Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stravenky v hypermarketech skončily kvůli podnikavcům

  1:06aktualizováno  1:06
Za koncem stravenek v hypermarketech není pouze "náhlé" prozření, že se v obchodech neprodává jen jídlo, ale dlouhá vyjednávání, aby se stravenky nezneužívaly. Obrázek podnikatelů využívajících dny, kdy je v daném obchodě akce na určité zboží, je poměrně častý.

Davové šílenství v novém hypermarketu Tesco - Davové šílenství v novém hypermarketu Tesco. | foto: Tomáš Bláha

"Vietnamci vybrali od lidí za nákupy stravenky a pak za ně v Tesku nakupovali v akci třeba kartony vody. A k tomu někteří restauratéři za stravenky nakupovali do svých podniků," vysvětluje Miroslav Sedlák.

Ten šéfuje firmě Sodexho pass, největší stravenkové společnosti v Česku, proč jim braní stravenek v hypermarketech tak vadilo.

A podle Sedláka, který chodil na jednání s obchodníky za stravenkovou asociaci, se jim někdy dařilo rozdělením nákupu obejít i pravidlo, že na jeden nákup lze použít maximálně pět stravenek.

Poplatky jsou různé
Podnikatelé mohou za vybrané stravenky nakupovat v obchodě zcela legálně. Sami tím ušetří, ale stravenkové společnosti připravují o část jejich příjmů.
Když jde obchodník stravenku proměnit na peníze, musí za to vydavateli příslušných lístečků zaplatit.

Poplatek se liší podle toho, jak moc podnikatel spěchá na peníze. Když si nechá vyplatit peníze za stravenky hned na přepážce, zaplatí například u Sodexho 5,5 procenta.

Když si je nechá poslat poštou nebo na účet, se splatností až dvanáct dní, strhne mu stravenkář tři procenta.

Stravenky platí v supermarketech
Obchodní řetězce jakožto obří zákazníci ale mají se stravenkovými společnostmi dohodnuty speciální zacházení, kterému odpovídá i nižší výše poplatků.

Tesco se k tomu, nakolik k nim chodili nakupovat za stravenky podnikavci, příliš nevyjádřilo. "Neevidujeme, jací zákazníci platbu stravenkami využívají, proto bohužel nemůžu určit, zda se jednalo o fyzické osoby, nebo o podnikatele," říká mluvčí Jana Matoušková.

Limit pět stravenek pouze na nákup potravin byl ale podle ní dodržován. Po zmizení tří největších stravenkových společností z Teska je i nadále možné lístečky platit v supermarketech.

Sorbi je výjimka
Jedinou malou hypermarketovou výjimkou, která je trnem v oku všem ostatním vydavatelům lístečků, jsou stravenky Sorbi stejnojmenné české firmy.

Stravenky Sorbi jsou k mání prakticky jen v Ústí nad Labem a Olomouci a jejich okolí. V těchto místech je také berou tři tolik diskutované hypermarkety Teska.

"Ve velkých obchodních řetězcích nemají platit žádné stravenky, ani v hypermarketech, ani v supermarketech, neboť v nich lze bez rozdílu nakupovat ´nepotraviny´," říká Josef Sorbi, šéf firmy.

Tím, že za lístečky se má kupovat jen jídlo, odůvodňovali stravenkáři stažení se z hypermarketů nejčastěji.

Až skončí ostatní ve všech velkých obchodech, odejdou i oni z Teska, dodává Sorbi. "Nás to poškozuje, klienti nám pak říkají, že raději půjdou kvůli tomu k Sorbi," říká Sedlák.Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Éra digitálních cenovek. Jejich většímu rozšíření brání vysoké náklady

Digitální cenovky v prodejně Tchibo.

Z regálů některých obchodů zmizely papírové cenovky a nahradily je krabičky podobné tabletům. Na elektronickém papíru...

Bakalářská práce exministra Krčála je shodná v 28 procentech, řekl rektor

Petr Krčál, ČSSD, kandidát na ministra bpráce a sociálních věcí.

Kontrola bakalářské práce exministra Petra Krčála na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně ukázala, že se obsahově shoduje v...

Společné jízdné by měl spravovat stát, ne dopravci, tvrdí šéf Českých drah

Největší železniční dopravci v Česku. České dráhy, RegioJet a Leo Express.

Pravidla a systém společných jízdenek v železniční dopravě by měl podle generálního ředitele Českých drah Pavla Krtka...

Najdete na iDNES.cz