Podomní prodejci využívají k výběru klientů i databáze energetických firem (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Podomní prodejce s elektřinou ho prý podvedl. Důchodce se soudí

  • 36
V jeho šedesáti šesti letech to byla první špatná zkušenost s podomním obchodníkem. Když loni 16. září Jaroslav Kopp podepsal smlouvu o změně dodavatele elektřiny, netušil prý, že přejde k jiné firmě. „Obelhali mě,“ tvrdí důchodce, který se brání u soudu.

Tu středu si pan Kopp dobře pamatuje. Na jeho zvonek v domě v Nehvizdech u Prahy zazvonil obchodník s elektřinou a plynem.

„Říkal, že jsou dceřinou společností Centropolu a že mi bude chodit vyúčtování z Prahy namísto z Ústí nad Labem,“ vypráví muž, který ihned podepsal smlouvu. Tou se zavázal k přechodu ke konkurenční firmě Bohemia Energy od 13. března 2016. A jako dárek dostal úsporné žárovky.

ČTĚTE TAKÉ: Prodejci energií válčí, ze zákazníků jsou rukojmí

Když mu později volal jeho dodavatel, proč chce odejít k jiné firmě, divil se prý, že má jít o jinou společnost. „Až tehdy jsem se dozvěděl, že mě oblbnul,“ pokračuje. Dokázat argumentaci prodejce však nemůže. Smlouvu se pokoušel ještě před zahájením dodávek zrušit. Jenže to údajně nešlo, kvůli novému energetickému zákonu, platnému od ledna. Kopp vůbec netušil, o čem je řeč, telefonní rozhovor s pracovníkem Bohemia Energy si však sám od sebe nahrával (záznam hovoru si můžete pustit pod článkem).

Pořádná pokuta

„Kdyby to záleželo na mně, šlo to udělat nějak jinak, klidně vám tady tu smlouvu zruším a je to vyřešeno, ale vzhledem k tomu, že se od Nového roku měnil energetický zákon, tak se s tím bohužel nic jiného udělat nedá,“ vysvětloval Michal Odvárka z Bohemia Energy po telefonu. Volal mu, aby mu vysvětlil, proč jeho žádost o odstoupení od smlouvy z 12. 1. neuspěla.

Důchodce byl přesvědčený o tom, že ho zástupce firmy podvedl. Pracovník Bohemia Energy mu totiž řekl, že pokud chce odejít, poruší tím smlouvu. A bude muset zaplatit pokutu 6 050 korun a navíc 2 000 Kč za porušení další smlouvy o žárovkách, které prý mohl vrátit v neporušeném stavu jen do 30 dnů od podpisu. O možnosti výpovědi, která je podle Energetického regulačního úřadu možná až do 15. dne od zahájení dodávek, nepadlo v rozhovoru ani slovo.

Případ se dostal k soudu. Na svého většího konkurenta v něm útočí Centropol Energy, který klienta zastupuje. Bohemia Energy si stojí za tím, že jednala správně, ale sankce už od důchodce nechce. „Přišel mi od nich dopis, že smlouvu ukončili. Žádné poplatky za porušení smlouvy ani žárovky nechtěli,“ uzavřel Kopp.