Stránka slevolety.cz

Stránka slevolety.cz | foto: Slevolety.cz

Stovky klientů portálu Slevolety.cz nejspíš přijdou o peníze

  • 3
První pokus vydělat na zájmu Čechů o slevové servery a levné letenky končí v rukou policie. V Británii sídlící společnost, která provozovala web Slevolety.cz, dluží i svým dodavatelům. Šance na získání peněz zpět je téměř nulová, banka firmě zmrazila účet.

Společnost přestala nabízet letenky před měsícem, když MF DNES upozornila na fakt, že někteří klienti vůbec neodletěli. Peníze slíbili zástupci firmy vrátit do 30 dnů. Dosud však většina na peníze čeká.

"Ozvalo se několik set poškozených lidí z celé republiky," řekla mluvčí pražské policie Eva Miklíková. Podle ní policie už zahájila vyšetřování celého případu kvůli podezření ze spáchání podvodu, dosud však nikoho neobvinila.

Podle ní ještě není možné říct, k jaké škodě došlo. "Všichni poškození musí být vyslechnuti, pak to bude možné sečíst," dodala Miklíková. Při cenách letenek většinou kolem dvou tisíc však zcela jistě bude škoda v řádu statisíců korun. Lidé se podle ní mohou ozvat policii i na speciální email skpv@email. cz, zřízený pro poškozené firmou Slevolety.cz.

Společnost dluží i svým dodavatelům

Na policii se chce obrátit i například Tomáš Gola, majitel design studia, které portál Slevolety.cz vytvořilo. "Nezaplatili dosud ani korunu, pohledávku vymáhám," řekl Gola, který měl i přehled o objednávkách lidí. Podle něj šlo o objednávky za zhruba milion korun.

Peníze od portálu Slevolety.cz vymáhá i firma Messenger, která pro něj zajišťovala doručování poukazů na letenky a provoz informační linky. "Jde řádově o desítky tisíc korun, už komunikujeme s policií," řekla členka představenstva Kateřina Ovesná.

Firma už nemá své stránky, stále běží jen její profil na Facebooku, kde diskutují lidé, kteří rovněž nedostali zaplaceno.

Podle Marka Wantocha, který se na celém projektu podílí, nemohou lidem vrátit peníze do zmíněných třiceti dnů, protože jim Raiffeisen bank dočasně pozastavila účet. "Nezbývá nám než čekat na opětovné zprůchodnění účtu. O celé situaci jsme preventivně informovali i policii," uvedl Wantoch.

Lidem přitom píše jinou verzi: "V současné době čelíme velkému množství dotazů od klientů, které všechny zpracováváme," odpovídá firma lidem na dotaz, kdy dostanou peníze zpět.

Firemní účet je téměř bez peněz

Raiffeisenbank podle svého šéfa komunikace Jakuba Puchalského nemůže své vztahy s klienty komentovat. Podle informací MF DNES došlo ke zmrazení účtu po zásahu Finančního analytického útvaru ministerstva financí, které své kroky podle Jakuba Haase z tiskového oddělení rovněž nemůže komentovat.

"Ministerstvo zásadně nesděluje konkrétní subjekty, ke kterým je prováděno vyšetřování, jeho aktuální stav ani předpokládaný vývoj," řekl Haas. Podle zdrojů MF DNES byl účet už v době obstavení v podstatě prázdný. Kam vybrané peníze od klientů zmizely, není jasné.

Některým lidem se peníze přeci jen vrátily. Například Jan Beer, který měl s firmou letět těsně před koncem činnosti serveru do Paříže, dostal zpět víceméně celou částku. "Peníze vložili na účet hotově, nešlo to ani z účtu," dodal Beer.

Za portálem Slevolety.cz stojí oficiálně britská společnost Online Vision, jejíž ředitelkou je devatenáctiletá Hedvika Gregorová, za firmu rovněž vystupuje o rok starší Marek Wantoch, který současně někdy vystupoval jako Marek Nowak.

Jejich podnikání bylo od začátku podezřelé: firma nabízela letenky většinou výrazně levněji, než byly k dostání přímo u letecké společnosti. Model podnikání navíc připomínal letadlo: firma prodávala dopředu poukazy na letenky v atraktivních termínech, skončila ve chvíli, kdy si je lidé chtěli proměnit na skutečný let.