Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Střední a východní Evropa do 10 let vyšumí, rozdělí se na menší celky

  13:17aktualizováno  13:17
Státy rozmístěné ve střední a východní Evropě přestanou do roku 2020 působit jako jeden celek. Region označovaný jako CEE (Central & Eastern Europe) se rozdělí na země patřící k EU a státy stojící mimo. Vyplynulo to ze studie společnosti Roland Berger, kterou sestavila na základě odpovědí 320 manažerů.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Střední a východní Evropa již nebude řízena tak, jak to známe dnes, tedy jako jeden region," uvádí Constantin Kinský, managing partner pražské kanceláře Roland Berger Strategy Consultants. Důvodem je podle něj rozdílný hospodářský vývoj jednotlivých zemí.

Zatímco středoevropské ekonomiky budou v roce 2020 taženy převážně inovacemi, země východní a jihovýchodní Evropy zůstanou "továrnami", které budou nadále soutěžit se zeměmi BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína).

"Region bude čím dál různorodější. Proto už nyní společnosti začínají střední a východní Evropu dělit na jednotlivé sub-regiony," říká Kinský. Tři pětiny z dotázaných manažerů očekávají, že tento trend bude v nadcházející dekádě ještě sílit.

Chemický a automobilový průmysl bude ustupovat, energetika a IT sílit

Aby země v CEE byly schopny nadále posilovat své hospodářství, musí se podle studie přeorientovat na nová odvětví. Ubrat v cílení na tradiční chemický a automobilový průmysl, který je náročný na spotřebu nerostných surovin, a investovat do energetiky, obnovitelných zdrojů a IT. Větší důraz musejí také dávat na rozvoj služeb.

V oblasti nerostných surovin převezme v následující dekádě hlavní roli Rusko. Země CEE ale toho mohou dobře využít, jednak díky své poloze a jednak díky znalosti ruštiny, a být mostem mezi Ruskem a západní Evropou.

Pokud se jim to podaří, mohou růst přibližně o dvě procenta rychleji než západoevropské země. S rolí motoru globálního růstu, kterou ztratily během hospodářské krize, se však podle průzkumu musí rozloučit.

Česku manažeři věří

Česká republika má podle manažerů šanci vyvíjet se ve srovnání s průměrnými očekáváními dobře. Spolu se Slovinskem se podle studie dostala mezi rozvinuté ekonomiky.

Tradičně se však musí utkat s dlouhodobými slabinami, jako je vysoká míra korupce a byrokracie. Zlepšit také musí nepřehlednou právní úpravu zejména v oblasti daňových norem.

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Třináctiletého chlapce někdo udal inspekci. Prodával hot dogy bez licence

Ilustrační snímek

Zatímco ostatní kluci jezdí na kole a hrají fotbal, třináctiletý Jaequan Faulkner z amerického státu Minnesota ve...

Další z rubriky

Výrobce letadel Airbus kvůli brexitu zvažuje odchod z Británie

Airbus A380

Evropský výrobce letecké techniky Airbus varoval, že by se mohl stáhnout z Británie, pokud země opustí jednotný trh a...

Evropská komise chce po ČR 7,5 miliardy za chyby v agrárních dotacích

Ilustrační snímek

Evropská unie chce po Česku sankci zhruba 7,5 miliardy korun za chyby v dotacích pro zemědělce. Podle Evropské komise...

Bez dohody o brexitu hrozí občanské nepokoje, zní z Amazonu

Zboží potom putuje z regálu opět na vozík poté, co si jej někdo na internetu...

Pokud Británie opustí Evropskou unii bez dohody o brexitu, hrozí do dvou týdnů občanské nepokoje. Myslí si to ředitel...

Najdete na iDNES.cz