Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Střední Morava: růst cen bytů se zastavil

  12:11aktualizováno  12:11
Chcete si koupit byt, či dům? Letošní rok je pro to ideální. Dlouhodobý růst cen nemovitostí, který v uplynulých letech vytlačil ceny na rekordní úroveň, se totiž zastavil. Ceny spíše stagnují, nebo dokonce klesají, což platí pro nové i staré byty a pro většinu měst v regionu.

Loňský rok se pro trh s domy a byty ukázal jako zlomový. Shodli se na tom zástupci oslovených realitních kanceláří. Před květnovým vstupem do Evropské unie byty hodně zdražovaly, ale ve druhé půli roku začaly ceny klesat a tento trend se zatím úplně nezastavil.

„Růst ceny bytů z minulých let se loni zastavil a nastal pokles nebo stagnace,“ potvrdil majitel sítě realitních kanceláří Tana Petr Mrázek. Výjimkou jsou podle něj byty v atraktivních turistických lokalitách, kde růst trvá.

Větší zájem o hypotéky

To, že nemovitosti klesají, si všimli i v bankách. Zvýšil se totiž zájem o hypotéky. „Ceny nemovitostí a pozemků v atraktivních lokalitách, k nimž v regionu patří zejména Olomouc a Šumperk, rostou jen velmi mírně. Díky pokračující privatizaci bytového fondu měst a obcí je možné vybírat ze široké nabídky starších bytů, po nichž je v kraji poptávka,“ potvrdil nedávno i ředitel olomoucké pobočky Hypoteční banky Jiří Pacák.

Téměř dvě třetiny jeho klientů si jen vloni pořídilo rodinný dům. Pětačtyřicet procent hypoték bylo určeno na nákup nemovitosti, pětina na rekonstrukce a pětina na výstavbu.

„Ceny bytů by podle mého názoru měly stagnovat tak do konce roku. Stejně tak i ceny domů. Nabídka a poptávka jsou totiž vyrovnané. Trošku se jen zvýšila cena jednopokojových bytů,“ řekl Vladimír Míček z přerovské realitní kanceláře Koruna.

Dvoupokojový byt v Přerově lze podle něj nyní získat za 540 až 580 tisíc korun. Garsonka na stejném místě pak vyjde na 450 až 480 tisíc.

Ceny v panelácích klesají

Příznivá doba na pořízení bytu není v Olomouckém kraji jen díky hypotékám, ale také cenám některých nemovitostí. Zejména lidé, kteří si hledají bydlení v panelových domech, pořídí v krajském městě byt zhruba o sto tisíc levněji než před rokem. Desetitisíce korun uspoří také lidé, kteří si chtějí koupit panelový byt v Přerově, Prostějově nebo v Šumperku.

„V současné době ceny bytů v panelových domech stagnují, ceny v cihlových domech jdou v Olomouci mírně nahoru,“ říká olomoucký realitní makléř Milan Zahradník, podle něhož je zájem o koupě právě kvůli výhodám investic do nemovitostí, které banky podporují nízkými úroky.

To potvrzuje i třicetiletá žena, která v těchto dnech kupuje byt v cihlovém domě v Hejčíně. Za poslední měsíce se totiž seznámila s cenami bytů v Olomouci. „Panelové byty dosluhují, takže stojí i o tři sta tisíc méně než byty v cihlových domech. Já za byt v cihlovém domě o velikosti pětačtyřicet metrů čtverečných zaplatím jeden milion korun,“ uvedla žena, podle které by stejný byt v lepší lokalitě stál ještě více peněz.

To přiznávají i realitní makléři, podle kterých patří mezi nejdůležitější pojmy při obchodování s nemovitostmi lokalita. „Nejde přitom jen o nejbližší okolí, ale také o obec, město a region - zkrátka místo, kde chceme bydlet. Nejkvalitnější bydlení je v regionech bez průmyslu, s občanskou vybaveností, s možnostmi zaměstnání či podnikání a dobrým dopravním spojením,“ míní jeden z nich.

Investice do bytu se vyplatí

Trendem posledních let je i stavba nových bytových domů a developeři přicházejí s různými nabídkovými akcemi. Lidé uvažují o pořízení vlastního bydlení také v souvislosti s předpokládaným zvýšením DPH na stavební práce od roku 2008, jež by mohlo přinést nejen nárůst cen nemovitostí, ale i výdajů za rekonstrukce.

Podle Vladimíra Míčka z přerovské realitní kanceláře je však pro lidi výhodnější investovat peníze do koupi staršího bytu. „Ceny půjdou určitě nahoru. Dnes lze pořídit dvoupokojový byt za 550 tisíc korun. Kdyby si jej člověk chtěl stavět nový, přišel by jej více než na milion korun,“ vysvětluje výhody Míček. Podle něj by se ceny mohly začít rapidně zvedat už za dva roky.

VÝVOJ CEN BYTŮ SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

Stále více lidí, kteří si v Olomouckém kraji hledají vlastní bydlení, se k domu či bytu dostane díky hypotékám. Svědčí o tom například fakt, že počet úvěrových smluv u největšího peněžního ústavu s hypotékami - Hypoteční banky - stoupl oproti předchozímu roku o více než čtyřicet procent. Podobně i další banky zaznamenaly nemalý nárůst počtu úvěrových smluv. Hypoteční banka společně se sítí ČSOB v regionu poskytla celkem 723 hypotečních úvěrů ve výši 745 milionů korun. V objemu je to o 55 procent více než v roce 2003. Průměrná výše hypotéky pro fyzické osoby činila 923 tisíc korun.

„Hypotéky jsou teď velmi zajímavé. Lidi, kteří řeší bydlení a je jim kolem třiceti, by i vzhledem k době splácení úvěru měli do hypotéky jít co nejdříve,“ míní Karel Chromý z Olomouce, který je rozhodnutý o hypotéku požádat.

Problém je však v tom, že zatím nemůže sehnat byt podle svých představ. „Pokud nechci bydlet v paneláku, jehož hodnota se bude snižovat, nezbývá než hledat byty ve starší zástavbě, kterých v Olomouci moc není, anebo nový byt. Ten je však pro mě příliš drahý,“ popsal třicetiletý muž.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Senát vrátil poslancům návrh na průlom bankovního tajemství

(Ilustrační snímek)

Senát zamítl předlohu, podle níž by banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti musely poskytovat...

Prazdroj se pochlubil rekordními prodeji, dařilo se mu hlavně v zahraničí

(Ilustrační snímek)

V Česku i cizině prodal Plzeňský Prazdroj rekordních více než jedenáct milionů hektolitrů piva. To je meziročně téměř o...

Efekt EET: firmy přiznávají větší tržby. Čísla je třeba brát s rezervou

(Ilustrační snímek)

Případ patnáctitisícové pokuty za nepřiznanou tržbu za nákup bonbonů v hodnotě 15 korun má nový rozměr. Ukazuje, že...

Najdete na iDNES.cz