Protest zemědělců v Chlumci nad Cidlinou | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Stovky farmářů v Chlumci protestovaly proti nízkým cenám mléka

  • 24
Stovky zemědělců se dnes symbolicky sešly v Chlumci nad Cidlinou, aby protestovaly proti nízkým výkupním cenám mléka a ztrátám v chovu skotu. Zatím mohou jen doufat, že se svým protestem nedopadnou stejně jako sedláci při selském povstání v roce 1775 a vyburcují politiky k řešení situace.

Hlavním požadavkem zemědělců je podle šéfa Agrární komory Jana Veleby zavedení minimální ceny mléka. Agrárníci dále požadují schválení zákona, který by zabezpečil korektní chování obchodních řetězců. Třetím požadavkem je přijetí koncepce českého zemědělství.

"Cílem akce je upozornit, že v mléčném skotu je obrovský problém a že je třeba se tomu věnovat tak, jako se (politici) věnují automobilkám apod.," řekl iDNES.cz Veleba. 

Veleba tvrdí, že nyní je výkupní cena mléka šest korun za litr, přičemž hranice rentability se pohybuje mezi 8,50 až 8,60 Kč. Dodal, že výrobci mléka každý měsíc v porovnání s loňským rokem na tržbách ztrácí asi půl miliardy korun. "Když to půjde dál, za rok to bude šest miliard. To nemá sektor schopnost přežít," řekl.

Dodal, že zemědělci potřebují ministra zemědělství, který jim rozumí. Odstupující ministr Petr Gandalovič však uvedl, že zemědělci svými protesty těžko něco zmůžou.

Demonstrace v pěti krajích

Zemědělci si k protestům přinesli řadu transparentů. Například z Táborska přijeli s nápisem "Požadujeme rovné podmínky", zástupci Litoměřicka nesou transparent "Nechceme vybíjení dojného skotu v ČR". Dopravu na hlavní silnici z Hradce Králové na Prahu, která vede těsně kolem památníku, nezablokovali.

Protest zemědělců v Letovicích

Zemědělci kromě Chlumce protestovali v dalších pěti krajích, kde s těžkými stroji vyjeli do ulic. Protesty byly klidné, někde ale zpomalily dopravu. Demonstrace se konaly i v dalších zemích, v Evropě dnes protestovalo 25 000 chovatelů. 

Farmáři vybíjejí chovy

Šéf Agrární komory tvrdí, že se chovatelé mléčného skotu dostávají do situace, kdy výrobu nemohou dělat, protože je už od října roku 2008 ztrátová. "Výkupní cena mléka nadále klesá, od začátku roku utržili farmáři za mléko o půl miliardy korun méně než loni," sdělil Veleba.

Cena, která špičkovým chovatelům mléka pokryje náklady na výrobu, začíná podle něho na osmi korunách za litr. V současné době je ale zhruba šest korun, včetně započítání dotací od Evropské unie i od státu.

Protest zemědělců v Chlumci nad Cidlinou

Farmáři se kvůli ztrátové výrobě začali zbavovat dojnic. "U nás v ČR začíná první vlna zabíjení krav. Nebudou to stovky, ale řádově tisíce," dodal Veleba s tím, že na některých farmách už šly stovky dojnic na jatka. Jinde se krávy snaží prodat, zájem o ně je však v Česku podle něj malý.

Podle Veleby se letos již zlikvidovaly dva až tři tisíce nerentabilních stád. Do konce pololetí by to mohlo být až sedm tisíc krav z celkového počtu 390 000 kusů. Ředitel Agrodružstva Lhota pod Libčany Pavel Veselý řekl, že podnik by při vybití svých 500 krav musel 65 z 95 zaměstnanců poslat na úřad práce.

Čeští zemědělci tím podpoří německé producenty mléka, kteří mléčnou stávku v Evropě pořádají.

, ,