Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stovky firem se zbavily malých majitelů

  1:00aktualizováno  1:00
Většinoví vlastníci dvou stovek českých firem řekli svým drobným akcionářům sbohem a jejich podíly na valných hromadách nuceně odkoupili.
Praha, byznys

Praha, byznys - Praha - Karlův most | foto: Profimedia.cz

Možnost zbavit se malých akcionářů přinesla vlastníkům s podílem nad 90 procent společnosti kontroverzní novela obchodního zákoníku, která platí teprve od letošního 3. června.

Agentura Čekia do konce září zaznamenala 201 nucených výkupů akcií. Celkový počet firem, jež drobné vlastníky takzvaně vytěsní, odhaduje až na čtyři stovky.

Firmy za výkup vlastních akcií podle Petry Doležalové z Čekie zaplatí 12 až 13 miliard korun.

Ustanovení o vytěsnění, které prosadil poslanec za ODS Vladimír Doležal, mělo být tečkou za kuponovou privatizací. Mělo však omezit také praktiky některých malých akcionářů, kteří nejrůznějšími obstrukcemi na valných hromadách přiměli velkého vlastníka odkoupit jejich podíly za přemrštěné ceny.

Současná úprava však podle odborníků znevýhodňuje pro změnu malé akcionáře. Teoreticky může nastat situace, že vyvlastněný akcionář nebude mít akcie ani peníze. "Převzetí peněz není dobře ošetřené. Je pouze řečeno, že majoritní akcionář musí v přiměřené době peníze vyplatit," říká Doležalová.

Ale i když firma peníze vyplatí, akcionář na ně přesto může čekat marně. Seznamy adres nemusí být aktuální. Pokud akcionář změní adresu svého bydliště, měl by podle Doležalové nahlásit nové bydliště Středisku cenných papírů, kam mu bude doručena složenka.

Novelu kritizuje také Karel Staněk z Ochranného sdružení malých akcionářů. "Neexistuje žádná sankce vůči majoritnímu akcionáři, když cenu nevyplatí. Jediné potrestání je to, že nemůže hlasovat akciemi, které vytěsněním získal. V Evropě je naopak spravedlivé protiplnění zaručeno," říká Staněk.

Odvolává se na evropskou směrnici, se kterou počítá další novela obchodního zákoníku, která se teprve připravuje. Na novele se podílelo ministerstvo spravedlnosti i Komise pro cenné papíry a je na cestě do legislativní rady vlády.

"Novelu připravujeme již několik měsíců, proběhla už veřejnou diskusí. V průběhu procesu přišel návrh pana Doležala, který stanovil, že chce akcionáře vytěsnit, ale neřekl, za jakých podmínek," říká Ivana Sedláčková z komise.

Doležal však trvá na tom, že jeho rychlá novela měla smysl. "Ta novela je v pořádku, citlivé je samozřejmě stanovení ceny za akcii," říká. Odmítá spekulace, že by vznikla pod tlakem majoritních akcionářů.

Staněk však říká, že poslanci měli snahu vyhovět velkým firmám a že jim mimo jiné umožnili ušetřit nemalé peníze. "Přišlo to jakoby náhodou v době, kdy se společnosti vyhrabaly z transformačních problémů a měly vyplácet dividendy," upozorňuje Staněk.

Na obchodních soudech se už objevují žaloby na neplatnost valných hromad. "Nabízenou cenou se cítím poškozen a domnívám se, že vytěsňování je protiústavní a porušuje evropskou legislativu," říká Roman Minarik, jeden z drobných akcionářů, který žaluje Elektrárny Opatovice, Východočeskou energetiku a Stock Plzeň.

Stock nabízí za jednu akcii 13 072 korun a podle mluvčího firmy Jiřího Janouška je to cena solidní. "Cena byla stanovena znaleckým posudkem renomované společnosti Tacoma Consulting," říká.

Autoři:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Další z rubriky

Pět barev musí stačit, velí Musk. Chce urychlit výrobu vozů Tesla

Elon Musk, šéf automobilky Tesla, představuje nový elektrický roadster

Automobily Tesla už budou jen v pěti namísto sedmi barev. Oznámil to v úterý majitel firmy Elon Musk na Twitteru. Chce...

Z lásky k papíru vznikl byznys. Příbramská Vazárna vyrábí sešity na zakázku

Po navrhnutí designu a vytisknutí jednotlivých částí přichází na řadu ruční...

I tak staré řemeslo jako knihařina může v době automatizace najít uplatnění. Místo rozpadajících se knih se na...

Kampaň MeToo se přesunula do McDonald‘s. Firma neřeší sexuální obtěžování

Restaurace McDonald’s v čínském Pekingu

V úterý budou stávkovat v deseti amerických městech zaměstnankyně McDonald‘s. Podle nich společnost neřeší sexuální...

Najdete na iDNES.cz