Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Středočeská města zvýší nájemné o třetinu

  10:29aktualizováno  10:29
O třicet procent více zaplatí příští rok lidé bydlící v městských bytech některých středočeských měst. Například v Kutné Hoře se nájemné za metr čtvereční v bytě první kategorie zvýší z 16 na 21 korun.
Zdražuje Benešov, Kutná Hora, Mělník a Rakovník. Ilustrační foto

Zdražuje Benešov, Kutná Hora, Mělník a Rakovník. Ilustrační foto | foto: Radek KalhousMF DNES

Města mohou od ledna ve svých bytech nájemné zvýšit, ale ne všechna toho využijí. V Berouně i Příbrami nájemníci obecních bytů zatím nezaplatí navíc ani korunu. Všechny radnice musí o případném zdražení lidi informovat tři měsíce předem.
 
Rakovník zvýší nájem v městských bytech v maximálně možné výši. "V současnosti platí nájemníci za byt regulovanou cenu 16,40 koruny za metr čtvereční, nové nájemné se vyšplhá na 21,50 koruny za metr čtvereční," uvedl rakovnický starosta Zdeněk Nejdl. Peníze za vyšší nájem chtějí radní investovat do opravy a údržby bytů.

"Nové nájemné může být pro některé rodiny vysoké, bude jim dělat problémy v rodinných rozpočtech, ale zároveň s tím schválila vláda i sociální programy na podporu rodin, které by na zvýšené nájemné neměly," uvedl starosta Kutné Hory Ivo Šalátek.

Zdražení v Kutné Hoře je nutnost
V tomto městě by se měsíční nájemné v roce 2010 mělo vyšplhat až na více než 47 korun za metr čtvereční. "Potřebujeme byty opravovat, ale z nájmu na to nevyděláme. Například za metr čtvereční v bytě čtvrté kategorie zaplatí lidé nyní jen necelých sedm korun za měsíc, během čtyř let to bude až na 42 korunách. Zvyšovat nájemné je nutné," doplnil Šalátek.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

Od ledna příštího roku už také zmizí v Kutné Hoře dnešní členění bytů na jednotlivé kategorie podle kvality. Budou jen byty (bývalé první a druhé kategorie) a byty se sníženou kvalitou (dnešní třetí a čtvrté kategorie). "U čtvrtých kategorií počítáme s tím, že v roce 2010 se zvýší nájmy až sedminásobně. Peníze se budou vracet do bytového fondu," uvedl Šalátek.

Víc zaplatí i Benešovští
Jasno už mají také radní v Benešově - nájem se zvýší z 16,40 na 21,50 korun za metr čtvereční. Kvůli tomu začátkem srpna svolali mimořádné jednání městské rady. "Zatím jsme zvýšili nájemné o minimum, jak to bude dál, nevíme," řekl místostarosta Benešova Roman Lajpert. Zdražení se netýká domů s pečovatelskou službou a bytů, které byly postavené se státní dotací.

Kladenští radní se do zvyšování nájemného nehrnou. "Necháme to až po volbách," řekl kladenský primátor Dan Jiránek. Na nepopulární opatření se podle něj radní chtějí pořádně připravit. Městské byty patrně rozdělí do tří kategorií.

"Máme domy v různém stavu a část z nich obývají sociálně slabší obyvatelé. Tomu všemu se chceme přizpůsobit," vysvětlil. V současné době se regulované nájemné v Kladně pohybuje okolo 18 korun za metr čtvereční. V případě, kdy město pronajme byt takzvanou obálkovou metodou, zvyšuje se jeho cena na 50 korun za metr čtvereční.

Příbram nezdraží
V Příbrami se včera zvyšováním nájemného v městských bytech zabývala městská rada. "Nájemné se zatím zvyšovat nebude," informovala Věra Černá, vedoucí realitní kanceláře, která spravuje celkem 1301 bytů v majetku města Příbram.

Ani v Berouně se nájemné v městských bytech v nejbližší době zdražovat nebude. "Městská rada se zvyšováním nájemného nezabývala," sdělila Jitka Soukupová, mluvčí berounské radnice.

V Mělníku se příští rok nájemné zvýší z 17,18 koruny za metr čtvereční na 22,14 koruny. Zda a o kolik nájem zvýší, se zatím rozhodují radnice v Kolíně, Mladé Boleslavi a Nymburku. "Zastupitelé to budou řešit za týden nebo čtrnáct dní," uvedl například starosta Nymburku Ladislav Kutík.

Autoři:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Další z rubriky

Vietnamci si budou muset počkat. Vláda přiškrtila víza pro podnikání

Ilustrační snímek

Vláda ČR ve čtvrtek rozhodla o dočasném pozastavení příjmu žádostí o dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání a žádostí...

Maso vypěstované v laboratoři může být v restauracích za tři roky

Uměle vypěstované hovězí maso nizozemské společnosti Mosa Meat.

Nizozemská společnost Mosa Meat, která před pěti lety jako první na světě představila laboratorně vypěstovaný hovězí...

Na úřadech se na energiích prohospodaří půl miliardy ročně, uvádí analýza

Mytí oken krajského úřadu zabere skupině pracovníků zhruba týden. Využívají při...

Více než tři čtvrtiny budov vládních institucí v Česku nehospodaří efektivně s energií. Ztráta představuje zhruba půl...

Najdete na iDNES.cz