Strana financovaná Valentou zkouší zbourat klíčový Babišův zákon

  15:40aktualizováno  27. října 10:32
Zkřížit plány ministrovi Andreji Babišovi se pokouší maličká Strana soukromníků za zády s jiným miliardářem, senátorem Ivo Valentou. Do konce příštího týdne zkusí získat sedmnáct podpisů senátorů pro ústavní stížnost, aby mohla strana zbořit klíčový zákon, od nějž si Babiš hodně slibuje pro lepší výběr daní - takzvaná kontrolní hlášení.

Ministr financí Andrej Babiš. Jeho klíčový zákon o kontrolních hlášeních plátců DPH chtějí odpůrci zbořit u Ústavního soudu | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Oč jde? Už od 1. ledna budou mít všichni plátci daně z přidané hodnoty novou povinnost, kontrolní hlášení. Zatímco firmy ho budou státu posílat státu každý měsíc, stejně jako fyzické osoby, které platí DPH každý měsíc. Zato podnikatelé-fyzické osoby, které platí DPH jednou za čtvrt roku, budou kontrolní hlášení dávat také čtvrtletně.

„Je to nepřípustný zásah do podnikání, odnesou to především malí soukromí podnikatelé,“ tvrdí místopředseda Strany soukromníků Rudolf Baránek.

Proto se v následujících dnech strana, jíž dal majitel hazardního kolosu Synot Valenta částku v řádu milionů korun na to, aby ji pozvedl a získal další spojence ve vysoké politice (více zde), na pravicové senátory, aby získala potřebné podpisy pro stížnost k Ústavnímu soudu. Sám Valenta prý hlasy shánět nebude, měl by být jen jedním z podepsaných pod stížností.

Vláda původně chtěla, aby každý měsíc od roku 2016 finančnímu řádu posílali nové kontrolní hlášení všichni plátci DPH. To ve Sněmovně kritizovali opoziční poslanci z ODS a TOP 09, a zákon se jemně změkčil, takže kontrolní hlášení budou fyzické osoby, které platí DPH čtvrtletně, posílat také čtvrtletně. (více zde)

Babiš věří, že kontrolní hlášení pomohou lepšímu výběru daní

Babiš věří, že kontrolní hlášení pomohou lepšímu výběru daní ještě více, než elektronická evidence tržeb, o kterou zatím v parlamentu bojuje s pravicovou opozicí. Kontrolní hlášení u plátců daně z přidané hodnoty by mohla podle něj přinést do rozpočtu navíc 6,3 miliardy korun.

Stížnost na kontrolní hlášení má být postavena mimo jiné na tom, že podle Ústavy má každý právo na ochranu před neoprávněným shromažďováním, zveřejňováním či jiným zneužíváním údajů o sobě. Do této kategorie lze podle Strany soukromníků zařadit i aktuální údaje o tom, s kým má firma uzavřené smlouvy. Tedy i to, kdy a v jaké výši fakturuje. „Zde se nedá věřit žádným státním úředníkům, že neprodají ty informace,“ vysvětlil Baránek, proč je podle něj ústavní stížnost vůči zákonu, který je pro Babiše zásadní, nezbytná.

Ministerstvo se ohradilo proti tvrzení Strany soukromníků

Podle ministerstva financí Strana soukromníků účelově a bez reálného základu snaží napadat činnost ministerstva. „Kontrolní hlášení a jeho legislativní podoba je v souladu s ústavním pořádkem České republiky. Finanční správa tímto systémem nezíská žádné údaje, na které by neměla již dnes právo. Na podobném systému navíc již dnes hlášení funguje při obchodování přes hranice jednotlivých členských států,“ sdělila iDNES.cz Kateřina Vaidišová z oddělení vnějších vztahů a komunikace ministerstva.

Úřad kontrolní hlášení brání s tím, že podle něj nejde o nikterak přemrštěný ani zatěžující nástroj, který nevyvolává neúměrné náklady a neznemožňuje nikomu podnikat. „Argument odvolávající se na zneužití získávaných údajů považuje Ministerstvo financí taktéž za smyšlený. Takové konání nemá oporu v zákoně. Údaje jsou velmi přísně chráněny. Podání případné stížnosti nelze stavět na domněnkách o možných excesech,“ uvedla mluvčí.

Kontrolní hlášení jsou podle financí zaměřeny hlavně na takzvané „karuselové podvody“, které jsou páchány výhradně prostřednictvím právnických osob. „Z poznatků Kobry víme, že organizátoři karuselů o této trestné činnosti mluví jako o podnikání. Doslova hovoří často o tom, že zavede-li se zde kontrolní hlášení, pak už tu nepůjde podnikat. Má-li pan Strana soukromníků obavy o toto podnikání, pak podporuje trestnou činnost,“ uvedl ministr Babiš.

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Ministerstvo navrhuje novou pokutu za špatně vyplněné kontrolní hlášení

Ilustrační snímek

Ministerstvo financí navrhuje v daňovém balíčku zavedení nové pokuty, kterou budou moci ukládat finanční úřady za...

Kdo postaví školku? Radnice přesouvají budování vybavenosti na developery

Areál Mateřské školy Za Branou v Pacově dnes bude poprvé pro zájemce otevřený...

Obchody, hřiště, parky nebo školy. Jejich dostupnost pro obyvatele by měla ohlídat každá zodpovědná radnice. Jen...

Prémie za doměřené daně. Úředníci finanční správy berou odměny za přísnost

Ilustrační snímek

Finanční úřady vykazují za letošní rok zhruba 1900 vyplacených odměn vázaných na výši takzvané daňové doměrky. Tyto...

Najdete na iDNES.cz