barevné prášky. Střídmá a pestrá strava, dostatek pohybu, spánku a život bez stresu však pilulkou ,na dobře ` suplovat nejde," říká zástupce přednosty interní kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice Zdeněk Susa.

"Zdravý životní styl nestojí peníze, ale čas a trochu přemýšlení, co pro sebe udělat," dodává.

Zdraví za tři stovky

* 3 balení vitaminového preparátu
* 25 kilogramů mrkve
* 13 kilogramů pomerančů
* 6 porcí vegetariánského jídla
* 6 hodin v posilovně nebo v bazénu
* 4krát sauna
* hodina a půl squash
* 5krát výlet vlakem do přírody (35 km)