Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Strach z recese oslabuje korunu. Když přijde, zdraží zájezdy a dovoz

  • 117
Česká měna oslabuje vůči oběma hlavním měnám. K euru se včera v tomto roce poprvé přehoupla přes hranici 25 Kč a k dolaru dnes odpoledne tečovala laťku 18,6 Kč. Koruna ztrácí kvůli obavám investorů z příchodu další krize. Pokud recese skutečně přijde, mohou se Češi připravit na dražší cestování i nakupování v cizině. Například benzin by však mohl zlevnit.

Koruna, která se letos pohybovala v pásmu 24,00 až 24,60 Kč za euro, nabrala nyní hlavně kvůli dluhovým problémům Evropy nový směr. "Začal se plnit scénář pro příchod recese. Že skutečně nastane, je nyní kvůli Řecku pravděpodobnější, než že se Evropě vyhne," uvažuje analytik společnosti Next Finance Martin Prokop.

Pokud recese nastane, bude to mít dlouhodobý vliv na kurz české měny vůči hlavním měnám. Vůči euru bude podle Prokopa koruna v ročním výhledu oslabovat až na 25,50 korun za euro a za rok se dostane pod 25 Kč. Vůči dolaru bude oslabovat ještě citelněji, protože euro je pro investory rizikové aktivum a držet tak budou raději dolar. Z letošního průměrného kurzu 17,27 Kč za dolar se tak podle Prokopa koruna za rok dostane až na 19,40 Kč.

Zájezdy a zahraniční nákupy podraží

Češi se tak mohou připravit na to, že zdraží všechny nákupy v cizině, vedle elektroniky i dovolené. Zájezdy však vzhledem k velké konkurenci na trhu a již vydaným katalogům se zimní nabídkou zdraží až v příštím roce.

"Pokud by se koruna držela dlouhodobě na oslabené úrovni, zájezdy by do určité míry zdražily, ale až v příští letní sezoně. Většina cestovních kanceláří je totiž proti kurzu chráněna a do zimních nabídky by tak vyšší náklady nepromítla," vysvětluje mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří Jan Papež.

Většina cestovek už také vydala katalogy s cenami zimních dovolených. Ty může podle Papeže ze zákona měnit jen tehdy, když se kurz koruny odchýlí o deset procent. Pokud by ceny měnila při menším pohybu měny, měl by zákazník právo odstoupit od kupní smlouvy. "V cestovním ruchu ale panuje velká konkurence, cestovky proto i při případném zdražení zájezdů nepromítnou vliv oslabené koruny plně do ceny zájezdů," uvedl Papež.

Zdražovat budou také věci dovezené z ciziny. To nejvíc odnesou firmy, které se importem živí. Nízká domácí poptávka se při příchodu recese utlumí ještě víc a dovozci tak do svého zisku budou muset promítnout jak vyšší náklady na nákup dražších věcí, tak i oslabení příjmů z nižších prodejů.

Slabá koruna nahrává exportérům, radovat se ale nemohou

Naopak vývozci by za jinak nezměněných podmínek mohli mít z oslabené koruny radost. Vzhledem k tomu, že prodávají své zboží za zahraniční měnu, tak za ni při oslabeném kurzu koruny dostanou více peněz. Recese však velmi pravděpodobně postihne celou Evropu, což oslabí poptávku po jejich zboží. Na větší zisky se tak těšit nemohou. 

"Exportéři na tom ale budou lépe než dovozci. Dopadne na ně jen jeden negativní vliv, kdežto dovozci budou muset vedle oslabené poptávky čelit ještě vlivu oslabené koruny," podotýká analytik Prokop.

Benzin krátkodobě nezlevní, v recesi však spíš ano

Řidiči se příchodu recese bát spíš nemusejí. Ceny tuzemských pohonných hmot sice ovlivňuje kurz koruny k dolaru, za něž se ropa na zahraničních trzích nakupuje, recese však tlumí poptávku, a tak ceny ropy bez započítání jiných vlivů mají tendenci spíš klesat.

"Ropa je cyklická komodita, která v době ekonomické recese zlevňuje a v období růstu zdražuje. V současné chvíli je však cena ropy poměrně vysoká, jakoby na rozdíl od akciového trhu nereagovala na obavy z krize. Pokud krize nastane, ropa za jinak nezměněných podmínek zlevní a překoná vliv oslabené koruny. Ceny pohonných hmot by tak mohly v ročním výhledu spíš klesnout," říká Prokop.

Krátkodobě to však rozhodně platit nebude. Kurz koruny vůči dolaru ve čtvrtek v 14:55 podle serveru Patria Online dosáhl úrovně 18,60 Kč za dolar. Včera kolem osmé hodiny večer přitom končil na úrovni 18 Kč. Takové oslabení české měny ovlivní přinejmenším ceny benzinu v příštím týdnu.

"I když cena ropy klesá, česká koruna dál výrazně oslabuje, ceny pohonných hmot v následujícím týdnu proto klesat nebudou. Řidiči mohou očekávat stagnaci, nebo růst," řekl Petr Čermák, analytik společnosti Colosseum, která ceny benzinu dlouhodobě sleduje.