Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Střední a východní Evropa do 10 let vyšumí, rozdělí se na menší celky

  • 193
Státy rozmístěné ve střední a východní Evropě přestanou do roku 2020 působit jako jeden celek. Region označovaný jako CEE (Central & Eastern Europe) se rozdělí na země patřící k EU a státy stojící mimo. Vyplynulo to ze studie společnosti Roland Berger, kterou sestavila na základě odpovědí 320 manažerů.

"Střední a východní Evropa již nebude řízena tak, jak to známe dnes, tedy jako jeden region," uvádí Constantin Kinský, managing partner pražské kanceláře Roland Berger Strategy Consultants. Důvodem je podle něj rozdílný hospodářský vývoj jednotlivých zemí.

Zatímco středoevropské ekonomiky budou v roce 2020 taženy převážně inovacemi, země východní a jihovýchodní Evropy zůstanou "továrnami", které budou nadále soutěžit se zeměmi BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína).

"Region bude čím dál různorodější. Proto už nyní společnosti začínají střední a východní Evropu dělit na jednotlivé sub-regiony," říká Kinský. Tři pětiny z dotázaných manažerů očekávají, že tento trend bude v nadcházející dekádě ještě sílit.

Chemický a automobilový průmysl bude ustupovat, energetika a IT sílit

Aby země v CEE byly schopny nadále posilovat své hospodářství, musí se podle studie přeorientovat na nová odvětví. Ubrat v cílení na tradiční chemický a automobilový průmysl, který je náročný na spotřebu nerostných surovin, a investovat do energetiky, obnovitelných zdrojů a IT. Větší důraz musejí také dávat na rozvoj služeb.

V oblasti nerostných surovin převezme v následující dekádě hlavní roli Rusko. Země CEE ale toho mohou dobře využít, jednak díky své poloze a jednak díky znalosti ruštiny, a být mostem mezi Ruskem a západní Evropou.

Pokud se jim to podaří, mohou růst přibližně o dvě procenta rychleji než západoevropské země. S rolí motoru globálního růstu, kterou ztratily během hospodářské krize, se však podle průzkumu musí rozloučit.

Česku manažeři věří

Česká republika má podle manažerů šanci vyvíjet se ve srovnání s průměrnými očekáváními dobře. Spolu se Slovinskem se podle studie dostala mezi rozvinuté ekonomiky.

Tradičně se však musí utkat s dlouhodobými slabinami, jako je vysoká míra korupce a byrokracie. Zlepšit také musí nepřehlednou právní úpravu zejména v oblasti daňových norem.