Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stovky firem se zbavily malých majitelů

  1:00aktualizováno  1:00
Většinoví vlastníci dvou stovek českých firem řekli svým drobným akcionářům sbohem a jejich podíly na valných hromadách nuceně odkoupili.
Praha, byznys

Praha, byznys - Praha - Karlův most | foto: Profimedia.cz

Možnost zbavit se malých akcionářů přinesla vlastníkům s podílem nad 90 procent společnosti kontroverzní novela obchodního zákoníku, která platí teprve od letošního 3. června.

Agentura Čekia do konce září zaznamenala 201 nucených výkupů akcií. Celkový počet firem, jež drobné vlastníky takzvaně vytěsní, odhaduje až na čtyři stovky.

Firmy za výkup vlastních akcií podle Petry Doležalové z Čekie zaplatí 12 až 13 miliard korun.

Ustanovení o vytěsnění, které prosadil poslanec za ODS Vladimír Doležal, mělo být tečkou za kuponovou privatizací. Mělo však omezit také praktiky některých malých akcionářů, kteří nejrůznějšími obstrukcemi na valných hromadách přiměli velkého vlastníka odkoupit jejich podíly za přemrštěné ceny.

Současná úprava však podle odborníků znevýhodňuje pro změnu malé akcionáře. Teoreticky může nastat situace, že vyvlastněný akcionář nebude mít akcie ani peníze. "Převzetí peněz není dobře ošetřené. Je pouze řečeno, že majoritní akcionář musí v přiměřené době peníze vyplatit," říká Doležalová.

Ale i když firma peníze vyplatí, akcionář na ně přesto může čekat marně. Seznamy adres nemusí být aktuální. Pokud akcionář změní adresu svého bydliště, měl by podle Doležalové nahlásit nové bydliště Středisku cenných papírů, kam mu bude doručena složenka.

Novelu kritizuje také Karel Staněk z Ochranného sdružení malých akcionářů. "Neexistuje žádná sankce vůči majoritnímu akcionáři, když cenu nevyplatí. Jediné potrestání je to, že nemůže hlasovat akciemi, které vytěsněním získal. V Evropě je naopak spravedlivé protiplnění zaručeno," říká Staněk.

Odvolává se na evropskou směrnici, se kterou počítá další novela obchodního zákoníku, která se teprve připravuje. Na novele se podílelo ministerstvo spravedlnosti i Komise pro cenné papíry a je na cestě do legislativní rady vlády.

"Novelu připravujeme již několik měsíců, proběhla už veřejnou diskusí. V průběhu procesu přišel návrh pana Doležala, který stanovil, že chce akcionáře vytěsnit, ale neřekl, za jakých podmínek," říká Ivana Sedláčková z komise.

Doležal však trvá na tom, že jeho rychlá novela měla smysl. "Ta novela je v pořádku, citlivé je samozřejmě stanovení ceny za akcii," říká. Odmítá spekulace, že by vznikla pod tlakem majoritních akcionářů.

Staněk však říká, že poslanci měli snahu vyhovět velkým firmám a že jim mimo jiné umožnili ušetřit nemalé peníze. "Přišlo to jakoby náhodou v době, kdy se společnosti vyhrabaly z transformačních problémů a měly vyplácet dividendy," upozorňuje Staněk.

Na obchodních soudech se už objevují žaloby na neplatnost valných hromad. "Nabízenou cenou se cítím poškozen a domnívám se, že vytěsňování je protiústavní a porušuje evropskou legislativu," říká Roman Minarik, jeden z drobných akcionářů, který žaluje Elektrárny Opatovice, Východočeskou energetiku a Stock Plzeň.

Stock nabízí za jednu akcii 13 072 korun a podle mluvčího firmy Jiřího Janouška je to cena solidní. "Cena byla stanovena znaleckým posudkem renomované společnosti Tacoma Consulting," říká.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Avast vstoupí v květnu na londýnskou burzu. Chce 200 milionů dolarů

Avast, ilustrační snímek.

Původně česká antivirová firma Avast po roce odkladů míří na burzu. V květnu hodlá získat na londýnské burze 200...

AirBank v Německu a Zonky na Západě i Východě, plánuje Šmejc

Finančník Jiří Šmejc

Finanční skupina Home Credit, která patří do impéria nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, se nadechuje k dalšímu růstu....

Lidl a Kaufland přesedlají na BMW, ojetiny mohou zaplavit český trh

Německá automobilka BMW (ilustrační snímek)

Německá skupina Schwarz-Gruppe, vlastnící obchodní řetězce Lidl a Kaufland, přechází u firemní flotily ze značky Audi...

Najdete na iDNES.cz